Dlaczego budujemy z opóźnieniem?

Dlaczego budujemy z opóźnieniem?

Projekty budowlane często realizowane są z opóźnieniem – to prawda równie stara jak historia ludzkości. Dotyczy to zarówno tak dużych inwestycji jak budowa stadionu, autostrady, czy naprawa dachu lub pomalowanie pokoju.

 

W czym zatem tkwi problematyka projektów budowlanych, że w zasadzie jeszcze przed ich rozpoczęciem, możemy przyjąć za pewnik, że nie zostaną ukończone w terminie? Co można zrobić – z pozycji inwestora lub wykonawcy – by nie dopuścić do opóźnień planowanych prac? Każda podejmowana inwestycja budowlana niesie ze sobą ryzyko wystąpienia szeregu zdarzeń i sytuacji, które w efekcie mogą stać się przyczyną nieterminowej realizacji prac. Sprawne zarządzanie projektem budowlanym może jednak przyczynić się do zminimalizowania tego ryzyka lub całkowitej jego eliminacji. Zastosowanie prostych narzędzi informatycznych, które wspomagać będą proces planowania projektu budowlanego oraz ułatwią komunikację pomiędzy wszystkimi stronami projektu budowlanego, może z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć ryzyko zaistnienia czynników powodujących opóźnienia. Programy do zarządzania projektami, takie jak www.PMCompass.pl , dzięki temu, że są dostępne online dla wszystkich uczestników projektu, mają olbrzymi wpływ na skuteczną realizację prac. 

 

PMCompass.pl - korzystne rozwiązanie

Zastosowanie w projekcie budowlanym prostego narzędzia typu www.PMCompass.pl może być zainicjowane zarówno przez inwestora, jak i wykonawcę. Na przykładzie projektu budowy domu jednorodzinnego wszystkie strony projektu mają szansę odczuć następujące korzyści:

 

Czytaj również: Rosną ceny gruntów rolnych

 

1.Realizacja prac zgodnie z harmonogramem

Wspólna praca inwestora i wykonawcy nad czytelnym harmonogramem, to pierwszy warunek powodzenia projektu. Obie strony powinny mieć świadomość zakresu prac, jaki jest do wykonania, ich złożoności, czasochłonności i wzajemnych uwarunkowań. Zgodnie z twierdzeniem „Jeśli nie umiesz czegoś zaplanować, nie masz podstaw by uważać, że potrafisz to zrobić” dokładny plan prac jest podstawą udanego projektu.

 

„Platforma www.PMCompass.pl jest miejscem, gdzie wspólnie z wykonawcą i inwestorem ustalamy zakres i harmonogram realizacji. To eliminuje wiele nieporozumień, które mogą zniszczyć projekt, takich jak: nierealne oczekiwania inwestora co do terminów, niedoszacowania wykonawcy spowodowane niedoprecyzowanymi wymaganiami dotyczącymi zakresu prac. Już samo przygotowanie szczegółowego harmonogramu daje niedoceniany efekt!” wskazuje Henryk Pawłowski z Wrocławia, kierownik projektu z 30-letnim doświadczeniem, nadzorujący indywidualne realizacje domków jednorodzinnych. W systemie www.PMCompass.pl wykonawca może raportować postęp prac, zaznaczając te, które zostały wykonane, oraz informować z wyprzedzeniem o możliwych przesunięciach. Da to inwestorowi poczucie bycia poinformowanym o stanie inwestycji. Nawet, jeśli wystąpią jakieś opóźnienia nie będą one niespodzianką, tylko zaplanowaną i uzgodnioną modyfikacją w projekcie.

 

 

2. Skuteczna komunikacja z klientem

Zapewnienie klientowi wglądu w stan projektu eliminuje problemy z dogadywaniem szczegółów inwestycji. W aplikacji www.PMCompass.pl wokół każdego zadania można prowadzić dyskusję, wspierając się załącznikami w postaci dodatkowych rysunków, zdjęć czy specyfikacji technicznych. Każda wątpliwość może być wyjaśniona dokładnie tam, gdzie występuje.

 

Czytaj również: Co liczy się w kredycie na dom?

 

3. Sprawna współpraca z podwykonawcami

Uświadomienie podwykonawcom, że są częścią projektu i terminowe wykonanie przez nich zadań ma wpływ na działania innych osób zaangażowanych w projekt, zwiększa ich poczucie odpowiedzialności za powodzenie projektu. Możliwość prowadzenia dyskusji skupionych wokół ich zadań oraz wspólne analizowanie rozwiązań zacieśnia współpracę i eliminuje niedomówienia.

 

 

4. Dzielenie się wiedzą i dokumentacją

www.PMCompass.pl to bezpieczny i prosty sposób, na przechowywanie dokumentacji projektowej i wzajemne udostępnianie jej osobom zaangażowanym w projekt. Niezbędne pliki, rysunki, zdjęcia, pisma i ustalenia są dostępne w każdym momencie, z każdego miejsca, gdzie jest dostęp do Internetu, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. 

 

5. Zwiększenie efektywności i rentowności

Zarówno dla wykonawcy, jak i dla inwestora bezcenna jest wiedza na temat tego jakie prace zajmują ile czasu i komu. Dzięki temu z każdym kolejnym projektem wykonawca ma szanse poprawić efektywność swojego zespołu, a inwestor lepiej oszacować rentowność inwestycji

 

Czytaj również: Drogie mieszkania w stolicach województw

 

PMCompass.pl – projekt budowlany zwieńczony sukcesem

Przedsięwzięcia budowlane mają specyficzny i złożony charakter. Wynika to z szeregu czynników, wśród których należy wymienić przede wszystkim kosztowność i czasochłonność procesu budowlanego, szeroki i dość różnorodny zakres prac, niejednokrotnie złożoność technologiczną, silną interakcję z otoczeniem i konieczność współpracy wielu podmiotów. Stworzenie harmonogramu akceptowanego przez wszystkie strony, zapewnienie dostępu do niezbędnych informacji i sprawna komunikacja w trakcie realizacji projektu, stanowią istotną gwarancję sukcesu projektu. Zastosowanie sprawdzonych rozwiązań informatycznych, takich jak www.PMCompass.pl , zwiększa szanse powodzenia.

 

 

1 2

2012-02-22
Źródło: Gut PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Opony na lato Liczba postów: 114 Grupa: Trudne tema... Zakup opon to jedno. Trzeba w celu ich wymiany udać się do jakiegoś zakładu wulkanizacyjnego, najlepiej sprawdzonego. Ja od kilku sezonów korzystam z usług mobi...
  • Jaki samochód dla firmy? Liczba postów: 935 Grupa: Trudne tema... Moim zdaniem świetną opcją jest kupno samochodu powypadkowego na aukcjach. Konkretnie mowa tutaj o aukcjach ze strony https://www.autota.eu/pl , bo mają tam spr...
  • Co wybrać dom czy mieszkanie? Liczba postów: 70 Grupa: Aktualności Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są ludzie którym wygodniej mieszka się w mieście w mieszkaniu w bloku - bo brak dodatkowych obowiązków ,wszędz...
  • Potrzebny adwokat Liczba postów: 294 Grupa: Trudne tema... Jeżeli jesteśmy w temacie kancelarii notarialne i jeżeli jesteśmy z Warszawy to ja ze swojej strony mogę polecić naprawdę dobrą kancelarię na Ciołka. Kancelari...
  • złomowanie Liczba postów: 64 Grupa: Trudne tema... Istnieje naprawdę wiele firm, które oferują usługę złomowania. Jeśli poszukiwalibyście firmy, której moglibyście powierzyć złomowanie maszyn, proponowałbym skon...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17214 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 178

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >