Energooszczędne rozwiązania dla sprzętów AGD

Energooszczędne rozwiązania dla sprzętów AGD

Dlaczego stara lodówka może zużywać więcej prądu niż nowa? Czy opłaca się prać w pralce jedynie kilka bluzek? W jaki sposób nowoczesny sprzęt może pomóc w oszczędzaniu energii? Warto poznać zielone rozwiązania i funkcje w urządzeniach AGD, dzięki którym można obniżyć rachunki za prąd i wodę.

 

Oszczędzanie z klasą

Dziś nie wystarczy już by domowe urządzenia posiadały ciekawy design i funkcjonalność – równie istotną sprawą jest energooszczędność. W sytuacji, gdy w gospodarstwach domowych stosujemy coraz więcej urządzeń elektronicznych, rozwiązania energooszczędne są nie tyle modą, co koniecznością. Zwłaszcza w czasach kryzysu zwracamy na to większą uwagę. Ekologia to także jeden z najważniejszych kierunków, w którym rozwija się nowoczesny sprzęt AGD. Jak zatem wybrać i rozpoznać ten energooszczędny?

 

Czytaj również: Jak stworzyć strefę kibica we własnym domu

 

Każde urządzenie ma przypisaną odpowiednią klasę energetyczną, wskazującą stopnień zużycia energii. Przy zakupie sprzętu powinniśmy koniecznie zwracać na to uwagę. O tym, do jakiej klasy energetycznej produkt należy, informuje specjalna etykieta. Najwyższą efektywność energetyczną mają urządzenia oznaczone symbolem A+++ i właśnie one są największymi sojusznikami w ograniczeniu zużycia energii.

 

 

Zamień starą lodówkę na lepszy model

Poszukiwania sposobów oszczędzania powinniśmy rozpocząć od lodówki, gdyż jest to urządzenie stale podłączone do prądu (24h/dobę). Może się okazać, że paradoksalnie najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana wiekowego urządzenia na nowe. Stare lodówki (powyżej 10 lat) mogą zużywać kilka razy więcej prądu niż nowe. Jeśli takie urządzenie ma problemy z chłodzeniem lub jego praca jest zakłócona np. poprzez ciągłe włączanie się agregatu to pobór energii dodatkowo wzrasta. Inwestycja w sprzęt o wysokiej efektywności energetycznej zwróci się bardzo szybko w postaci niższych rachunków.

 

Czytaj również: Kombiwar halogenowy


Aby chłodziarko-zamrażarka pobierała jak najmniej prądu trzeba ją regularnie rozmrażać. Lód o grubości 0,5 cm pokrywający wnętrze zamrażalnika działa jak izolator i utrudnia schładzanie wnętrza. - Problem ten rozwiązano w nowoczesnych lodówkach z systemem No Frost, który automatycznie kontroluje temperaturę i nie dopuszcza do powstawania szronu. Chłodziarka czy zamrażarka jest dzięki temu całkowicie bezobsługowa i nie wymaga rozmrażania” – tłumaczy Paweł Pierściński, przedstawiciel firmy Candy Hoover Polska, producenta urządzeń AGD.

 

 

Pralka i zmywarka w trybie oszczędzania

Dostępne na rynku pralki i zmywarki posiadają funkcje, dzięki którym można zmniejszyć zużycie wody i energii poprzez indywidualne dopasowanie parametrów pracy urządzenia w zależności od potrzeb. Do lekko zabrudzonej odzieży, wymagającej jedynie odświeżenia dedykowane są programy Eco lub szybkie. Dzięki skróceniu cyklu – bez prania wstępnego - oszczędzamy czas, wodę i środek piorący a zużycie energii zmniejsza się o 5 do 15 proc. Dodatkowo, w niektórych nowoczesnych pralkach stosowane są rozwiązania technologiczne pozwalające zwiększyć skuteczność prania w niskich temperaturach. Dla przykładu w nowej linii pralek Candy Grando EVO zastosowano system MPS, dzięki któremu pranie w temperaturze 20 stopni daje takie efekty jak w 40 stopniach. Aby ograniczyć używanie programów prania w wysokich temperaturach można także uprzednio namoczyć ubrania w wodzie przed włączeniem pralki.

 

Czytaj również: Atrakcyjne wykończenie chłodziarko–zamrażarek


Czy opłaca się włączać pranie, gdy nie mamy pełnego załadunku? Jeszcze nie tak dawno temu, pranie małej ilości brudnych ubrań mogło prowadzić nawet do awarii urządzenia. Dziś pralki wyposażone są w system elektronicznego sterowania (Fuzzy Logic), który kontroluje parametry prania takie, jak poziom wody, temperatura, obroty i obciążenie silnika oraz pobór wody. Dzięki tej autokontroli pralka samodzielnie dostosowuje zużycie prądu czy wody do załadunku.

 

Sojusznikiem w oszczędzaniu jest także inteligentna funkcja Kg Detector. Wkładając ubranie do bębna trzeba jedynie określić rodzaj tkaniny i stopień zabrudzenia – to wpływa na ilość pobranego detergentu zużywanego podczas prania. Następnie system waży wsad i w zależności od tego dobiera konieczną ilość wody, optymalizuje czas prania oraz reguluje intensywność płukania. Warto także wykorzystywać możliwości, jakie daje opcja opóźnienia startu. Dzięki niej można zaprogramować pralkę czy zmywarkę w taki sposób, by urządzenie pracowało w taryfie nocnej, gdy prąd jest tańszy.

 

 

Źródło: Planet PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Szkolenie BHP Liczba postów: 209 Grupa: Porady i op... Jeśli zatrudniacie nowych pracowników, to na pewno jest to dla Was odpowiednie rozwiązanie, aby skorzystać również z dobrego sposobu szukania takich pracowników...
  • Prezenty idealne dla każdego Liczba postów: 50 Grupa: Wnętrza Pewnie że porcelana to dobry prezent czy na ślub, czy na rocznicę, na parapetówkę czy tez inne okazje. Już kilkakrotnie kupowałem dla kogoś coś z porcelany i za...
  • Gdzie zamówić wysokokaloryczny węgiel? Liczba postów: 429 Grupa: Porady i op... No to Bordon44 trzymamy kciuki i czekamy na opinie po sezonie grzewczym jak tam się sprawdza węgiel od KGM oraz czy jeszcze będziesz zamawiał od nich opał w prz...
  • Wczasy w Hiszpanii Liczba postów: 12 Grupa: Ciekawe pom... Mam zamiar w tym roku wybrać się na urlop do Hiszpanii, więc na pewno zajrzę, bo dalej szukam ciekawej oferty :)
  • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3724 Grupa: Porady i op... Wyczyścić będzie trudno. Najważniejsze to po prostu na czas je zaimpregnować.

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17323 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 245

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >