Jak wyjść z zadłużenia?

Jak wyjść z zadłużenia?

Jak wynika z raportu Info Dług, opublikowanego w tym roku przez Biuro Informacji Gospodarczej, ponad 2 miliony Polaków boryka się z problemem zadłużenia, które obecnie wynosi łącznie blisko 100 mld zł. Ponadto, co dziesiąty zadłużony od ponad roku nie spłaca swoich długów.

 

W ten sposób popada w spiralę zadłużenia, z której bardzo ciężko się wydostać. Istnieje jednak kilka sposobów na wyjście z pętli długów. Jakie? Podpowiada Michał Krajkowski, ekspert Domu Kredytowego Notus.

 

Pętla zadłużenia to swoista choroba cywilizacyjna XXI wieku. Konsumpcyjny styl życia - nowinki technologiczne, których posiadanie często wyznacza nasz status społeczny, zagraniczne wakacje, nowy samochód, mieszkanie lub dom, to wszystko kosztuje nas sporo pieniędzy, których jeśli nie mamy, szukamy w banku, zaciągając coraz to nowe zobowiązania finansowe. O ile jesteśmy w stanie je spłacać, wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jeśli jednak stracimy pracę lub w inny sposób pogorszy się nasza sytuacja materialna, jesteśmy na najlepszej drodze do spirali zadłużenia.

 

 

„Polacy chętnie zaciągają kredyty i pożyczki. Jednak wielu z nich nie ma świadomości, jak poważne mogą być konsekwencje niespłacania kredytu. Najgorsze co można zrobić, mając problemy finansowe, to zaciągnąć kolejne zobowiązanie. O trudnej sytuacji należy niezwłocznie poinformować bank i spróbować wspólnie z nim znaleźć jakieś rozwiązanie. Niekiedy jest nim zmiana warunków obecnego kredytu, niekiedy kredyt konsolidacyjny. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy” – powiedział Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus.

 

Czytaj również: Jakie korzyści płyną z używania energii słonecznej?

 

Odkręć się krok po kroku

 

Zakręcić się w spirali zadłużenia jest dość łatwo. Wrócić z niej do normalnego, niezadłużonego życia już nieco trudniej. Jeśli spotka nas spory zastrzyk gotówki możemy bez problemu uregulować nasze zaległe zobowiązania. To jednak nie zawsze jest pewne. Zadłużając się nie możemy więc myśleć, że kiedyś będziemy zarabiać więcej. Musimy być świadomi naszych bieżących finansów – wydatków i ewentualnych oszczędności. Jeżeli jednak przeceniliśmy nasze możliwości i teraz nie dajemy sobie rady z naszymi zobowiązaniami powinniśmy zachować spokój i od tej pory postępować bardzo rozważnie.

 

Po pierwsze oszczędności

 

Aby móc wyjść z pętli zadłużenia, często wystarczy poszukać sposobów na zatrzymanie części posiadanych wpływów na koncie. Drobne oszczędności, w łącznym zestawieniu mogą okazać się bowiem zbawienne dla naszych finansów. Pamiętajmy więc, aby wypłacać gotówkę z bankomatów własnego banku, jeśli wypłata z obcych jest płatna. Nie wypłacajmy gotówki z bankomatu za pośrednictwem karty kredytowej, gdyż często prowizja od tej transakcji jest bardzo wysoka. Śledźmy rynek usług finansowych i zmieńmy bank, jeśli zauważamy, że oferta konkurencji jest dużo korzystniejsza. Przyzwyczajenia nie zawsze są bezpieczne, zwłaszcza dla naszych finansów.

 

Czytaj również: Stabilizacja na rynku nieruchomości

 

Po drugie „czarna lista”

 

Aby mieć jasność, o ile za wysoki jest nasz łączny kredyt, musimy zrobić tzw. „czarną listę” dotychczasowych zobowiązań. W tym celu powinniśmy zebrać wszystkie umowy kredytowe, spisać ilość rat, jaka pozostała nam do spłaty i ocenić o ile łączna kwota przewyższa nasze możliwości finansowe.

 

Po trzecie kontakt z bankiem

 

Jeśli mamy zobowiązania w kilku bankach jednocześnie i w każdym z nich nie jesteśmy w stanie terminowo regulować rat, napiszmy pismo, bądź udajmy się do oddziału i przedstawmy naszą sytuację. Jednocześnie poprośmy o najlepsze możliwe rozwiązanie naszej sprawy. Może to być wydłużenie okresu spłaty, bądź obniżenie rat lub tymczasowa przerwa w ich spłacie. Najważniejsze, by zrobić pierwszy krok, zanim bank sam zainteresuje się naszym opóźnieniem. Dobra wola klienta działa w takich przypadkach na jego korzyść.

 

Czytaj również: W budownictwie optymistycznie, spodziewany wzrost koniunktury

 

 

Po czwarte kredyt konsolidacyjny

 

Niekiedy najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym uregulować narastający dług, jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, zabezpieczanego hipoteką. - Konsolidacja polega na zastąpieniu kilku zobowiązań jednym, udzielonym na dłuższy okres czasu, dzięki czemu miesięczne płatności są mniejsze niż suma dotychczasowych rat. Pomimo, iż kredyt konsolidacyjny spłaca się najczęściej kilkanaście lat, raty są na tyle niskie, że jesteśmy w stanie regulować je terminowo. Takim kredytem możemy spłacić zadłużenie na karcie kredytowej, limit w rachunku osobistym, pożyczki gotówkowe, a także kredyty samochodowe – wyjaśnia Michał Krakowski z Domu Kredytowego Notus.

 

KREDYT KONSOLIDACYJNY – KORZYŚCI:


  • Możliwość uregulowania zaległych rat kredytu
  • Przeniesienie kilku kredytów do jednego banku
  • Niższe oprocentowanie i niższa rata kredytu
  • Dopasowanie kredytu do naszych możliwości finansowych

 

Sposobów na wyjście z pętli kredytowej jest kilka. Decyzję o wyborze najodpowiedniejszego powinniśmy podjąć wspólnie z doradcą kredytowym. Najważniejsze, by w trudnej sytuacji nie uciekać przed odpowiedzialnością. Należy pamiętać, że banki to instytucje, ale instytucje tworzone przez ludzi, którym także zależy na pomyślnym rozwiązaniu każdej, nawet trudnej sprawy.

Źródło: DK Notus / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 826 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 56 Grupa: Kominki od... Kominek w domu to bardzo fajna rzecz, która nie tylko ogrzewa ale nadaję super klimat zwłaszcza w mroźne, zimowe wieczory. My mamy kominek z firmy http://www.k...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 203 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
  • Podłogi Liczba postów: 225 Grupa: Robimy stro... Może kogoś z was zainteresuję kontakt do firmy od podłóg http://pstudiopodlog.net.pl/. Ja podczas budowy domu korzystałem z pomocy firmy i bardzo mi pomogli jeż...
  • Jak wybrać podłogę Liczba postów: 178 Grupa: Robimy stro... Remont to dobry czas i moment, żeby pomyśleć o przerobieniu instalacji grzewczej na bardziej oszczędną. Wejdźcie i przeczytajcie informacje https://termoplaza.p...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 126 Grupa: Robimy dach Użytkownik Alina11789 napisał: Witam,bedziemy pokrywac dach na oborze i stodole około 700 metrów.Chcemy pokryć blachą trapezową,ocynkowaną kolorową.popytal ismy....

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17210 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 176

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >