Jesienna pielęgnacja trawnika

Jesienna pielęgnacja trawnika

Jesienią ogród wydaje plony i na krzewach oraz drzewach pojawiają się owoce. W tym okresie trawnik pokrywa się opadłymi liśćmi, które należy systematycznie usuwać. To bardzo ważny czas dla naszego ogrodu, im więcej pracy włożymy w jego pielęgnacje jesienią, tym mniej pracy czeka nas wiosną. Czytaj dalej

 

„Gdy nadchodzi jesień nie możemy zapominać o pracach pielęgnacyjnych trawnika. Trawa rośnie również w tym okresie i wymaga regularnego koszenia. Jesienią temperatura spada i zwiększa się wilgotność powietrza – wraz ze zmianą pogody i upływem czasu trawnik coraz rzadziej będzie wymagał nawadniania, a jego przycinanie będzie można wykonywać w coraz większych odstępach czasu” – radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

 

Czytaj również: Pielęgncja drewna

 

 

Jesienne porządki…

Trawnik wymaga szczególnej opieki po sezonie letnim, który jest najcięższy ze względu na wysoką temperaturę, częste przycinanie i zwiększoną eksploatację. Do zabiegów pielęgnacyjnych jesienią należy przede wszystkim grabienie zalegających na trawniku liści, aby nie blokowały trawie dostępu do światła i nie spowodowały problemów grzybiczych. Opadłe liście można kompostować lub wykorzystać do zabezpieczenia niektórych roślin w okresie zimowych.

 


Koszenie

Połowa jesieni to okres, w którym należy równo przystrzyc trawnik oraz rozłożyć warstwę ziemi, która pomoże w regeneracji trawy. W miejscach, w których trawa obumarła należy zasiać nowe nasiona.

 

Czytaj również: Łatwiejsze sprzątanie jesiennych liści

 

 

„Jesienią trawnik wciąż rośnie, więc należy kosić go regularnie, średnio co 14 dni, do momentu w którym przestanie rosnąć. Trawnika nie należy przecinać zbyt krótko, ponieważ może to powodować szybsze wysychanie trawnika, a dodatkowo trawa może być narażona na przemarzanie korzeni” – mówi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

 

 

Napowietrzanie

Zabieg  napowietrzania trawnika polega na nakłuwaniu darni na określoną głębokość kolcami. Wykonuje się go, w celu rozluźnienia gleby i zwiększenia dostęp tlenu do ziemi. Dzięki temu zabiegowi trawa i jej korzenie stają się silniejsze, a sama darń wyrównuje się. Napowietrzanie zwane również aeracją posiada jeszcze jedną zaletę – przeprowadzona jesienią powoduje szybszą regenerację trawnika po okresie zimy.

 

Czytaj również: Ekologiczny nawóz do roślin

 

 

Warto w tym celu wyposażyć się w bezpieczny i profesjonalny aerator, ponieważ wykonywanie tego zabiegu z użyciem prowizorycznych narzędzi może trwać bardzo długo i nie będzie efektywne” - radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

 

 

Wertykulacja

Usuwanie obumarłych resztek roślin z trawnika ma duże znaczenie dla jego rozwoju. Filc jest niebezpieczny dla roślin z dwóch powodów – sprzyja rozwojowi bakterii chorobotwórczych i utrudnia dostęp substancji odżywczych do korzeni trawy. W celu pozbycia się filcu zaleca się wykonanie pionowych nacięć darni wertykulatorem. Narzędzie to pozwala także pozbyć się filcu oraz pomaga w walce z chwastami i mchem. Ręczne wertykulatory wymagają większej siły w prowadzeniu, dlatego w trosce o komfort pracy polecamy zaopatrzyć się w elektryczny komfortowy wertykulator marki GARDENA.

Źródło: Compress / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak pozbyć się rdzy na ogrodzeniach? Liczba postów: 5 Grupa: Ogród i dzi... dokładnie, czasem preparaty w stylu WD - 40 nie są trwałym rozwiązaniem w tym temacie - u mnie np po jakimś czasie znów wyszła rdza i zgodzę się,ze takich przyp...
  • pies ze schroniska Liczba postów: 33 Grupa: Nasze zwier... Też przygarnęliśmy psa ze schroniska. Zamówiliśmy mu wygodną budę i specjalny kojec z www.dobrekojce.com mamy z niego dużo uciechy. Warto było pomyśleć o wygodn...
  • Jak urządzić ogród marzeń Liczba postów: 12 Grupa: Ogród i dzi... to fakt ze ogrodzenie to dla ogrodu taka kropka nad i. dlatego warto zastanowic się nad jakis ciekawym ogrodzeniem. Ja mam cos takiego http://ogrodzenia-db.pl/o...
  • Ogrodzenie domu: jakie ogrodzenie wybrać Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi... a może jednak takie prostsze rozwiązanie http://ogrodzenia-db.pl/ogrodzenia/ będzie lepesze? Ja wolę minimalistyczne rozwiązania.
  • Zabezpieczenie bramy przed korozją Liczba postów: 18 Grupa: Ogród i dzi... zgadzam się ze jak się ma dobre ogrodzenie, znaczy zrobione z dobrej stali czy metalu to korozja mu nie grozi. Ja od kilku lat mam coś takiego wokół domu http:/...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19061 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 530

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >