Kuchenka mikrofalowa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kuchenka mikrofalowa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kuchenka mikrofalowa to urządzenie, które znajduje się praktycznie w każdym domu. Dlaczego? Bo jest przydatna, bo dzięki niej możemy zaoszczędzić czas. Dzięki niej rozmrażanie mięsa nie będzie problem, tak samo jak przygotowanie szybkiego, gorącego posiłku. Na co jednak zwrócić uwagę, gdy na rynku mamy dostępne dziesiątki, a może nawet i setki modeli? Czytaj dalej

 

Wolnostojąca czy do zabudowy

Zacznijmy może od kuchenki wolnostojącej. Jest to najbardziej popularny rodzaj kuchenki. Bardzo łatwo możemy ją przestawić, wynieść, zrobić co zechcemy. Jest tania i z pewnością bardzo funkcjonalna. Niektóre modele zajmują naprawdę to jest z pewnością minus tego rozwiązania. Taki rodzaj kuchenki może być także bardzo głośny podczas użytkowania.

 

Czytaj również: Profesjonalna pomoc w sprzątaniu mieszkań i biur

 

Jeśli myślimy o kuchence do zabudowy musimy pamiętać, że jest dużo bardziej estetyczna niż kuchenka wolnostojąca. Dodatkowo nie zajmuje dużej ilości miejsca, jest także wygodna w obsłudze. Są jednak także minusy. Największym z nich jest cena. Takie rozwiązanie jest dużo droższe od kuchenki mikrofalowej wolnostojącej. Wadą jest także to, że raz zabudowana kuchenka musi pozostać w jednym miejscu, nie mamy możliwości jej swobodnego przestawiania. Dla ludzi, którzy bardzo lubią robić często przemeblowania to rozwiązanie może okazać się nieco kłopotliwe.

 

 

Pojemność

Jest to jeden z najważniejszych parametrów opisujących kuchenkę mikrofalową. Pokazuje on jak wiele produktów zmieści się w urządzeniu. Oczywiście pojemność ma także wpływ na gabaryty kuchenki: czym większa pojemność, tym większa kuchenka mikrofalowa.

 

Największą pojemność kuchenki to 25-32 litry. Te sprzęty mają najwięcej funkcji i mogą nawet zastąpić piekarnik. Jednak nie każdy potrzebuje tak dużej kuchenki i tak wielu funkcji. Wybierając nieco mniejszą pojemność 20-24 litry możemy być pewni, że bez problemu zmieści się w niej cały kurczak, co może się nie udać w przypadku mniejszych rozmiarów, które są bardziej popularne.

 

Czytaj również: Nowoczesna chłodziarka do wina

 

Moc

Moc urządzenia jest bardzo ważnym parametrem, gdyż to ona wpływa na szybkość przygotowywania potraw. Im większa moc, tym więcej czasu zaoszczędzimy.

 

W kuchenkach z mocą około 700W potrawy podgrzewają się długo, a więc zużywa się o wiele więcej energii elektrycznej. W mocniejszych kuchenkach 900-1000W podgrzewanie jest o wiele szybsze. Problem natomiast pojawia się  w przypadku mięs, które łatwo wysuszyć, a nawet spalić!

 

 

Wnętrze

Warto również zwrócić uwagę na wnętrze. Najdroższym rozwiązaniem jest stal nierdzewna. Jest ona odporna na zarysowania i nie rdzewieją nawet w przypadku rys. Ceramiczne wnętrze również jest odporne na zarysowania, jest poza tym łatwe w czyszczeniu. Emaliowana powierzchnia może okazać się kłopotliwa. Dlaczego? Ponieważ mimo łatwego czyszczenia, można ją zarysować, co może prowadzić do rdzewienia.

 

Czytaj również: Dobre zagospodarowanie lodówki

 

Nasze potrzeby

Dzisiejsza kuchenka mikrofalowa to już nie tylko rozmrażanie. To także kuchnia i piekarnik! Można w niej gotować na parze, piec mięsa i ciasta czy grillować, a wszystko w bardzo krótkim czasie. Musimy więc dobrze przemyśleć nasz zakup. Nie każdy będzie potrzebował takiej, która posiada wszelkie możliwe opcje. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli jakaś opcja nie jest nam potrzebna dzisiaj, nie znaczy to, że nie przyda się za rok!

 

 

Podsumowanie

Po pierwsze musimy zdecydować jaka kuchenka będzie pasować do naszej kuchni: wolnostojąca czy do zabudowy. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na pojemność i moc urządzenia i dostosować to do naszych potrzeb. Bardzo ważne jest wnętrze kuchenki. Źle wybrane – mimo że tańsze – może rdzewieć i przysporzyć nam wiele problemów. Wybierając urządzenie warto także zwrócić uwagę na dodatkowe opcje. Jednym bardziej będzie zależało na funkcji grilla, innym na gotowaniu na parze, jeszcze inni będą chcieli funkcję piekarnika z termoobiegiem. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych potrzeb. Zdecydujmy się więc na urządzenie, które będzie dla nas doskonale pasować. Funkcjonalność to podstawa! W końcu urządzenie ma nam ułatwić pracę, a nie utrudnić!

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17355 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 168

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >