Łagodna pleta barw Dulux®

Łagodna pleta barw Dulux®

Tegoroczne zmiany w liniach kolorystycznych charakteryzują się odejściem od zdecydowanych kontrastów między kolorami na rzecz wykorzystania bardziej rozbudowanej gamy półtonów. Czytaj dalej


Jakie odcienie czerwieni, zieleni czy szarości są w tym roku najmodniejsze? Odpowiedź na to pytanie została opracowana przez grono międzynarodowych ekspertów oraz konsultantów współpracujących z firmą ICI - producentem farb Dulux®. Ich obserwacje na temat najciekawszych zmian w liniach kolorystycznych zaprezentowano w książce Colour Futures 2007.

Opisane w niej modyfikacje dotyczą ośmiu linii kolorystycznych, czyli palet barw, utrzymanych w jednej tonacji kolorystycznej: czerwieni, oranży, żółcieni, błękitów, fioletów, zieleni, beży i szarości.

W obecnym sezonie kolory są mniej kontrastowe, bardziej stonowane. Nie zatraciły swojej wyrazistości, lecz są bardziej przyjazne dla oka. Dzięki temu, mają szerokie zastosowanie i są niezwykle użyteczne. Rodziny kolorów w roku 2007 łatwo dopasować do naszego stylu życia. Cechą charakterystyczną sezonu 2007 jest widoczny wpływ żółcieni we wszystkich liniach kolorystycznych.

Poniżej znajdują się informacje dotyczące zmian w poszczególnych liniach kolorystycznych, jak też kolorów kluczowych dla każdej z nich.

Linia czerwieni
Pozycja czerwieni w tegorocznej kolorystyce pozostaje niezagrożona. Świadczy o tym choćby wybór pudrowego różu, wywodzącego się z tej rodziny barw, na Kolor Roku 2007. W porównaniu z ubiegłym rokiem, kolor czerwony jest jednak dużo spokojniejszy. Bazą dla tej rodziny kolorów stał się koral, który czyni je cieplejszymi i jaśniejszymi. 

Kluczowy kolor linii czerwieni: pudrowy róż z domieszką szarości (numer w Mieszalniku Dulux®: 70RR 54/153)

 


Linia żółcieni
  
Żółcienie w roku 2007 zaskakują słonecznym blaskiem i ciepłem. Kolory zmrożonego szampana czy blasku dyskretnej świecy tworzą optymistyczną atmosferę, sprzyjającą relaksowi. Jednocześnie, w 2007 roku żółty zyskał na wyrazistości. Kluczowym kolorem w palecie żółcieni jest gorący złoty, który budzi skojarzenia ze słodkim toffi.

Kluczowy kolor linii żółcieni: słodkie toffi (numer w Mieszalniku Dulux®: 25YY 62/353)
Linia zieleni

Podczas gdy w żółcieniach widoczne są jedynie subtelne wpływy zieleni, właśnie te kolory bardzo mocno naznaczone są wpływem koloru żółtego. Dotyczy to każdej ich odmiany, począwszy od  koloru kanarkowego, a skończywszy na ciemnooliwkowym. Zielenie roku 2007 są wyraźnie inspirowane kolorami warzyw i owoców, takich jak oliwki, kolendra czy agrest.

Kluczowy kolor linii zieleni: delikatna, ciepła oliwka (numer w Mieszalniku Dulux®: 70YY 37/296)

 


Linia błękitów

Niezwykle istotne miejsce w ogólnej palecie barw zyskała w tym roku rodzina błękitów. W porównaniu z rokiem ubiegłym, zdecydowanie powiększył się wachlarz odcieni koloru niebieskiego, rekomendowany przez ekspertów Colour Futures. Wśród nich triumfuje turkus, budzący skojarzenia z orientem, ręcznie malowanymi przedmiotami oraz starą srebrną biżuterią z delikatnym turkusowym oczkiem.

Kluczowy kolor linii błękitów: turkus antycznej ceramiki (numer w Mieszalniku Dulux®: 90GG 40/115)

 


Linia fioletów

W palecie fioletów zauważalne jest odejście od silnych, ciepłych barw. Najmodniejsze są obecnie zimne, niemal niebieskie fiolety, sprawiające wrażenie przytłumionych. W przeciwieństwie do roku ubiegłego, rodzina ta jest obecnie bardziej osadzona w   rzeczywistości. Dzięki niezwykłej subtelności, praktycznie każdy z kolorów fioletowych daje możliwość łatwej adaptacji na potrzeby konkretnego wnętrza.

Kluczowy kolor linii fioletów: przytłumiony, zimny odcień fioletu (numer w Mieszalniku Dulux®: 30RR 17/140)

 

Linia szarości
W rodzinie zimnych kolorów neutralnych swoją pozycję odzyskały czerń, biel oraz grafit. Czerń w odcieniu węgla drzewnego oraz hebanu uzyskała status koloru kluczowego w tej palecie. Kolor szary zaś, zgodnie z tegoroczną tendencją, uległ mocnym wpływom żółci i za jej sprawą stał się znacznie cieplejszy.
 

Kluczowy kolor linii szarości: prawdziwa czerń (numer w Mieszalniku Dulux®: 00NN 05/000)

 


Linia beży

W 2007 roku zmieniło się również oblicze ciepłych kolorów neutralnych. Za sprawą zielonych półcieni paleta ciepłych kolorów neutralnych zdecydowanie zyskała na przytulności i jest o wiele żywsza. Na pierwszy plan wysunął się wśród nich stonowany, nieco wyblakły karmel.

Kluczowy kolor linii beży: stonowany karmel (numer w Mieszalniku Dulux®: 10YY 44/215)

 


Wszystkie kolory z powyższych linii kolorystycznych są dostępne w Mieszalniku Dulux®, obejmującym paletę 4500 kolorów.

Źródło: budnet.pl
Autor: Effective Public Relations/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3498 Grupa: Porady i op... Użytkownik robertb napisał: Jeśli to dość świeża sprawa to powinno wystarczyć namoczenie i dotarcie ściereczką. Jeśli nie, rozejrzyj się po tych produktach - hg...
  • Sypialnia Liczba postów: 3 Grupa: Ciekawe pom... Skoro jesteś w trakcie aranżowania sypialni, powinieneś wiedzieć, że w tym wypadku musisz naprawdę się przyłożyć, aby sypialnia dała Ci to, co najważniejsze - o...
  • Oszczędności. Liczba postów: 25 Grupa: Porady i op... Bardzo mądre rady są wyżej wymienione i faktycznie oszczędzanie powinno rozpocząć się od własnego domu. Szukać rozwiązań, które pozwolą zachować więcej pieniędz...
  • Inspiracja - przedpokój? Liczba postów: 4 Grupa: Nowości ara... Teraz jest naprawdę dużo fajnych pomysłów na aranżację przedpokoju. Ja mam przedpokój długi a wąski, pomalowaliśmy na jasny kolor (ale nie biały), po jednej str...
  • odkurzacz, jakiej firmy? Liczba postów: 48 Grupa: Porady i op... U mnie super sprawdza się irobot roomba combo. Nie tylko jest to robot odkurzający, ale też mopujący. Największy plus to dla mnie to, że sprząta sam ;) Dodatkow...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17207 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 168

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >