Odpływ liniowy w kabinie prysznicowej - co powinniśmy wiedzieć przed zakupem?

Odpływ liniowy w kabinie prysznicowej - co powinniśmy wiedzieć przed zakupem?

Współczesna łazienka to minimalistyczna łazienka, w której wszelkie elementy zostają ukryte w ścianie lub pozostają sprytnie schowane za zabudową meblową. Zestawy i baterie podtynkowe czy zabudowa pralki - to tylko nieliczne elementy, na które coraz częściej decydują się osoby planujące remont. Klasyczne brodziki zostają zamienione na odpływy liniowe, dzięki którym mamy szansę stworzyć harmonijną i spójną aranżację łazienki. Warto jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę przed zakupem tego rodzaju odprowadzania wody. Aspekty wizualne to nie wszystko! Czytaj dalej

 

Odpływy liniowe stanowią najistotniejszy element całej strefy prysznica. To w końcu od nich zależy czy nasze codzienne kąpiele będą bezpieczne dla nas i dla naszych sąsiadów. Dlatego też, decydując się na dany model warto zwrócić uwagę na szereg ważnych elementów takich jak konstrukcja, szczelność, materiał, przepustowość czy łatwość czyszczenia. 


Odpływ liniowy w kabinie prysznicowej - co powinniśmy wiedzieć przed zakupem?


Szczelność jest najważniejsza 

To właśnie na bezpieczne odprowadzanie wody powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze konkretnego modelu odpływu liniowego. Co ma największy wpływ na bezpieczeństwo codziennego korzystania z niego? – Oprócz poprawnie i fachowo wykonanego montażu danego odpływu liniowego, niezwykle ważna jest kwestia szczelności samego modelu. Najlepiej sprawdzają się modele, których rynna odpływowa jest jednolita, czyli pozbawiona w swojej konstrukcji spawów i łączeń, które po czasie użytkowania mogłyby się rozluźnić. Taka budowa systemu zapewnia maksymalną ochronę przed przeciekaniem, a tym samym pojawieniem się wilgotnego środowiska, które sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Na uwagę zasługują również modele zintegrowane z uszczelnioną płytą spadkową. Dzięki fabrycznemu zespoleniu elementów rozwiązanie to cechuje 100% szczelność oraz idealne wyprofilowanie spadków konstrukcyjnych niezbędnych do prawidłowego odprowadzania wody – radzi Piotr Fuhrmann, ekspert firmy Schedpol, producenta brodzików, wanien i odpływów liniowych. 

 

Czytaj również: Jesienne propozycje produktów do łazienki


Odpływ liniowy w kabinie prysznicowej - co powinniśmy wiedzieć przed zakupem?


Wytrzymałość na ciężar 

Wybierając odpowiedni odpływ liniowy nie bez znaczenie pozostaje również kwestia jego wytrzymałości na ciężar. Podobnie jak z klasycznym brodzikiem ta cecha również wymaga uwagi ze strony kupującego. Decydując się na konkretny model warto sprawdzić czy posiada on dodatkowe wzmocnienie i usztywnienie wypełnieniem PU. Taki zabieg wzmacnia konstrukcję i zapewnia jej wysoką wytrzymałość na ciężar. 


Prawidłowa przepustowość 

Sprawne odprowadzanie wody to kolejny z elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu odpływu liniowego. – Aby cieszyć się komfortową kąpielą warto wybrać odpływ, który jest w stanie odprowadzić min. 30l wody/min. Modele z szybkoprzepływowym syfonem, który dodatkowo zdolny jest obracać się o 360°, potrafią odprowadzić nawet 42l/min! Takie sprawne i bezproblemowe odprowadzenie wody sprawia, że nie zbiera się ona na powierzchni podłogi i zapobiega zawilgoceniom – radzi ekspert Schedpol


Odpływ liniowy w kabinie prysznicowej - co powinniśmy wiedzieć przed zakupem?

Estetyczne wykończenie

Głównym powodem wyboru odpływu liniowego jako sposobu odprowadzania wody jest efekt, który za jego pomocą można w przestrzeni prysznicowej uzyskać. To właśnie dzięki niemu możemy zrezygnować ze standardowego brodzika i stworzyć w całej łazience podłogę na jednym poziomie. Bezprogowe wejście pod prysznic to rozwiązanie nie tylko stylowe i minimalistyczne, ale również bezpieczne dla dzieci i osób starszych, a także dla tych poruszających się na wózku inwalidzkim. Dzięki powierzchni prysznica zlicowanej z podłogą nie ma mowy o potknięciu czy poślizgnięciu. Przed zakupem warto zastanowić się również jaki efekt finalny chcemy uzyskać. – W łazienkach minimalistycznych, w których ważny jest każdy szczegół, a jednolita i spójna aranżacja wychodzi na pierwszy plan, warto zdecydować się na zakup odpływu liniowego z maskownicą, którego powierzchnia może zostać pokryta płytkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu odpływ pozostaje w zasadzie niewidoczny, a przestrzeń prysznicowa czysta i harmonijna – radzi ekspert Schedpol.

 

Czytaj również: Jak wybrać kabinę prysznicową?

 

Odpływ liniowy w kabinie prysznicowej - co powinniśmy wiedzieć przed zakupem?


Źródło: Sfera Group / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16281 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 179

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >