Ogród zimą także wymaga opieki

Ogród zimą także wymaga opieki

Zima nie jest tak prostym czasem dla ogrodnika jakby mogło się wydawać. Nie można zostawić roślin samych sobie w czasie zimy. Wiele roślin może łatwo ulec przemarznięciu, co może spowodować zniszczenie naszego ogrodu. Warstwy ciężkiego śniegu również są niebezpieczne… mogą doprowadzić do połamania gałęzi.

 

Pod koniec jesieni lub na początku zimy należy zabezpieczyć rośliny przed mrozem.

 

Czytaj również: Odśnieżanie nie musi być katorgą!

 

Kolejnym zadaniem prawdziwego ogrodnika jest usuwanie nadmiaru śniegu z gałęzi. Mimo, że śnieg na gałęziach wygląda pięknie, nie jest to idealne rozwiązanie… może doprowadzić do złamań i zniszczeń.

 

 

Gdy śnieg zaczyna  padać bardzo obficie trzeba pamiętać o odśnieżaniu chodnika przy posesji. I usuwaniu śniegu i sopli z dachu. Dlaczego? Ponieważ jeżeli jakiemuś przechodniowi stanie się krzywda, karą będziemy obciążeni my jako właściciele posesji.

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć system nawadniający przed zimą

 

W tym okresie można także bielić drzewa owocowe.  Trzeba jednak pamiętać, że ta czynność nie dotyczy drzew i krzewów iglastych.

 

 

Można także zamontować karmniki lub tym podobne rzeczy, dzięki którym będziemy mogli dokarmiać ptaki w tym trudnym okresie.

 

Czytaj również: Jak przygotować oczko wodne na zimę?

 

Pod koniec zimy można zabrać się za pielęgnacyjne przycinanie roślin oraz posadzić niektóre rodzaje nasion, np. szałwię. Przycinanie dotyczy usunięcia gałęzi połamanych lub uschniętych. Kiedy rośliny zaczynają budzić się ze snu – pod koniec lutego – można zacząć nawozić ogród kompostem.

 

 

Pamiętajmy, że ogród zimą nie musi być nudny i martwy. Istnieją rośliny, który zimą wyglądają naprawdę imponująco. W ośnieżonym terenie pięknie będą kontrastować liście ostrokrzewu wraz z czerwonymi owocami. Pokryte szronem ozdobne rodzaje traw również wyglądają ciekawie. Trzeba także pamiętać, że rośliny doniczkowe także mogą sprawić, że nasz ogród będzie wyglądał pięknie. Przykładem może być tutaj storczyk, którego wiele odmian kwitnie od jesieni do wiosny.

 

Czytaj również: Jak przygotować drewniane powierzchnie na zimę?

 

Widać więc, że zima nie jest etapem odpoczynku, ale bardzo często ciężkiej pracy, aby ogród wyglądał przyzwoicie. Przy odrobinie chęci można sprawić, że nawet zimą będzie wyglądał imponująco i będzie przyciągał wzrok przechodniów. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 439

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >