Planujesz remont mieszkania? Sprawdź, czy jesteś gotowy na takie wydatki

Planujesz remont mieszkania? Sprawdź, czy jesteś gotowy na takie wydatki

To, ile wydamy na remont mieszkania, w dużej mierze uzależnione jest od zakresu planowanych prac, liczbie oraz wielkości pomieszczeń, a także od tego, na jakiej jakości materiały się zdecydujemy. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o rozpoczęciu prac remontowych, warto zastanowić się, czy na pewno jesteśmy gotowi na związane z tym wydatki. Czytaj dalej

Remont mieszkania – jak się przygotować?

 

Planujesz remont mieszkania? Sprawdź, czy jesteś gotowy na takie wydatki

 

Remont mieszkania powinien być dobrze przemyślaną decyzją, bo niezależnie od jego skali, zawsze pociąga za sobą wydatki. Jeśli rozpoczniemy remont pod wpływem chwili i emocji, bez planu oraz kosztorysu, może na tym ucierpieć nasz domowy budżet. Chcąc tego uniknąć, musimy:

 

  • dobrze oszacować koszty,
  • jasno określić oczekiwania względem efektu końcowego,
  • obliczyć, ile pieniędzy możemy wydać,
  • założyć, że mogą pojawić się nieprzewidziane wydatki.

 

Dokładne określenie tego, co chcemy uzyskać, pozwoli nam sporządzić plan działania. Z punktu widzenia naszego budżetu istotne jest to, czy chcemy wyłącznie pomalować ściany, czy może dodatkowo zmienić płytki lub/i zakupić nowe meble na wymiar. Kiedy już ustalimy, czego oczekujemy, czas na podjęcie decyzji o tym, jaką kwotę postanawiamy przeznaczyć na remont. Nie zapominajmy przy tym, by pozostawić jakieś wolne środki na wspomniane nieprzewidziane wydatki, bo takowe zazwyczaj występują.

 

Następnie musimy sprawdzić ceny niezbędnych materiałów, mebli, dodatków itp. Dalej należy ocenić, czy mieścimy się w wyznaczonej kwocie. Jeśli nie, przed nami część najtrudniejsza – znalezienie wyjścia z tej niekomfortowej sytuacji.

 

Opcje mamy różne. Jeżeli nie chcemy zwiększać wydatków na remont, możemy ograniczyć jego zakres i tym samym pozostać przy wybranej jakości materiałów. Możemy też przeprowadzić wszystkie zaplanowane prace, decydując się jednocześnie na zakup tańszych materiałów. Kolejnym rozwiązaniem jest odroczenie remontu do czasu, aż zbierzemy potrzebne środki. Ponadto możemy zdecydować się na pożyczenie brakującej kwoty.

 

Finansowanie remontu – skąd wziąć środki na ten cel?

 

Planujesz remont mieszkania? Sprawdź, czy jesteś gotowy na takie wydatki

 

Czytaj również: Japońska, minimalistyczna estetyka w polskim domu

 

Jeżeli dysponujemy własnymi oszczędnościami, możemy swobodnie przystąpić do remontu, nie przejmując się kwestiami finansowymi.   Gdy mamy ograniczony budżet, a remont – ze względu na własne bezpieczeństwo – musimy przeprowadzić natychmiast, powinniśmy rozważyć, skąd pozyskać środki. Mamy kilka możliwości, możemy potrzebne materiały kupić w sklepie na raty, zaciągnąć kredyt celowy w banku (w tym przypadku kredyt na remont), skorzystać z propozycji pożyczki w instytucjach pozabankowych lub np. poprosić o wsparcie bliskich.

 

Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Musimy obiektywnie ocenić, które będzie w naszej sytuacji najkorzystniejsze. Pamiętajmy o tym, że pożyczone pieniądze należy spłacić, bo niedotrzymanie terminu spłaty pociągnie za sobą przykre następstwa niezależnie od tego, wobec kogo mamy zobowiązanie.

 

Konsekwencje nieprzemyślanej decyzji

Nieprzemyślane decyzje lubią się mścić, dlatego realna ocena naszych możliwości jest kluczowa.   Jeśli się przeliczymy, spędzimy jeszcze długi czas w „rozgrzebanym” mieszkaniu, bo nie będziemy mieli środków na dokończenie remontu, lub – co gorsza – zabraknie nam gotówki na inne ważne cele, jak np. opłata za czynsz.

 

Jeśli nie mamy pewności, czy jesteśmy gotowi na poczynienie wydatków w związku z remontem, powinniśmy się wstrzymać i jeszcze raz wszystko dokładnie przeanalizować. To przykra sytuacja – szczególnie wtedy, gdy od dłuższego czasu marzymy o odświeżeniu wnętrza – ale nie warto podejmować ryzyka.

 

Podsumowując, zanim zaczniemy zrywać tapety i tynk ze ścian, dokładnie określmy, jakie mamy plany i skrupulatnie sprawdźmy ceny interesujących nas materiałów. Pomocny w oszacowaniu kosztów remontu może okazać się artykuł Remont mieszkania – podstawowe wydatki. Jeżeli zaś zależy nam na czasie i chcemy przeprowadzić profesjonalny remont, by przez długi czas korzystać z funkcjonalnych wnętrz, warto zapoznać się z poradnikiem Architekt wnętrz – kiedy warto skorzystać z jego pomocy? Ile kosztuje projekt?

 

Czytaj również: Kilka sposobów jak urządzać małe wnętrza, aby wydawały się większe

 

Planujesz remont mieszkania? Sprawdź, czy jesteś gotowy na takie wydatki

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 131 Grupa: Firmy budow... Na twoim miejscu zapoznałabym się z artykułami dostępnymi na https://www.prawo-budowlane.edu.pl/ Dotyczą one prawa budowlanego i nie tylko. Myślę, że mogą okaza...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 302 Grupa: Robimy stro... A co myślicie o takiej firmie polski producent podłóg ? Sprawdzi się? Chodzi mi przede wszystkim o coś solidnego, żeby wytrzymało kilka ładnych lat.
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 248 Grupa: Ogrodzenia... A czy lepszym rozwiązaniem nie będzie jednak materiał typu mur samonośny wykonany z gotowych elementów Gardeo? Myślę, że to niezła propozycja jeżeli zależy Ci n...
  • Rozbiórki Liczba postów: 85 Grupa: Stawiamy śc... Jeżeli szukasz firmy, która oferuję zsypy do gruzu to polecam kontakt do firmy https://www.sklep-akprojekt24.com.pl/kon takt. Firma oferuję również drabiny mag...
  • Ogrody Liczba postów: 184 Grupa: Ogrody Posiadanie strefy rekreacyjnej w ogrodzie rezydencji jest synonimem zabawy z przyjaciółmi i rodziną. I nie ma nic lepszego niż uzupełnienie tej przestrzeni pięk...
  • Podłogi Liczba postów: 195 Grupa: Robimy stro... Materiałów do wykończenia podłóg jest niezliczenie wiele. Jeśli chodzi o podłogi wewnątrz pomieszczeń to warto zdecydować się na wykończenie ich drewnem. Piękne...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17669 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 309

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >