Prawidłowo wykonana termo- i hydroizolacja na tarasie

Prawidłowo wykonana termo- i hydroizolacja na tarasie

Budowa tarasu wymaga wysokich kompetencji od projektanta i wykonawcy, odpowiednio dobranych materiałów i przeprowadzenia prac zgodnie ze sztuką. Tylko prawidłowy montaż poszczególnych warstwy układu, zwanego w branży „kanapką tarasową”, zapewni efektywną izolację oraz eleganckie i trwałe wykończenie. Czytaj dalej

 

Taras ulokowany jest najczęściej nad ogrzewanymi pomieszczeniami użytkowymi. W lecie może zostać nagrzany przez promienie słoneczne nawet do temperatury 80˚C, wobec czego zakres temperatur, w jakich układ pracuje w ciągu roku to niemal 100˚C. Dlatego tak ważna jest prawidłowo wykonana termo- i hydroizolacja, które zapewnią odpowiednią ochronę zarówno poszczególnych warstw, jak i całego tarasu.

 

WARSTWA SPADKOWA

Prace należy zacząć od wykonania warstwy spadkowej na płycie konstrukcyjnej tarasu ze spadkiem 1,5-2,0%. Rekomendowanym materiałem będzie ATLAS Postar 20. Przed wykonaniem spadku należy położyć warstwę kontaktową stosując w odpowiednich proporcjach Emulsję Elastyczną ATLAS oraz Postar 20 z dodatkiem właściwej  ilości wody.

 

 

PARAIZOLACJA

Kolejny etap wykonania „kanapki” to stworzenie paroizolacji, którą stanowi jedna warstwa samoprzylepnej membrany bitumicznej ATLAS SMB. Membranę przykleja się bezpośrednio do warstwy spadkowej, zagruntowanej uniwersalnym gruntem bitumicznym ATLAS.

 

TERMOIZOLACJA

Ochronę cieplną pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio pod tarasem, wykonuje się najczęściej z odpowiednio „twardego” styropianu o grubości dobranej przez projektanta do wymaganej ochrony termicznej danego pomieszczenia. 

 

Czytaj również: Wszystkie ogrodowe ścieżki prowadzą do grilla

 

HYDROIZOLACJA

Po montażu elementów ociepleniowych, następnym krokiem będzie hydroizolacja – z punktu widzenia szczelności całego układu – najistotniejsza warstwa „kanapki”. Jej brak lub niewłaściwe wykonanie (przypadek często spotykany w przypadku domów o tarasach budowanych w ubiegłym stuleciu), skutkuje bardzo poważnymi konsekwencjami, prowadzącymi do gruntownej wymiany całego układu. Tak jak paraizolację, hydroizolację wykonujemy również z samoprzylepnej membrany bitumicznej ATLAS SMB. W przypadku, gdy taras znajduje się nad pomieszczeniami mieszkalnymi, zaleca się ułożyć dwie warstwy membrany ATLAS SMB.

 

WARSTWA DOCISKOWA

Jako zabezpieczenia hydroizolacji używa się folii polietylenowej, na której układa się warstwę dociskową – o grubości minimum 5cm. Wykonujemy ją z gotowej zaprawy ATLAS Postar 20, którą wcześniej wykorzystaliśmy do przygotowania warstwy spadkowej. W tej warstwie wykonujemy także dylatacje brzegowe i pośrednie.  

 

HYDROIZOLACJA PODPŁYTKOWA

Pierwszym elementem warstwy wykończeniowej będzie hydroizolacja wykonana z dwuskładnikowej izolacji ATLAS Woder Duo i aplikowana bezpośrednio pod zaprawę klejową do płytek. Ważne jest to, aby układać hydroizolację w dwóch etapach. Pierwszą jej warstwę – dociskową, należy wetrzeć pędzlem, a następnie nałożyć ostateczną przy pomocy pacy stalowej.

 

Czytaj również: Jak skutecznie wyczyścić kostkę brukową?

 

MONTAŻ PŁYTEK CERAMICZNYCH

Ze względu na duże różnice w temperaturach oraz ruch pieszy, do montażu płytek należy zastosować kleje odkształcalne z linii ATLAS Plus. Szczególnie polecany jest ATLAS Plus Mega – dzięki właściwościom tiksotropowym wypełnia on całą przestrzeń pod płytkami, które z racji ekspozycji zewnętrznej powinny być mrozoodporne, charakteryzować się minimalną nasiąkliwością oraz z punktu widzenia użytkowego – być antypoślizgowe.

 

FUGOWANIE

Przestrzenie między płytkami wypełniamy zaprawą do spoinowania – fugą ATLAS Artis, o właściwościach odpowiadających warunkom panującym na tarasie (intensywny ruch pieszy, oddziaływanie wody, wilgoci, wysokiej i niskiej temperatury). Szerokość fugi powinna wynosić co najmniej ¾ grubości płytki.

 

Tak zaprojektowany i wykonany taras daje nam gwarancję długiego i bezproblemowego użytkowania. 

 

Źródło: telmaagency / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17330 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 172

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >