Umowa o oddelegowaniu - przydatne informacje

Umowa o oddelegowaniu - przydatne informacje

Odkąd na terenie Unii Europejskiej obowiązuje swobodny przepływ pracowników i świadczenie usług w innym państwie nie wymaga już specjalnych pozwoleń, oddelegowanie pracowników za granicę stało się rozwiązaniem powszechnie stosowanym w wielu firmach.

 

Wiąże się bowiem z korzyściami finansowymi i umożliwia rozwój firmie i jej pracownikom. Niemniej jednak, w przypadku świadczenia usług transgranicznych opartych na delegowaniu, pracodawca musi  przestrzegać przepisów obowiązujących na terenie kraju oddelegowania (w szczególności tych związanych z prawem pracy) i spełnić pewne wymogi formalne, przede wszystkim natury administracyjno-prawnej. 

 

Czytaj również: Producent wind i schodów rośnie w siłę

 

Jednym z obowiązków pracodawcy jest podpisanie z oddelegowanym pracownikiem tzw. umowy o oddelegowanie, która reguluje prawa i obowiązki podczas świadczenia usług za granicą.

 

Z delegowaniem mamy do czynienia, kiedy pracodawca proponuje pracownikowi kilkumiesięczne albo kilkuletnie zatrudnienie za granicą. Pracownik jest jednak wciąż zatrudniony przez polskiego pracodawcę na podstawie umowy o pracę. Dotychczasowe postanowienia stosunku pracy pozostają niezmienione, są jednak na czas oddelegowania niejako zawieszone, ponieważ delegowany pracownik musi mieć  zapewnione warunki zatrudnienia nie mniej korzystne od tych, które obowiązują w kraju, do którego jest oddelegowany. Pracodawca musi więc zgłosić fakt delegowania pracownika odpowiednim instytucjom za granicą, aby przez czas świadczenia usług podlegał on prawu pracy państwa przyjmującego.

 

Czytaj również: Kredyt bez wkładu tylko do końca roku

 

Jakie informacje powinna zawierać umowa o oddelegowanie:

1. Czas trwania oddelegowania: wynosi zazwyczaj od 1 do 12 miesięcy. Istnieje jednak możliwość przedłużenia okresu oddelegowanie podczas jego trwania. W tym punkcie powinno się również uregulować możliwość wycofania oddelegowania pracownika przez pracodawcę.

 

2. Zakres obowiązków: przyszłe zadania powinny być opisane możliwie jak najdokładniej, ze względu na kompetencje zawodowe i uprawnienia dyscyplinarne, a także ze względu na podporządkowanie i sprawozdawczość.

 

3. Płaca: łączne wynagrodzenie składa się zazwyczaj z wynagrodzenia podstawowego, diety, premii itp. Wypłata może nastąpić w EURO bądź w walucie lokalnej. Pracodawca musi przestrzegać minimalnych stawek wynagrodzenia obowiązujących w państwie, w którym pracownik wykonuje pracę. Taki obowiązek wynika z unijnej dyrektywy nr 96/71/WE.

 

Czytaj również: Nowy dyrektor ds. transakcji w znanej firmie deweloperskiej

 

4. Kwestie podatkowe: tutaj obowiązują przepisy podatkowe oraz zastosowanie znajduje odpowiednia umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z danym krajem. Jeżeli tylko zlecenie budowlane zostanie zrealizowane w ciągu 12 miesięcy, to co do zasady obowiązek podatkowy powstaje wyłącznie w kraju pochodzenia.

 

5. Ubezpieczenia społeczne: zgodnie z art. 12 ust. 1 Rozporządzenia (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, pracownik delegowany przez pracodawcę do świadczenia usług za granicą nadal podlega przepisom o ubezpieczeniu społecznym swojego kraju. Warunkiem jest tu, zgodnie z art. 12 ust, 2, że przewidywany czas pracy, do której pracownik został oddelegowany, nie może przekroczyć 24 miesięcy, a pracownik nie został wysłany, by zastąpić innego pracownika delegowanego.

 

Czytaj również: Porozumienie firm ma zwiększyć wydajność energetyczną w Chinach

 

6. Koszty przeprowadzki: pracodawca co do zasady przejmuje na siebie koszty przeprowadzki oraz koszty ubezpieczenia transportu, w tym koszty podróży powrotnej.

 

7. Klauzula powrotna: pracodawca powinien zapewnić pracownikowi, po jego powrocie do kraju, warunki zatrudnienia co najmniej odpowiadające tym, które posiadał przed wyjazdem za granicę lub zaproponować mu stanowisko, które pod względem odpowiedzialności, dochodu i wymagań odpowiada doświadczeniu i umiejętnościom zdobytym w kraju i za granicą.

2013-10-02
Źródło: KomFort Polska / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Opony na lato Liczba postów: 114 Grupa: Trudne tema... Zakup opon to jedno. Trzeba w celu ich wymiany udać się do jakiegoś zakładu wulkanizacyjnego, najlepiej sprawdzonego. Ja od kilku sezonów korzystam z usług mobi...
  • Jaki samochód dla firmy? Liczba postów: 935 Grupa: Trudne tema... Moim zdaniem świetną opcją jest kupno samochodu powypadkowego na aukcjach. Konkretnie mowa tutaj o aukcjach ze strony https://www.autota.eu/pl , bo mają tam spr...
  • Co wybrać dom czy mieszkanie? Liczba postów: 70 Grupa: Aktualności Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są ludzie którym wygodniej mieszka się w mieście w mieszkaniu w bloku - bo brak dodatkowych obowiązków ,wszędz...
  • Potrzebny adwokat Liczba postów: 294 Grupa: Trudne tema... Jeżeli jesteśmy w temacie kancelarii notarialne i jeżeli jesteśmy z Warszawy to ja ze swojej strony mogę polecić naprawdę dobrą kancelarię na Ciołka. Kancelari...
  • złomowanie Liczba postów: 64 Grupa: Trudne tema... Istnieje naprawdę wiele firm, które oferują usługę złomowania. Jeśli poszukiwalibyście firmy, której moglibyście powierzyć złomowanie maszyn, proponowałbym skon...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17214 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 201

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >