Uroki czarnego orzechu amerykańskiego

Uroki czarnego orzechu amerykańskiego

Uniwersytet Zayed to pierwsza w Zjednoczonych Emiratach Arabskich uczelnia przeznaczona przede wszystkim dla kobiet. Nowa biblioteka uniwersytecka, jedna z największych na Bliskim Wschodzie, zajmuje powierzchnię ok. 40 000 metrów kwadratowych i jest częścią kompleksu 28 budynków nowego kampusu w Khalif City na przedmieściach Abu Zabi. Czytaj dalej

 

Autorem projektu wnętrza jest renomowany architekt niemieckiego pochodzenia Hadi Teherani, a wykonanie stolarki wewnętrznej powierzono prestiżowej pracowni projektowej AHK Interiors. Ukończona niedawno biblioteka została przyjęta z entuzjazmem zarówno przez studentów jak i pracowników uniwersytetu, którzy uważają ją za bardzo atrakcyjne i przyjazne miejsce do nauki.  

 

Czytaj również: Podłoga przyjazna środowisku

 

Inspiracją dla projektu były tradycyjne amfiteatry oraz projekt Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. Do wykonania podłóg, półek na książki i drewnianych paneli ściennych pracownia AHK Interiors wybrała czarny orzech amerykański, ze względu na jego ciemny, naturalny kolor i niezwykłe walory estetyczne. Projektanci chcieli także wyeksponować wyjątkowy, naturalny rysunek słojów tego gatunku drewna.

 

 

„Zdecydowaliśmy się na użycie czarnego orzecha amerykańskiego ze względu na jego wysoką wytrzymałość, atrakcyjny wizualnie, prosty rysunek słojów, a także trwałość i odporność rdzenia drewna na rozkład. Wykorzystując w projekcie orzech udało się wykreować wnętrze, które łączy w sobie nowoczesność z nostalgicznym klimatem dawnych bibliotek. Użycie drewna ociepla wnętrze i nadaje mu klasyczny, ponadczasowy wymiar” – powiedziała Carrie Das, kierownik ds. projektowania, AHK Interiors.

 

Budowa biblioteki, nad którą pracowało ponad 200 osób, zajęła 7 miesięcy. Przez pierwsze dwa miesiące trwały prace w należącej do AHK Interiors fabryce mebli w Turcji, gdzie wyprodukowano półki na książki z 17 ton fornirowanych orzechem płyt MDF. Następnie półki cięto po okręgu frezarką i pokryto nimi elementy ze stali konstrukcyjnej, które miały pozostać niewidoczne. Przez kolejnych 5 miesięcy w bibliotece odbywał się montaż stalowych i drewnianych elementów oraz układanie wykonanych z drewna podłóg.

 

 

Zespół projektowy musiał także sprostać wyzwaniom przy montażu półek na książki, których wysokość sięgała aż 4 metrów. Istotnym etapem prac było połączenie ze sobą warstw drewna stosując technikę „bookmatching”, czyli łączenie kilku drewnianych powierzchni w taki sposób, by były swoim lustrzanym odbiciem. Pozwoliło to na zachowanie ciągłości rysunku słojów.

 

Czytaj również: Jak stworzyć cichą podłogę?

 

W efekcie powstała wyjątkowa biblioteka, której zbiór 150 000 książek zajmuje 4 500 półek. Do produkcji półek wykorzystano 12 000 metrów kwadratowych forniru z orzecha amerykańskiego o długości od 3 do 8 metrów. Półki w bibliotece są rozmieszczone w rzędach biegnących po okręgu. Przewidziano także specjalne miejsca na stanowiska komputerowe oraz stoliki, przy których studenci mogą zasiąść do nauki lub lektury wybranych dzieł.

 

 

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów, jakie udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu czarnego orzecha amerykańskiego w tym projekcie. Stworzyliśmy klimatyczną, tradycyjną bibliotekę w tak nowoczesnym otoczeniu jak nowy kampus Uniwersytetu Zayed. Zarówno studenci, jak i pracownicy wydziału chwalą to miejsce i chętnie spędzają tu czas – podsumowuje Vicki Aronis, kierownik ds. projektowania z firmy Al Habtoor Murray & Roberts, która zajęła się produkcją elementów stolarki na zlecenie AHK Interiors.

 

Informacje na temat czarnego orzecha amerykańskiego

 Czarny orzech amerykański występuje przede wszystkim we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, szczególnie na obszarze stanów centralnych. Drewno bielu orzecha czarnego amerykańskiego jest kremowobiałe, a drewno twardzieli ma kolor od jasnobrązowego do ciemnego czekoladowego brązu, na którym czasem pojawiają się ciemniejsze lub fioletowawe smugi. Ten gatunek drewna charakteryzuje się prostym układem włókien, choć może też wystąpić ich falistość.

 

 

Jest on bardzo modnym w Europie Zachodniej gatunkiem drewna, używanym w produkcji mebli, szafek kuchennych, elementów wyposażenia wnętrz oraz wysokiej klasy wyrobów stolarskich, drzwi, podłóg i boazerii. Ze względu na ciemny kolor jest to ulubiony kolor drewna stosowany w połączeniach kontrastowych z jaśniejszymi gatunkami, np. białym dębem amerykańskim. Drewno orzecha jest twarde, wytrzymałe, o średniej gęstości, umiarkowanej wytrzymałości na zginanie i zgniecenia oraz niskiej sprężystości.

 

Czytaj również: Dwukrotnie dłuższe panele podłogowe

 

Nadaje się on do gięcia po obróbce hydrotermicznej, a także do obróbki narzędziami ręcznymi i mechanicznymi. Wykazuje dobre własności przy wbijaniu gwoździ i wkręcaniu śrub, a także dobrze się klei. Bardzo dobrze przyjmuje bejce i farby. Przez polerowanie można uzyskać wyjątkowo dobre wykończenie powierzchni. Proces suszenia przebiega wolno, należy bardzo uważać, by nie uszkodzić suszonego drewna. Wykazuje dobrą stabilność użytkową.

 

 

Drewno orzecha jest bardzo odporne na destrukcyjne działanie grzybów, zalicza się je do jednego z najbardziej odpornych gatunków, nawet w bardzo niekorzystnych warunkach. Gatunek ten jest szeroko dostępny w postaci tarcicy i fornirów. 

 

Źródło: Questia / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17354 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 492

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >