Wnętrza z charakterem

Wnętrza z charakterem

Dekorowanie ścian różnokolorowymi wzorami trwa. Kwiaty, liście, figury geometryczne pojawiają się w modnych klubach, nowoczesnych apartamentach.. i naszych domach. Fiński producent farb Tikkurila oferuje na swojej stronie internetowej gotowe szablony, z których można skorzystać nieodpłatnie.


 
Łatwość wykonania ornamentów za pomocą szablonu i ich duże walory dekoracyjne, zachęcają do eksperymentowania z wyglądem ścian. Wystarczy odrobina farby, gąbka z pianki polimerowej i po kilku minutach mamy gotowy wzór.

Pytanie brzmi skąd wziąć szablon? Co zrobić, jeśli nie mamy zdolności artystycznych, a nie chcemy wydawać dodatkowych pieniędzy. Nic prostszego. Wystarczy wejść na stronę www.tikkurila.pl i wybrać najlepiej pasujący nam ornament. Delikatne motywy roślinne i modne geometryczne wzory sprawdzą się w wielu pomieszczeniach. Wybrany wzór wystarczy wydrukować, odrysować na folii (np. stosowanej w rzutnikach) i wyciąć. Tak przygotowany szablon można śmiało przykładać do ściany i malować.

 
Aby efekt końcowy był zgodny z naszymi oczekiwaniami, warto przestrzegać kilku prostych zasad:
• Podłoże powinno być równe i czyste
• Szablon musi idealnie przylegać do malowanej powierzchni. Aby podczas malowania nie zmieniał swojego położenia, najlepiej przymocować go do ściany za pomocą taśmy malarskiej.
• Najlepszym sposobem do malowania wzorów jest tzw. tepowanie. Polega ono na dotykaniu ściany punktowo, trzymając specjalnie przygotowaną gabkę pod kątem prostym do podłoża. Zapobiega to powstawaniu zacieków i pozwala uzyskać wyrazisty wzór.
• Warto wybrać farby z serii Optiva i Feelings marki Tikkurila, które posiadają odpowiednią konsystencją i charakteryzują się dobrym kryciem.

Poddajmy się szablonomanii, wypróbujmy wzory z www.tikkurila.pl na własnych ścianach. Kto wie, może niektórzy odkryją w sobie drzemiący talent artystyczny? Dobra zabawa i ciekawe efekty dekoracyjne murowane. Więc szablon w dłoń i do dzieła!

 

JAK MALOWAĆ Z UŻYCIEM SZABLONÓW?

Przygotuj następujące narzędzia: gąbkę do tepowania (można ją zrobić samodzielnie z gąbki polimerowej zwijając ja tak by przyjęła okrągły kształt i owinąć końcówkę taśmą), miarkę, taśmę maskującą i ołówek.

 

Zaplanuj dokładnie rozmieszczenie szablonów na ścianie zanim zaczniesz malować farbą. Zaznacz ołówkiem na ścianie odstępy między nimi.

 

 

 

 

Przymocuj szablon do ściany z pomocą taśmy maskującej.

 

 

Lekko zanurz gąbkę do tepowania ( z pianki polimerowej) w farbie i odciśnij jej nadmiar na kawałku tektury. Po tym przyciśnij gąbkę do szablonu.
Jeżeli na gąbce będzie za dużo farby jej nadmiar może spłynąć pod szablon. Przez to krawędzie będą nierówne.

 
Po malowaniu natychmiast zdejmij szablon.

 

 


Umyj szablon w gorącej wodzie, wysusz i przymocuj w następnym wyznaczonym miejscu.

 

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • zmywarka dla 2 osób? Liczba postów: 191 Grupa: Porady i op... Bo pewnie to nie Ty zmywasz naczynia ;) Ja sobie nie wyobrażam już zycia bez zmywarki, oszczędzam mnóstwo czasu. A co do tabletek, o które wczesniej pytałam, t...
  • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3730 Grupa: Porady i op... Wyczyścić będzie trudno. Najważniejsze to po prostu na czas je zaimpregnować.
  • jaką wannę wybrać? Liczba postów: 46 Grupa: Ciekawe pom... Ja uwielbiam kąpiele w wannie, więc u nas w łazience jest duża wanna 160x75 cm. Marki Galatea Smooth, to wanna wolnostojąca z konglomeratu bez korka i syfonu. K...
  • Pościel Liczba postów: 62 Grupa: Najnowsze t... materac to jedno, wiadomo, warto go mieć, ale ja jeszcze dodatkowo zainwestowałam w ochraniacz na materac, bardzo fajna i konkretna sprawa :) Zwłaszcza dla mały...
  • nowoczesne łóżko Liczba postów: 162 Grupa: Najnowsze t... materac to jedno, wiadomo, warto go mieć, ale ja jeszcze dodatkowo zainwestowałam w ochraniacz na materac, bardzo fajna i konrketna sprawa :) Zwłaszcza dla mały...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17332 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 273

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >