Zalety zewnętrznych rolet

Zalety zewnętrznych rolet

Rolety zewnętrzne mają wiele zalet - pozwalają na odcięcie się od uciążliwego hałasu, dają poczucie prywatności, stanowią też przeszkodę dla potencjalnych włamywaczy. Warto również pamiętać, że dzięki roletom zewnętrznym wzrastają parametry termoizolacyjności domu czy mieszkania.

 

Popularność rolet zewnętrznych wynika nie tylko z ich znakomitych parametrów, ale również z tego, że ich montaż jest stosunkowo szybki i niekłopotliwy, a szeroka oferta rynkowa pozwala dopasować je niemal do każdego okna, zarówno pod względem wymiaru, koloru, jak i ceny. Rolety można montować zarówno podczas budowy domu, jak i mocować je do już istniejącej elewacji.

 

Czytaj również: Rolety poziome i pionowe

 

Przytulnie…

 

Rolety zewnętrzne w odczuwalny sposób zwiększają izolacyjność cieplną budynku. Przy zasłoniętych roletach straty energetyczne zmniejszają się o około 25 – 40 proc., w zależności od wyjściowej izolacyjności przegrody okiennej. Roleta zewnętrzna to nie tylko dodatkowa warstwa izolacji, ale także skuteczna bariera dla promieniowania. To właśnie dlatego materiał o stosunkowo niewielkiej grubości może skutecznie polepszyć parametry cieplne domu. – Pancerze rolet Vertexu  wykonane są z aluminium i wypełnione ocieplającą pianką poliuretanową, więc jeszcze skuteczniej chronią i przed mrozem, i przed upałem. Najwyższej jakości profile w połączeniu z nowoczesnymi skrzynkami nadstawnymi oraz podtynkowymi to gwarancja poprawy izolacji termicznej całego budynku – mówi Marcin Miraś, dyrektor handlowy firmy Vertex, wiodącego na polskim rynku producenta osłon okiennych.

 

Zmniejszenie start cieplnych każdy posiadacz rolet może zaobserwować przy użyciu kamery termowizyjnej. Takie rozwiązanie jest nie tylko oszczędne, ale i ekologiczne. Zmniejsza się bowiem zapotrzebowanie na energię cieplną, a co za tym idzie, również na paliwo potrzebne do jej wytworzenia. Używając rolet zewnętrznych przyczyniamy się więc do ograniczenia obciążania środowiska i eksploatacji cennych zasobów naturalnych.

 

 

Rolety sprawdzają się również przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Zapobiegają dostawaniu się zimnych podmuchów porywistego wiatru, przez nie do końca szczelne okna, a także chronią przez deszczem i gradem. Zamontowanie rolet zewnętrznych warto również rozważyć w domach i mieszkaniach, które znajdują się w miejscach o dużym natężeniu ruchu ulicznego. Rolety skutecznie wytłumiają hałasy otoczenia. W połączeniu ze szczelnym oknem, mogą stanowić zaporę przed zgiełkiem miasta, który jak wiadomo nie sprzyja ani pracy, ani wypoczynkowi.

 

Czytaj również: Rolety w pastelowych odcieniach

 

…estetycznie…

 

Zazwyczaj, projektując obramowanie okien musimy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale również praktycznymi – często okazuje się, że wybór zasłon czy rolet jest podyktowany nie tyle dopasowaniem do aranżacji całego wnętrza, co koniecznością odpowiedniego zaciemnienia i zapewnienia sobie odrobiny prywatności, chociażby na ciasno zagospodarowanych osiedlach. - Rolety zewnętrzne rozwiązują ten problem. Odsłonięte, wewnątrz są praktycznie niewidoczne, pozwalają więc na dowolne zagospodarowanie przestrzeni okiennej od środka, a nawet rezygnację z firanek czy żaluzji. Rolety dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala dopasować je do każdej elewacji, nie obniżając przy tym estetyki budynku – podkreśla Marcin Miraś.  Dodatkowo, zaciemniają dużo skuteczniej niż osłony wewnętrzne. Co prawda klimat często zmusza nas raczej do doświetlania, a nie przyciemniania pomieszczeń, ale przy dużych oknach skierowanych na południe, promienie słoneczne są niewskazane nawet w zimie. Problem ten bywa szczególnie dokuczliwy przy mieszkaniach położonych w centrum miasta, gdzie często światło latarni uniemożliwia spokojny sen, szczególnie dzieciom i osobom wrażliwym na światło słoneczne. Takie zaciemnienie przyda się również, jeśli mamy w słonecznym salonie duży telewizor lub projektor. Zasłaniając rolety, można oglądać filmy każdej porze dnia.

 

Czytaj również: Samodzielny montaż rolet

 

… i bezpiecznie

 

Co prawda nie wszystkie rolety zewnętrzne są antywłamaniowe, ale bez wątpienia ich montaż może utrudnić złodziejowi włamanie przez okno. Materiał użyty do ich produkcji charakteryzuje się wysoką odpornością na uderzenia, a większość rolet posiada również mechanizm uniemożliwiający podniesienie ich pancerza od zewnątrz. Pozwalają też one na wietrzenie pomieszczeń przy otwartym oknie i zamkniętej rolecie, co w przypadku mieszkań usytuowanych na parterze często wiąże się z ryzykiem wizyty nieproszonych gości. - Warto zastanowić się nad mechanizmem pozwalającym na automatyczne podnoszenie rolet o określonych porach dnia. To rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale też sprawia wrażenie, że w domu zawsze ktoś jest, szczególnie jeśli ustawimy różne pory odsłaniania dla rolet na różnych piętrach – wyjaśnia Marcin Miraś. Aktualnie na rynku istnieje duży wybór tego rodzaju rozwiązań. Jednym z nich są przełączniki typu Chronis. Posiadają one dwa tryby – dzięki pierwszemu, Cosmic, można ustawić rolety, tak by zasłaniały się i odsłaniały zgodnie z cyklem dobowym, drugi – Security, pozwala symulować obecność domowników, wtedy kiedy nikogo nie ma w domu. Rolety można również zintegrować z systemem alarmowym budynku za pomocą tak zwanych kontaktronów – czujników zamocowanych w listwie dolnej rolety oraz w prowadnicy. W przypadku próby włamania zostaje przerwany obwód, co z kolei skutkuje włączeniem alarmu.

 

Źródło: Sfera PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19184 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 194

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >