Zarządzanie energią stało się priorytetem

Zarządzanie energią stało się priorytetem

Producenci systemów energetycznych i technicznego wyposażenia budynków znajdują się w przełomowym okresie z powodu rosnących kosztów energii, wzrastającej złożoności systemów energetycznych oraz uwarunkowań ustawowych, a także nowych możliwości technicznych wynikających z coraz powszechniejszego stosowania czujników oraz integracji z Internetem. Wraz z rozwojem możliwości pojawia się też wzrost wymagań użytkowników budynków w zakresie komfortu, efektywności energetycznej i bezpieczeństwa. Czytaj dalej

 

Na rynkach systemów energetycznych i technicznego wyposażenia budynków Bosch dostrzega duże szanse na wzrost, przede wszystkim w segmencie budynków mieszkalnych, obiektów komercyjnych i usług. Firma dysponuje szerokim know-how w zakresie termotechniki i systemów zabezpieczeń oraz ma odpowiednie kompetencje w dziedzinach takich, jak oprogramowanie, sensory oraz technologie magazynowania energii. Spółka planuje zwiększyć obroty działu Energetyki i Technicznego Wyposażenia Budynków z obecnych 4,6 mld EUR do 8 mld EUR w roku 2020. 

 


 

– Rosnące koszty energii i coraz wyższe wymagania ustawowe są istotnymi przyczynami silnego wzrostu rynku systemów energetycznych i technicznego wyposażenia budynków. Zarządzanie energią stało się priorytetem – mówi dr Stefan Hartung, członek zarządu spółki Robert Bosch GmbH, odpowiedzialny za dział Energetyki i Technicznego Wyposażenia Budynków. 

 

Budynki dysponują najwyższym potencjałem oszczędzania energii

Globalne zużycie energii stale wzrasta, pomimo wzmożonych starań związanych z wdrażaniem energooszczędnej techniki oraz oszczędzaniem energii. W latach 1973 – 2012 zużycie energii zwiększyło się dwukrotnie, także z powodu wzrostu liczby osób żyjących w wielomilionowych miastach na całym świecie. Przy coraz gwałtowniej rosnących kosztach energii inwestycje w energooszczędną technikę amortyzują się znacznie szybciej. 40% światowego zużycia energii przypada na budynki, 32% na przemysł i 28% na transport i komunikację. Z tego względu budynki mają największy potencjał oszczędności energii i są ważnym elementem osiągnięcia celów klimatycznych i energetycznych. Z kolei największy udział w rynku energetyki ma rynek ciepłowniczy. 75% wszystkich instalacji grzewczych nie spełnia kryterium energooszczędności. 


 Czytaj również: Raport dotyczący lokalizacji biurowych w Polsce– Istnieją ogromne, niewykorzystane możliwości znaczącej poprawy efektywności energetycznej budynków przy zastosowaniu dostępnej dziś techniki. Modernizacja energetyczna budynku jest zadaniem łatwym i szybkim do wykonania, na przykład przy okazji wymiany urządzeń grzewczych – mówi Hartung.

 

Inteligentne systemy energetyczne i techniczne wyposażenie budynków

Konwersja energii należy do podstawowych kompetencji firmy Bosch, rozwijanych od czasów założenia przedsiębiorstwa. Rozwiązania Bosch w sposób inteligentny integrują i sterują procesami wytwarzania i zużycia energii elektrycznej oraz grzewczej, więc zaopatrzenie w energię staje się jeszcze bardziej efektywne, inteligentne, a przy tym mniej scentralizowane. Dzięki temu klienci mogą w efektywniejszy sposób korzystać z energii i surowców oraz obniżać koszty eksploatacji budynków. Nowe możliwości techniczne

Bosch oczekuje także dużych szans na wzrost związanych z rozwojem możliwości technicznych i coraz powszechniejszym stosowaniem czujników, sieci IP oraz integracji urządzeń w branży energetyki i technicznego wyposażenia budynków. Internet przedmiotów i usług umożliwia urządzeniom i systemom w budynku wzajemne komunikowanie się. Według prognoz firmy Bosch do 2015 roku już 75% ludzi na świecie będzie miało dostęp do Internetu, a ponad 6 mld przedmiotów będzie podłączonych do Internetu. Trend ten silnie wpłynie na rozwój rynku systemów energetycznych i technicznego wyposażenia budynków, umożliwiając stworzenie nowych usług i modeli biznesowych. Bosch ma już w tym obszarze pewne doświadczenie. Firma wprowadziła na rynek ponad 25 000 produktów grzewczych z możliwością integracji z Internetem. Dział Systemów Zabezpieczeń już dziś generuje ponad połowę obrotów w segmencie CCTV ze sprzedaży kamer, które można podłączyć do Internetu. Budynek przyszłości to budynek w sieci: Smart Heating, Smart Home

Dodatkowe możliwości optymalizacji systemów grzewczych w budynkach oferuje koncepcja Smart Heating. Polega ona na inteligentnym podłączeniu do Internetu urządzeń grzewczych, którymi można sterować za pomocą smartfona lub tabletu. Bosch ma już w ofercie wiele produktów tego typu, spełniających konkretne wymagania rynków w różnych krajach. Kotły grzewcze marki Buderus można na przykład integrować w ramach systemów sterowania techniką w budynkach, takich jak RWE Smart Home lub MyGekko. W Szwecji, gdzie inteligentne sieci energetyczne (tzw. smart grids) ze zmieniającymi się w ciągu dnia taryfami za prąd są już codziennością, dział Termotechniki Bosch oferuje aplikację, która podaje najkorzystniejszą taryfę dla właścicieli elektrycznych pomp ciepła. Aplikacja umożliwia eksploatację pomp ciepła w godzinach, gdy prąd jest najtańszy. 
 

 

Systemy i usługi dla obiektów komercyjnych

W obiektach komercyjnych połączenie systemów energetycznych już dziś ma istotne znaczenie. Bosch oferuje rozwiązania w zakresie inteligentnej integracji systemów podgrzewania wody i ogrzewania, wysoce efektywnych instalacji kogeneracyjnych i systemów ORC, bloków elektrociepłowniczych oraz magazynowania energii i doradztwa energetycznego. Inżynierowie Bosch pracują też nad dalszą możliwością zwiększenia efektywności, jaką oferuje sterowanie wentylacją w zależności od rzeczywistych potrzeb i wykorzystanie ciepła procesowego z produkcji do ogrzewania pomieszczeń. Dzięki takim rozwiązaniom można obniżyć zużycie energii w budynkach komercyjnych o 20%. Oprócz tego, firma Bosch jest także międzynarodowym liderem techniki zabezpieczeń budynków i obiektów przemysłowych.

 

Czytaj również: Wysoka aktywność inwestorów na globalnym rynku centrów handlowychRozwój zdecentralizowanych systemów energetycznych

Bosch jest światowym liderem w produkcji czujników mikromechanicznych (MEMS), technologii która ma kluczowe znaczenie dla rozwoju Internetu przedmiotów i usług. Dlatego celem strategicznym firmy Bosch są rozwiązania dla zintegrowanej mobilności, zintegrowanej produkcji, zintegrowanych systemów energetycznych oraz zintegrowanych budynków. Kolejnym etapem ewolucji technologicznej będą inteligentne czujniki wyposażone w złącze bezprzewodowe oraz mikrokontroler. Takie czujniki mogą przesyłać dane przez Internet, na przykład do urządzeń mobilnych. Przy czym mają to być nie surowe dane, lecz tylko istotne informacje, przeanalizowane przez inteligentny układ. Dzięki czujnikom możliwa będzie integracja dosłownie wszystkiego ze wszystkim. Bosch projektuje i oferuje też magazyny energii o zróżnicowanej mocy, na przykład dla kompleksów mieszkalnych i elektrowni wiatrowych. W Kelsterbach koło Frankfurtu powstaje uniwersalny magazyn energii dla liczącego 180 domów szeregowych osiedla. Na tym jednak nie koniec, ponieważ Bosch stale pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które sprawią, że najnowsza technologia będzie bliżej nas.

2014-06-10
Źródło: BOSCH / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Gdzie wesele? Liczba postów: 333 Grupa: Trudne tema... Ja mam okazję na zorganizowanie wesela w Pszczynie tutaj https://hotelstyl70.pl/wesele-w-pszczyni e i jestem praktycznie zdecydowana. Bardzo podoba mi się sama s...
  • Jaki samochód dla firmy? Liczba postów: 1070 Grupa: Trudne tema... A czy dziś jakaś firma robi auta na czas? Mam wrażenie, że są duże opóźnienia.
  • spawanie CNC Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Poszukuję firmy oferującej takie usługi, jak spawanie CNC . Polecacie kogoś sprawdzonego?
  • Tłuste włosy Liczba postów: 162 Grupa: Trudne tema... Użytkownik barto776 napisał: Ja w takim okresie zimowym jaki jest teraz mam zniszczone suche włosy i strasznie mi wypadają To może mieć związek z niedoborem wi...
  • jak dobrać odpowiedni krem do swojej cery? Liczba postów: 60 Grupa: Trudne tema... Należy kierować się potrzebami naszej cery.

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17313 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 144

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >