"Baumit Life Challenge 66"

W czwartek, 12 czerwca 2014 r. w wiedeńskim Muzeum Sztuki Użytkowej firma Baumit po raz pierwszy przyznała nagrodę Baumit Life Challenge 66. Na finałowym posiedzeniu jury złożone z 15 architektów wybrało zwycięzców w kategoriach „Dom jednorodzinny”, „Dom wielorodzinny”, „Obiekt niemieszkaniowy”, „Modernizacja termiczna” i „Renowacja historyczna”.

 

Nagrodę główną zdobył wielorodzinny obiekt mieszkalny „Vallecas 47“ z Madrytu. Jego autorzy, zespół hiszpańskich architektów Untercio, otrzymali zaszczytny tytuł Baumit Life Challenge Award.

 


Do pierwszej edycji ogólnoeuropejskiego konkursu Baumit Life Challenge 66 zostało zgłoszonych aż 237 obiektów z 21 krajów, w których działa Baumit. Architekci wybrani przez krajowe oddziały skompletowali – w drodze głosowania on-line – finalistów konkursu Life Challenge 66, w którym 13 państw reprezentowało 30 obiektów. W finałowej grupie znalazły się także dwie realizacje z Polski.

 

 

Czytaj również: Akademia Zrównoważonego Rozwoju - projekt dla studentów

 

Obrady jury, mające na celu wyłonienie zwycięzców, odbyły się  w wiedeńskim Muzeum Sztuki Użytkowej. Spotkanie to pozwoliło na dyskusję na temat najlepiej skomponowanych fasad, jak również wymianę opinii, co do łączenia struktur, kolorów oraz materiałów użytych do dekoracji elewacji. I choć Jurorzy nie mieli łatwego zadania udało się wybrać laureatów. W pierwszej kategorii „Dom jednorodzinny” nagrodzono Casa Galgo z Hiszpanii. W drugiej „Dom wielorodzinny” zwycięzcą okazały się budynki socjalne z Madrytu. W trzeciej kategorii „Obiekt niemieszkalny”, podobnie jak w głosowaniu Internautów, zwyciężył Privo Hotel z Rumunii. Laureatem w czwartej kategorii „Modernizacja termiczna” zostało Patras studios z Grecji. W piątej kategorii „Renowacje zabytków” nagrodę zdobył Kulturpark Kosice ze Słowacji. Z grona nagrodzonych w poszczególnych kategoriach Jury wybrało bezapelacyjnego zwycięzcę, którym zostały obiekty socjalne z Madrytu zlokalizowane przy Martin Muñoz de las Posadas, 1 y 3.

 

 

Dzielnica Madrytu Vallecas znana jest z nieregularnych ulic i zróżnicowanej wielkości budynków. Architekci projektując nagrodzone budynki myśleli przede wszystkim o integracji obiektu z otoczeniem. Zastosowanie jasnego tynku wraz z resztą elementów elewacji, ram aluminiowych w kolorze ciemnoszarym, parapetów pokrytych cynkiem oraz czarnych lakierowanych schodów pozwoliło uzyskać nowoczesny obiekt, ale nieodbiegający od stylistyki otoczenia. Duże przeszklenia podkreślają nie tylko estetykę budynku, ale zmniejszają jego proporcje. Zastosowanie tego rodzaju surowca zmniejsza także „masywność” fasady. Jury doceniło również zagospodarowanie terenu wokół obiektu, doskonałą grę światłem i cieniem, jak również idealne skalowanie proporcji budynku.

 

 

Czytaj również: Zastosowanie laminowanego antyrefleksyjneg szkła

 

Swoich zwycięzców wybrali Internauci, którzy łącznie przyznali ponad 126 528 punktów! Największą aktywność wykazali Rumuni i Austriacy. Prawie 20 000 punktów pochodziło z Austrii, a ponad 24 000 punktów z Rumunii. Wyniki te przełożyły się na zwycięstwo - w gronie laureatów znalazły się 2 projekty austriackie i 2 rumuńskie. W pierwszej kategorii „Dom jednorodzinny” wygrał obiekt z Węgier, Balatonudvari. W kategorii „Dom wielorodzinny” zwyciężył Sonnwendviertel z Austrii. Trzecia kategoria została zdeklasowana przez Privo Hotel z Rumunii. W kolejnej kategorii „Modernizacja termiczna” laureatem został Object Kärntnerstraße z Austrii. W ostatniej grupie „Renowacja historyczna” bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Bartsch House Oradea z Rumunii.

 

 

„Konkurs Life Challenge 66 dobitnie dowiódł, że istnieją niezliczone, kreatywne możliwości tworzenia wyrazistych fasad z wykorzystaniem odrobiny fantazji, rzemieślniczej zręczności i bez przekraczania racjonalnego poziomu kosztów” - podsumował mgr Robert Schmid, prezes spółki Baumit Beteiligungen GmbH i pomysłodawca ogólnoeuropejskiego konkursu Baumit Life Challenge 66.

 

2014-06-24
Źródło: gutpr / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Uniwersalna i oryginalna dieta Liczba postów: 356 Grupa: Trudne tema... Mogę Wam wszystkim polecić sprawdzić stronę https://www.pruszkow2019.pl/dlaczego-nie -moge-schudnac/ , na której znajdziecie bardzo interesujący artykuł na temat...
  • Samochód używany Liczba postów: 95 Grupa: Trudne tema... Jeżeli szukacie sprawdzonej pomocy drogowej lub chcecie sprzedaż swój stary samochód, to zdecydowanie polecam Wam sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę...
  • Transport międzynarodowy Liczba postów: 66 Grupa: Trudne tema... ja uwazam ze warto tez skorzystać z transport ruchoma podłoga moim zdaniem świetne miejsce i naprawdę i usługi na poziomie i wszystko na czas.
  • Jak wybrać pomoc drogową? Liczba postów: 19 Grupa: Trudne tema... Są to faktycznie bardzo ważne sprawy ale nie wiem czy już kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym jak sobie poradzić z nagłą awarią samochodu? Uważam, ze bard...
  • Prezent dla dziewczyny Liczba postów: 123 Grupa: Trudne tema... Jeśli Twoja dziewczyna się zajmuje fotografią np. fotografią produktową to może coś z tej strony https://www.cyfrowe.pl/fotografia-produk towa,4,45.html ? Ja ost...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18076 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 981

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >