Black & white, czyli zabawa kontrastem
Zestawienie czerni z bielą to połączenie ponadczasowe i eleganckie. Projektanci z polskiej manufaktury Purpura interpretują je na nowo: obok klasycznych posadzek z kafli powstają dwubarwne patchworki i geometryczne kompozycje w stylu op-art.
Przez lata czerń i biel pojawiały się obok siebie w różnych konfiguracjach w modzie, sztuce, designie i architekturze. Jak żadne inne kolorystyczne połączenie były inspiracją dla projektantów, stylistów, malarzy czy fotografików. „Czerń i biel zawierają w sobie wszystko” – mawiała Coco Chanel. – „To absolutna piękność. Perfekcyjne uzupełnienie”. Po ten klasyczny duet sięgnęli także projektanci marki Purpura – manufaktury kafli cementowych, produkowanych ręcznie według receptury zaczerpniętej od hiszpańskich rzemieślników.
Z biało-czarnych kafli można stworzyć zarówno tradycyjną posadzkę, przypominającą tę z przedwojennych dworków i kamienic, jak i wzorzysty patchwork czy geometryczną kompozycję na ścianę i podłogę. Wszystko zależy od wybranego motywu oraz jego ułożenia. Inspiracją dla widocznych na kaflach dekorów są historyczne ornamenty oraz współczesny design. Geometryczne wzory w stylu op-art stworzył dla Purpury m.in. szwedzki designer Martin Björnson.
Czytaj również: Oświetlenie w wersji max
Op-art to sztuka, która opiera się na grze złudzeń optycznych. Wykorzystując kontrastowe zestawienie kolorystyczne oraz powtarzalne kombinacje linii i form geometrycznych za pomocą kafli Purpura można stworzyć niezwykłe efekty wizualne: pozorne wrażenie ruchu i głębi. Tak powstają m.in. trójwymiarowe szachownice czy wyglądające na wijące się pasy.
Biało-czarne kafle sprawdzą się zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i nowoczesnych. W zależności od preferencji mogą być kontynuacją sterylnej i oszczędnej kolorystyki lub elementem harmonijnie współgrającym z pozostałymi kolorami zastosowanymi we wnętrzu.
Czytaj również: Sielski urok czerni i bieli - lampy sufitowe
Kafle Purpura wytwarzane są całkowicie ręcznie. Z tego względu możliwe są nieznaczne różnice w kolorach i drobne niedoskonałości wzoru. W przeciwieństwie do masowej produkcji, pojedyncza barwa nie jest także jednoznaczna i płaska. Zarówno czerń, jak i biel zaskakują subtelnymi i ledwo zauważalnymi przejściami tonalnymi. Z biegiem lat kolory stają się głębsze, zaś same kafle pokrywają się patyną.
W ofercie firmy są kafle kwadratowe (20x20 cm), heksagonalne (długość boku 11,5 cm, wysokość 20 cm) oraz cokoły cementowe (20x10 cm). Na stronie www.purpura.eu producent umieścił narzędzie projektowe pozwalające na samodzielne stworzenie dowolnego patchworku lub geometrycznej kompozycji w stylu op-art.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Przestronna sypialnia w nowoczesnej aranżacji Liczba postów: 6 Grupa: Wnętrza Ja zaproponuję łóżko w stylu Glamour. Takie modele są naprawdę efektowne. W Madar 24 znajduje się szeroki wybór łóżek w tej stylistyce. Łóżko tapicerowane Glamo...
- Panele podłogowe Liczba postów: 317 Grupa: Wnętrza Superparkiet https://superparkiet.pl/ to nie tylko bogata oferta podłóg drewnianych, laminowanych i winylowych, ale także kompleksowa obsługa klienta. Firma ofe...
- Jaki stół wybrać? Liczba postów: 90 Grupa: Wnętrza Czy wiecie, która firma posiada w swojej ofercie płyty meblowe i zawiasy? Głównie interesuje mnie płyta hdf. Jakiś czas temu znalazłam w Internecie firmę KORNER...
- Stół do jadalni Liczba postów: 10 Grupa: Porady i op... Polecam stoły drewniane Woodnut https://woodnut.pl/ :)
- Stół - nierozkładany czy rozkładany? Liczba postów: 210 Grupa: Ciekawe pom... Jeśli szukacie solidnego stołu, który będzie wam towarzyszył przez lata, to szczerze polecam produkty https://woodnut.pl. Piękne stoły dębowe nigdy nie wyjdą z....