Blat - najbardziej eksploatowane miejsce w kuchni. Przegląd dostępnych rozwiązań na rynku

Blat - najbardziej eksploatowane miejsce w kuchni. Przegląd dostępnych rozwiązań na rynku

Projekt kuchni marzeń to coś więcej niż wybór frontów i baterii do zlewu. Każdy z nas oczekuje od serca swojego domu czegoś innego. I nie ważne jak dużo czasu będziemy w kuchni spędzać, blat to podstawa. Jakie blaty dostępne są na rynku? Jakie materiały, kolory, style podbijają teraz polskie domy? Czytaj dalej

 

Obecny wybór blatów kuchennych jest wręcz nieograniczony, a co najważniejsze, przeróżne warianty są ogólnodostępne. Wybierając blat do kuchni powinniśmy zastanowić się nad naszymi wymaganiami względem kuchni. Różne materiały, grubość i kolor będą miały wady i zalety, które wpływać będą na nasze codziennie życie. Przedstawiamy rady i propozycje blatów kuchennych, które zostaną z nami na lata dzięki ponadczasowemu designowi i solidnemu wykonaniu.

 

Blat - najbardziej eksploatowane miejsce w kuchni. Przegląd dostępnych rozwiązań na rynku

 

Warstwowe, drewniane, laminowane, kompaktowe

Jednym z najważniejszych czynników, jakim powinniśmy się sugerować wybierając blat kuchenny, jest tworzywo z jakiego został wykonany. Najpopularniejszy i najtańszy będzie blat laminowany.

 

Blat - najbardziej eksploatowane miejsce w kuchni. Przegląd dostępnych rozwiązań na rynku

 

- W najnowszym katalogu Kuchnie Castorama, znajdziemy blaty laminowane, które swoim wyglądem świetnie imitują strukturę drewna, kamienia, a nawet marmuru. Taki blat bardzo dobrze znosi kontakt z gorącym jedzeniem, jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzi się w kuchni, z której korzystamy codziennie, nawet z dziećmi – mówi ekspert Castoramy, Anna Tuczkowska.

 

Blat - najbardziej eksploatowane miejsce w kuchni. Przegląd dostępnych rozwiązań na rynkuFot. Castorama, blat warstwowy

Czytaj również: Gdzie przechowywać zastawę w jadalni – podpowiadamy

 

Hitem, który znajduje coraz więcej amatorów są tak zwane blaty kompaktowe. Blat wykonany jest z papierów nasączonych żywicami, sprasowanych pod wysokim ciśnieniem w temperaturze powyżej 200°C. Jest odporny na wilgoć i zarysowania, a swoją nazwę zawdzięcza swojej grubości. Blaty kompaktowe w ofercie Castoramy to zaledwie 12mm grubości, które nadadzą kuchni lekkości i optycznie ją powiększą.

 

Blat - najbardziej eksploatowane miejsce w kuchni. Przegląd dostępnych rozwiązań na rynkuFot. Castorama, blat laminowany

Dla fanów naturalnych surowców są oczywiście blaty drewniane i warstwowe. Czym się różnią? Oba rodzaje to gwarancja wysokiej wytrzymałości i niskiej podatności na zarysowania, a także odporności na wilgoć i zmiany temperatury. Tego typu blaty także z łatwością przytniemy do odpowiednich wymiarów naszej kuchni. Co sprawia, że blat warstwowy jest wyjątkowy? Składa się on z warstwy litego drewna oraz rdzenia z płyty wiórowej. Finalnie, powierzchnia wykańczana jest trwałym olejem UV, dlatego nie ma potrzeby olejowania blatów przed i po instalacji, a jedynie odświeżenie blatu olejowoskiem raz na 1-2 lata użytkowania.

 

Blat - najbardziej eksploatowane miejsce w kuchni. Przegląd dostępnych rozwiązań na rynkuFot. Castorama, blat kompaktowy

Dyktowane stylem czy użytkowością?

Nie od dziś wiemy, że niektóre kolory w kuchni mogą nieść ze sobą więcej problemów niż rozwiązań. Dlatego tak ważna jest decyzja o kolorze blatu. Nowoczesne, monochromatyczne kuchnie kuszą nas czarnym matem. Pamiętajmy, że na takim blacie widoczne będą wszystkie odciski palców i krople wody. W kuchni, w której urzędujemy codziennie lepiej sprawdzą się blaty z drobinkami, lub imitujące kamień jak np. Wariant blatu laminowanego Terrazzo stone.

 

Blat - najbardziej eksploatowane miejsce w kuchni. Przegląd dostępnych rozwiązań na rynkuFot. Castorama, blat drewniany

Czytaj również: Jak można maksymalnie wykorzystać przestrzeń w zabudowie górnych szafek w kuchni?

 

Blaty drewniane, w minimalistycznej kuchni boho, wyglądają zjawiskowo. Musimy jednak pamiętać, że taki blat wymaga konserwacji. Nawet jeżeli decydujemy się na wariant odporny na wysoką temperaturę, to musimy pamiętać, że pracujemy na naturalnym surowcu, który może ulegać np. delikatnym zabarwieniom. Dla niektórych będzie to wada - kupując droższy produkt chcemy by przez długi czas wyglądał tak samo. Dla innych zaleta – kuchnia to w końcu żywy organizm, a drobne rysy nadają jej autentyczności.

 

Blat - najbardziej eksploatowane miejsce w kuchni. Przegląd dostępnych rozwiązań na rynkuFot. Castorama, blat drewniany

Funkcjonalność jest trendy!

W nowym katalogu Castorama Kuchnie znajdziemy propozycje aranżacyjne od ambasadorki marki. Dorota Szelągowska zaprezentowała, jak łączyć ze sobą kolory i struktury utrzymując kuchnię w najnowszych trendach. Jaki jest najlepszy trend na ten rok? Funkcjonalność! To przy kuchennym blacie spędzamy czas wspólnie z rodziną. Stawiajmy na styl pamiętając o tym na czym w kuchni nam tak naprawdę zależy.

 

Blat - najbardziej eksploatowane miejsce w kuchni. Przegląd dostępnych rozwiązań na rynkuFot. Castorama, blat kompaktowy

Źródło: Made in PR. / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18801 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 151

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >