Bonifikaty ustala wójt za zgodą rady

Bonifikaty ustala wójt za zgodą rady

Rada gminy nie może określać zasad udzielania i wysokości upustów przy zbywaniu lokali

Ustala je organ wykonawczy samorządu (czyli wójt, burmistrz i prezydent miasta), a rada tylko wyraża na to zgodę – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

– Udzielanie bonifikat przy zbywaniu komunalnych lokali mieszkalnych i użytkowych wciąż wywołuje liczne wątpliwości – mówi Maciej Pająk, radca prawny Rady Miasta Kędzierzyn Koźle w woj. opolskim. – Część takich uchwał rad wojewodowie kwestionują, ale część nadal obowiązuje. Nie bardzo także wiadomo, na czym polega związanie wójta, burmistrza czy prezydenta miasta zgodą rady.

Czy musi ona być wyrażana w formie aktu indywidualnego dotyczącego każdej bonifikaty z osobna czy aktu generalnego? I co się dzieje, jeżeli pomiędzy wójtem a radą nie ma kooperacji, a z powodu różnicy zdań może dojść do konfliktów?

Rada Miasta Kędzierzyn Koźle broniła w NSA swojej uchwały z 20 lutego 2008 r., ustalającej zasady zbywania komunalnych lokali mieszkalnych i użytkowych. Udzieliła w niej także najemcom mieszkań komunalnych bonifikat w wysokości 97 proc. ceny sprzedawanego lokalu.

Niektóre przepisy uchwały zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu wojewoda opolski. Rada wkroczyła w kompetencje organu wykonawczego – zarzucił. Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami wysokość bonifikat określa wójt (burmistrz, prezydent miasta). Rada tylko wyraża na to zgodę. Przepisy nie uprawniają jej także do określania zasad udzielania ani wysokości bonifikaty w formie aktu prawa miejscowego.

czytaj więcej...
Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • inspektor budowlany Liczba postów: 38 Grupa: Opinie W takim razie jeśli bierzesz pod uwagę pracę w branży budowlanej również za granicą to możecie sprawdzić na przykład jak wygląda praca na budowie Dania mając do...
  • Gdzie na wczasy ? Liczba postów: 73 Grupa: Trudne tema... Oczywiście, że w Polsce jest mnóstwo ciekawych i pięknych miejsc. Warto więc spędzać czas właśnie w naszym kraju. Osobiście część urlopu w Polsce spędzam co ro...
  • Wulkanizacja Liczba postów: 22 Grupa: Trudne tema... Szkoda tylko, ze tak trudno teraz o firmę, która nie będzie chciała zedrzeć kasy i zrobi wszystko jak należy...
  • Reklama firmy Liczba postów: 395 Grupa: Trudne tema... Warto korzystać z usług specjalistów, aby nie marnować swojego czasu i pieniędzy. Jeżeli jesteście zainteresowani współpracą z influencerami, to polecam Wam sra...
  • bardzo chcę wziąć udział w jednej imprezie Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Dobry wieczór wszystkim tutaj, bardzo chcę wziąć udział w jednej imprezie, ale nie chcę tam iść sama, czy możesz mi pomóc? Z góry dziękuję wszystkim.

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18311 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 303

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >