Czy kostka brukowa może być dziełem sztuki?

Czy kostka brukowa może być dziełem sztuki?

Człowiek idący ulicą co 2-3 sekundy patrzy pod nogi. Jest to zwykle odruch bezwiedny, który jednak sprawia, że większość czasu w naszym zasięgu wzroku znajdują się nawierzchnie. Czytaj dalej

 

Fakt ten stanowi ogromne wyzwanie zarówno dla designerów projektujących miejskie przestrzenie, ale też dla producentów kostki brukowej. Otoczenie w którym żyje i porusza się człowiek wpływa na jego samopoczucie i kondycję psychiczną. Dotyczy to nie tylko prywatnego domu i miejsca pracy, ale także przestrzeni publicznej, której podstawową częścią są nawierzchnie. Dekoracyjna kostka brukowa w rękach artysty potrafi odmienić nawet niezbyt ciekawe miejsca i uczynić z nich przyjazne mieszkańcom enklawy.

 

 

Sztuka u stóp

Bruk, po którym chodzimy na co dzień z powodzeniem może stać się dziełem sztuki, które nadaje przestrzeni miejskiej wartości i znaczenia. Wie to każdy, kto choć raz odwiedził Lizbonę z jej urzekającym starym miastem.

 

Czytaj również: Słoneczne nawierzchnie w ogrodzie


- "Nawierzchni starej Lizbony to miejski blejtram" – opowiada polski designer i rzeźbiarz, doktorant krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Jerzy Dobrzański, który właśnie w projektowaniu nawierzchni odnalazł sposób na artystyczną ekspresję. - "Twórcze potraktowanie nawierzchni w stolicy Portugalii pozwoliło przełożyć na chodniki i place opowieści tworzone brukowymi mozaikami."


 

Wzory i kolory, jakie rozpościerają się pod stopami nie tylko skupiają uwagę turystów, pobudzając do pamiątkowych fotografii. Oprócz wzbogacenia krajobrazu to równocześnie pomnik bogactwa historii i kultury społeczeństwa.

 

- "Kostka brukowa to wyjątkowo praktyczny i plastyczny materiał, a nawierzchnie to temat warty uwagi i zaangażowania artystycznego. Dlaczego tego nie wykorzystywać?" - przekonuje Jerzy Dobrzański. – "Warto wychodzić z dziełami sztuki i architektury w miejsca gdzie człowiek znajduje się na co dzień."

 

Czytaj również: Kostka brukowa we włoskim stylu

 

Praktycznym wyrazem takiego działania jest zwycięski projekt nawierzchni autorstwa polskiego designera przygotowany w hołdzie rdzennym mieszkańcom Ameryki Północnej. Na nowojorskim Manhattanie, w miejscu gdzie odkryto ślady osadnictwa Indian, pojawi się wkrótce chodnik inspirowany ich sztuką.

 

 

 

Lepsza forma bruku

Na świecie trendy pojawiające się w stylistyce i technologiach nawierzchni betonowych rozwijają się bardzo intensywnie. Powstają kostki o niespotykanych kształtach, zawierające elementy odblaskowe lub stworzone w technologiach ekologicznych. Bruk coraz częściej wychodzi poza ramy swojej funkcji estetycznej i staje się sam w sobie koncepcją artystyczną. Innowacyjne myślenie o projektowaniu terenów miejskich nie omija także polskich producentów szlachetnych kostek brukowych i płyt tarasowych.

 

Jeszcze niedawno kostka brukowa nie była tematem dla designera. Dziś – zachęcony przez firmę Libet – Jerzy Dobrzański i studenci Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pracują nad nowymi koncepcjami rozumienia nawierzchni.

 

Czytaj również: Piękna nawierzchnia na posesji


- "Libet konsekwentnie edukuje i inspiruje inwestorów wpływając na jakość otoczenia zarówno w przestrzeni publicznej jak i prywatnej" - mówi Małgorzata Barańska, dyrektor marketingu w firmie Libet. - W tej dziedzinie nie od dziś jesteśmy prekursorami. Dlatego cieszy mnie szczególnie współpraca z tak utalentowaną osobą jak Jerzy Dobrzański. Jego twórcze spojrzenie na temat nawierzchni wpisuje się w misję firmy, a swoim zaangażowaniem skutecznie przekonuje do tej idei innych. W proces tworzenia nowych nawierzchni zostali zaangażowani także studenci wydziału form krakowskiej ASP, którzy pod okiem Jerzego projektują dla nas.

 

 

Jerzy Dobrzański, rzeźbiarz i designer, absolwent Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie oraz Warszawie, doktorant na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP, który ma już w swoim dorobku kilka interesujących realizacji w przestrzeni miejskiej, także związanych z nietypowymi aranżacjami z bruku. Przykładem może być jego projekt kostki i form przestrzennych wykonany dla Kieleckiego Inkubatora Technologicznego który nawiązywał bezpośrednio do logo tej instytucji. Dzięki stypendium Fundacji Kościuszkowskiej artysta jeszcze w tym roku wyjedzie na kilkumiesięczne stypendium do Pratt Instytut w Nowym Jorku, jednej z najlepszych szkół artystycznych i designerskich na świecie.

 

 

 

Źródło: nota bene / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Tani i dobry grill Liczba postów: 18 Grupa: Zagospodaro... W zależności od swoich preferencji możesz sięgnąć zarówno po gotowe zestawy mebli, jak i pojedyncze elementy. Co więcej, na rynku znajdziesz zestawy obiadowe or...
  • pies ze schroniska Liczba postów: 183 Grupa: Nasze zwier... Jeśli szukasz kompleksowej obsługi weterynaryjnej, sprawdź zakres usług oferowanych przez LeVet. Oferują oni szeroki wachlarz zabiegów, które mogą pomóc Twojemu...
  • Narzędzia ogrodowe na cały rok Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli szukacie dobrej jakości w zakresie narzędzi i elektronarzędzi ogrodowych to warto zapoznać się z ofertą hurtowni Chle-Mar https://chle-mar.pl/ gdzie będzi...
  • Narzędzia ogrodowe z wydajnym akumulatorem Liczba postów: 18 Grupa: Ogród i dzi... No to jak przyszedł już moment na wybór akcesoriów i narzędzi ogrodowych to jak najbardziej warto sprawdzić ofertę hurtowni Chle-Mar https://chle-mar.pl/ w któr...
  • Jaka karma dla dorosłego psa? Liczba postów: 112 Grupa: Nasze zwier... Dlaczego pies nie je suchej karmy ? Przeczytałam setki artykułów, aż w końcu udałam się do weterynarza. On pomógł mi dobrać, taką którą piesek polubił. Kupowała...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19233 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 299

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >