Czym jest charakterystyka energetyczna obiektu budowlanego oraz czy projekt domu jednorodzinnego powinien taką posiadać?

Czym jest charakterystyka energetyczna obiektu budowlanego oraz czy projekt domu jednorodzinnego powinien taką posiadać?

Od 1 stycznia 2009 roku każdy istniejący budynek będący przedmiotem sprzedaży lub najmu jak i ten nowo powstały, będzie musiał posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej.

Czy wprowadzenie świadectw charakterystyki energetycznej będzie oznaczało wydłużenie procedury uzyskiwania pozwolenie na budowę? Czy będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami dla Inwestorów, którzy zdecydują się na budowę domu. Na te i inne pytania odpowie arch. Monika Lisowska Łętocha, Dyrektor Pracowni Projektowej, ARCHON+ Biuro Projektów.

Czym jest charakterystyka energetyczna obiektu budowlanego oraz czy projekt domu jednorodzinnego powinien taką posiadać?

Charakterystyka energetyczna jest to zbiór danych i wskaźników energetycznych budynku dotyczących obliczeniowego zapotrzebowania budynku na energię na cele centralnego ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji. Dla projektów budynków mieszkalnych, jednorodzinnych nie ma obowiązku określania charakterystyki energetycznej.


Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej ?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest to natomiast dokument zawierający podstawowe wskaźniki dotyczące ochrony cieplnej, zużycia energii oraz ocenę poziomu jakości energetycznej zrealizowanego budynku. Obowiązek dołączania od 1 stycznia 2009r. tego dokumentu do wniosku o pozwolenie na użytkowanie budynku oznacza, że po zakończeniu budowy należy zlecić uprawnionej do tego osobie wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej.

Czy wszystkie budynki będą musiały posiadać świadectwa charakterystyki energetycznej?

Od 1 stycznia 2009 r. świadectwa charakterystyki energetycznej będą musiały posiadać wszystkie budynki oddawane do użytkowania oraz budynki przeznaczone do sprzedaży lub najmu, a także te w których w wyniku przebudowy lub remontu budynku uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.


Kto może sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej?
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku może sporządzać osoba, która posiada uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej. Świadectwo charakterystyki energetycznej mogą również wydawać osoby, które odbyły specjalistyczne szkolenie zakończone egzaminem.


Czy jest możliwość dołączenia do projektu domu świadectwa charakterystyki energetycznej?
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest sporządzane dla budynku już wykonanego, ponieważ musi przedstawiać stan istniejący.  Osoba certyfikująca ma obowiązek  uwzględnienia w nim wszystkich rozwiązań budowlanych i instalacyjnych dotyczących  zużycia energii  zastosowanych w zrealizowanym budynku.

Czy wprowadzenie świadectw charakterystyki energetycznej będzie oznaczało wydłużenie terminu uzyskiwania pozwolenia na budowę oraz wiązało się z dodatkowymi kosztami dla Inwestorów, którzy zdecydują się na budowę domu?
Świadectwo charakterystyki energetycznej nie może mieć wpływu na wydanie pozwolenia na budowę, ponieważ jest wykonywane po zakończeniu prac budowlanych i przedstawia stan istniejący, a nie projektowy. Dokument ten  należy dołączyć do wniosku o pozwolenie na użytkowanie po zakończeniu budowy. Obecnie trudno jest określić koszt wykonania świadectwa, ceny będą zależały od wielkości budynku, jego funkcji, jakości dokumentacji technicznej, oraz od liczby osób chętnych do sporządzania tych dokumentów. Szacuje się, że koszt wykonania świadectwa dla domu jednorodzinnego to około 1000 zł.

Źródło: ARCHON+ / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 233

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >