Dekorowanie świątecznego stołu

Dekorowanie świątecznego stołu

Święta to wyjątkowy dla rodziny okres, dlatego zależy nam, aby nadać im odpowiednią oprawę. W czasie Bożego Narodzenia stół zajmuje szczególne miejsce. To przy nim łamiemy się opłatkiem i zasiadamy do wieczerzy. Jak sprawić, aby podczas Wigilii wyglądał najpiękniej.

Mebel z duszą

Stół jest symbolem staropolskiej gościnności i familijnych spotkań. Zasiadamy przy nim zarówno w najważniejszych dla naszej rodziny momentach, jak i przy codziennych posiłkach. Ten niezwykły mebel pamięta tradycję naszego domu, stanowi o jego tożsamości. Jednak nie każdy stół może stać się rodową pamiątką. Niezbędne są do tego ponadczasowe piękno, najwyższa jakość i unikalny, dopasowany do wystroju naszego wnętrza, design. – Meble najwyższej próby, zaprojektowane przez mistrzów stolarstwa, potrafią współtworzyć historię rodziny, stanowić fragment niezapomnianych wspomnień z dzieciństwa - twierdzi Adam Morajda z firmy DIVA, producenta mebli z litego drewna.

Najpiękniejsza zastawa

Dekorację stołu na Boże Narodzenie zacznijmy od wyboru obrusu. Śnieżnobiały jest kwintesencją elegancji i odświętnej atmosfery. Jednak ucieczka od klasyki może być doskonałym sposobem, aby przełamać tradycję i uczynić tegoroczne święta zupełnie wyjątkowymi. Nakrycie stołu wąskim prostokątnym bieżnikiem eksponującym piękny drewniany stół lub wybór obrusu w kontrastowym kolorze to propozycje dla osób ceniących niebanalny wystrój. Na czas świąt warto sięgnąć po najlepszą zastawę. Prosta, biała porcelana wbrew pozorom będzie najbardziej efektowna. Szczególnie cenne są rodzinne pamiątki. Jeśli jesteśmy w ich posiadaniu, nie wahajmy się sięgnąć po babciną porcelanę czy kryształy. Nie zapominajmy o detalach: sztućce ustawmy na specjalnych koziołkach, a serwetki zawińmy w ozdobne obrączki. Kiedy zdecydujemy się już na odpowiedni obrus i zastawę możemy przystąpić do dekoracji stołu świątecznymi akcentami.
                                          
Subtelnie i z klasą

W ten wyjątkowy wieczór dużą rolę odgrywają kolory. Klasyczne złoto i srebro, kojarzące się z elegancją i dobrym smakiem, to zawsze trafiony wybór. Nie są to jednak jedyne możliwości. Z białym obrusem doskonale komponuje się także burgund, czekolada czy ciemna zieleń. W centralnym miejscu stołu umieśćmy świąteczny stroik. Najpiękniejsze, a przy tym wyjątkowo pachnące, są te naturalne: z gałązek świerku lub jałowca. Możemy je przystroić tradycyjnie za pomocą malutkich bombek i błyszczących wstążek lub puścić wodze fantazji stosując perły, koronki, koraliki czy nawet pióra. Subtelną i pomysłową dekoracją mogą być rozsypane drobne gwiazdki lub ziarenka kawy. Aby dodać blasku tej wyjątkowej kolacji postawmy na stole świece. Te większe i ozdobne mogą stać swobodnie na stole, te mniejsze umieśćmy w pasujących do zastawy świecznikach. Nie powinniśmy zapominać także o drobnej dekoracji przy każdym nakryciu. W tej roli idealnie sprawdzą się pojedyncze listki ostrokrzewu lub jemioły ułożone tuż obok serwetek. Równie efektownym i aromatycznym dodatkiem będą umieszczone na półmiskach suszone plasterki owoców cytrusowych i granatów, laski cynamonu czy goździki. Ciekawym pomysłem jest także ozdobienie w podobny sposób krzesła każdego z gości.

Aby święta były wyjątkowe

Najważniejszą zasadą, którą powinniśmy się kierować przy aranżacji jest umiar. Delikatne bożonarodzeniowe motywy powinny podkreślać wyjątkowy charakter rodzinnego spotkania. Zbyt wystawne dekoracje mogą przeszkadzać gościom podczas kolacji i odwracać ich uwagę od najważniejszego - duchowego wymiaru świąt. Sianko pod obrusem, zapach pierników, blask świec odbijający się w porcelanowych talerzach – nie potrzeba wiele, aby wigilijny stół roztaczał wokół magiczną aurę.

Źródło: inPlus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18069 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 733

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >