Dlaczego dbanie o bioróżnorodność w przydomowym ogrodzie ma ogromne znaczenie dla środowiska?

Dlaczego dbanie o bioróżnorodność w przydomowym ogrodzie ma ogromne znaczenie dla środowiska?

Badania przeprowadzone na zlecenie Husqvarna wykazało, że 80% respondentów w Europie nie pozostawia świadomie przestrzeni na bioróżnorodność w swoich ogrodach. Tymczasem 70% przebadanych właścicieli ogrodów w Polsce słyszało o różnorodności biologicznej. Husqvarna przypomina jak istotne jest poszanowanie środowiska także w mieście, zwłaszcza podczas prac przygotowawczych do sezonu ogrodowego. Czytaj dalej

 

Husqvarna oferuje ogrodowy sprzęt najwyższej szwedzkiej jakości, ale także nieustannie rozwija badania terenów zielonych oraz technologię czuwającą nad poszanowaniem przyrody. W minionych latach powstało Husqvarna Urban Green Space Index, dzięki któremu możliwe jest dokładne określenie poziomu zielonych przestrzeni w miastach. Index na podstawie danych takich jak: powierzchnia zieleni w przestrzeni publicznej, liczba drzew i krzewów, liczba parków i ogrodów, rodzaj roślinności oraz ich kondycja - tworzy raport, który określający stan zieleni w aglomeracjach. W rankingu 279 miast z 60 krajów znalazły się Kraków (31 miejsce), Warszawa (47 miejsce) i Wrocław (131 miejsce).

 

Dlaczego dbanie o bioróżnorodność w przydomowym ogrodzie ma ogromne znaczenie dla środowiska?

 

Ekolodzy podkreślają rosnące znaczenie terenów zielonych, w tym także prywatnych ogrodów, w zwiększaniu bioróżnorodności, która jest niezwykle ważną podstawą do utrzymania i tworzenia zdrowych ekosystemów. Jako lider w dziedzinie innowacji ogrodniczych, Husqvarna proponuje najnowocześniejsze rozwiązania także dla swoich klientów indywidualnych. Marka nieustająco doskonali produkty, aby zapewnić użytkownikom maksymalną wydajność i niezawodność przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska. Tradycyjne trawniki są zwykle jednorodne i składają się głównie z jednego gatunku trawy, co oznacza, że mają niską bioróżnorodność. Istnieją sposoby, aby zwiększyć różnorodność na trawniku.

 

Dlaczego dbanie o bioróżnorodność w przydomowym ogrodzie ma ogromne znaczenie dla środowiska?

 

Czytaj również: Kiedy warto zainwestować w metalowe pojemniki na odpady?

 

Ekspert Husqvarna, profesor Alexandre’a Antonelliego, wykładowca bioróżnorodności na Uniwersytecie w Göteborgu i dyrektor naukowy Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew, radzi by zimą na terenach zielonych przy domowych, tworzyć siedliska - stawiać budki dla ptaków czy hotele dla owadów. Wspomina także, żeby już zimą dobrze przygotować ogrody do sezonu pozostawiając w nich naturalne substancje organiczne, takie jak liście i gałęzie – stanowiące nawóz, który odżywia ogród i zwiększa jego bioróżnorodność. Ponadto przedwiośnie to doskonały czas by zaplanować wiele rodzajów roślin w ogrodzie – od drobnych kwiatów po drzewa – dbając o to, by były wśród nich gatunki kwitnące w różnych porach roku.

 

Dlaczego dbanie o bioróżnorodność w przydomowym ogrodzie ma ogromne znaczenie dla środowiska?

 

Czytaj również: Jak urządzić letnią strefę wypoczynku w ogrodzie?

 

Jednym z naszych kluczowych celów jest radykalne ograniczenie emisji dwutlenku węgla co udaje nam się osiągnąć dzięki robotom koszącym Automower®. Cel ten jest częścią naszej szeroko zakrojonej inicjatywy Zrównoważonego rozwoju, w ramach której dążymy do także do bioróżnorodności terenów zielonych. O ostatniej należy pomyśleć już na etapie projektowania i zagospodarowywania naszych ogrodów, poprzez wybór odpowiednich roślin, a dobór odpowiedniego sprzętu koszącego. Husqvarna opracowała także technologię wspierającą różnorodność biologiczną dla właścicieli terenów zielonych. Nasza cyfrowa technologia AIM (Automower® Intelligence Mapping) w robotach koszących Automower® pozwala wirtualne zaplanować elementy bioróżnorodne wpisane w strefy precyzyjnie skoszonego trawnika – komentuje Marcin Andrzejczyk Marketing & Communication Manager Husqvarna. 

 

Dlaczego dbanie o bioróżnorodność w przydomowym ogrodzie ma ogromne znaczenie dla środowiska?

Badanie Husqvarna Forest & Garden zostało przeprowadzone przez firmę Nepa między w maju 2022 r. wśród 4000 respondentów ze Szwecji, Danii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Polski, Belgii i Holandii. Krajowe próby reprezentatywne w przedziale wiekowym 30-65 lat obejmowały wyłącznie osoby deklarujące posiadanie ogrodu. Badanie zostało przeprowadzone w formie ilościowych wywiadów internetowych. *HUGSI – wskaźnik Husqvarna Urban Green Space – to narzędzie SI firmy, mierzące zdrowie miejskich terenów zieleni na całym świecie. Więcej na stronie www.hugsi.green

Źródło: Husqvarna / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18515 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 233

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >