Dodatkowe opłaty związane z zakupem własnego

Dodatkowe opłaty związane z zakupem własnego "M"

Ze względu na obowiązujące przepisy umowa sprzedaży domu lub mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego. Wynagrodzenie dla notariusza sporządzającego taki dokument jest tylko jednym z dodatkowych wydatków, które ponoszą klienci firm deweloperskich. Nabywca nowego lokum pokrywa również opłaty związane z postępowaniem wieczystoksięgowym. Warto zatem sprawdzić, czy wszystkie wymienione koszty są poważnym obciążeniem dla jego budżetu domowego.

 

Taksa notarialna (na szczęście) podlega negocjacji

 Klienci firm deweloperskich w żaden sposób nie mogą uniknąć wydatków związanych z usługami notariusza. Osoba kupująca gotowe lokum pokryje jedynie koszt sporządzenia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Nabywcy powstających domów i mieszkań wcześniej muszą jeszcze zapłacić za notarialną formę umowy deweloperskiej. Taki obowiązek wynika z przepisów obowiązujących od 29 kwietnia 2012 roku. Warto jednak wiedzieć, że ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawa deweloperska) przewiduje równy podział kosztów notarialnych. To oznacza, że sprzedawca nieruchomości musi pokryć połowę kwoty, którą notariusz inkasuje za umowę deweloperską (patrz poniższa tabela).

 

 

Opłata za sporządzenie notarialnej formy dla umowy sprzedaży nieruchomości lub umowy deweloperskiej jest ustalana w drodze negocjacji – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com. Stawka, którą stosuje rejent (tzw. taksa notarialna) nie może jednak przekroczyć limitu ogłoszonego przez Ministra Sprawiedliwości. Warto pamiętać, że do swojej taksy notariusz dolicza podatek VAT w podstawowej stawce (23%). Taka sama zasada dotyczy opłat za kopie zawartej umowy (tzw. wypisy). Koszt wypisów aktu notarialnego w przeliczeniu na każdą rozpoczętą stronę nie może być większy od 7,38 złotego brutto. Według obowiązujących przepisów sprzedawca nieruchomości musi ponieść połowę wydatków związanych z kopiami umowy deweloperskiej. W przypadku umowy sprzedaży analogiczny koszt pokrywa tylko kupujący. Wypisy wspomnianych umów liczą sobie kilkanaście lub kilkadziesiąt stron. Dlatego opłata za ich sporządzenie może opiewać na 300 zł - 400 zł (patrz poniższa tabela).   

 

Czytaj również: Mieszkanie dla studeta 


Osoba kupująca nowe lokum musi się również przygotować na wydatki związane z postępowaniem wieczystoksięgowym. Za założenie księgi wieczystej i wpisanie do niej prawa własności sąd pobierze 260 zł. Osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny dodatkowo zapłacą za wpis hipoteki w dziale IV księgi wieczystej. Koszt tej procedury z uwzględnieniem podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 219 zł.  

 


Dodatkowe koszty stanowią około 1% wartości lokalu 

 Uboczne koszty zakupu nowego mieszkania lub domu w relacji do jego ceny nie mają wielkiego znaczenia. Wyniki przedstawione w powyższej tabeli potwierdzają ten wniosek. Po uwzględnieniu maksymalnych stawek za sporządzenie aktów notarialnych i obszerne odpisy okazuje się, że suma dodatkowych wydatków wynosi od 1914,35 zł do 3071,23 zł. Podane kwoty stanowią od 0,64% do 1,02%  wartości przykładowego mieszkania, które deweloper wycenił na 300 000 zł. Trzeba zwrócić uwagę, że w przypadku powstającego lokalu łączna kwota ubocznych kosztów zakupu jest znacznie wyższa. Ta różnica wynika z konieczności sporządzenia umowy deweloperskiej.

 

Czytaj również: Gdzie szukać mieszkania? 

Źródło: Rynek Pierwotny / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19070 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 163

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >