Gdzie szukać mieszkania?

Gdzie szukać mieszkania?

Najlepiej i najszybciej szuka się w internecie (wielkie odkrycie) na pewno znajdziemy tam kilka mieszkań, które odpowiadają naszym oczekiwaniom pod względem metrażu, lokalizacji i ceny. Musimy bardzo dokładnie prześledzić podobne oferty, aby wybrać kilka takich, które nas najbardziej interesują. Jeżeli szukamy w tańszej dzielnicy ze względu na cenę metra kwadratowego, lecz marzymy o innej, lepszej lokalizacji to radzę nie skreślać tej opcji na wstępie. Warto popatrzeć co się dzieje z cenami, a może znajdziemy super ofertę z mieszkaniem do remontu i jednak będzie nas stać na lepszą lokalizację. Czytaj dalej

 

Czym kierować się przy wyborze?


Więc mamy wybrane kilka mieszkań i teraz trzeba przejść do etapu 2-go. Najlepiej jak wydrukujemy te oferty i na odwrocie wypiszemy wszystkie uwagi i pytania dotyczące poszczególnych nieruchomości.

 

 • Piętro (stawiamy plus lub minus) dla wielu osób najlepsze jest piętro drugie.

 

 • Na którą stronę świata wychodzą okna (słoneczko rano mile widziane)

 

 • Rok budowy budynku – jeżeli lata osiemdziesiąte,  musimy  spodziewać się wielu usterek spowodowanych słabymi materiałami dostępnymi na rynku, ale też nie zawsze.

 

 • Ilość mieszkań na klatce i w całym budynku – to ważne, jeżeli chodzi o czystość i ciszę.

 

 • Sąsiedztwo budynków – jak  duże i w jakim stanie. Jeżeli klatki schodowe są poniszczone, może być dużo  rozrywkowej i hałaśliwej młodzieży.

 

 • Jeżeli nie ma własnego miejsca parkingowego trzeba sprawdzić jak jest z parkowaniem po południu gdy wszyscy wracają z pracy. Podczas dnia może być pusto.

 

 • Jak już oglądamy mieszkanie zwróćmy uwagę,  czy na klatce stoją rowery i wózki.  Jeżeli tak, nie ma większych problemów z kradzieżami.

 

 • Sprawdzenie gdzie jest najbliższe przedszkole i szkoła.  To może być bardzo ważne, jeżeli mamy dzieci w tym wieku. Bardziej dociekliwi mogą też sprawdzić jak jest z miejscami wolnymi w tych placówkach i jaki jest poziom nauczania.

 

 • Przychodnia zdrowia, apteka całodobowa to też ważna sprawa.

 

 • Czy w okolicach domu czy na trawnikach jest dużo nieczystości pozostawionych po czworonożnych pupilach, jeżeli tak to będzie problem z bawiącymi się dziećmi no i świadczy to też o ludziach, którzy mieszkają w najbliższych domach.

 

 • Komunikacja miejska – warto sprawdzić ile czasu zajmie nam dojazd do pracy i z pracy do domu wstępując po drodze po nasze pociechy. Ważna sprawa przy ustalaniu harmonogramu dnia, gdy już tam zamieszkamy.

 

 • Oglądając mieszkanie powinniśmy poprosić właścicieli o pokazanie rachunków za prąd i gaz z okresu lato – zima i opłaty gruntowe.

 

 • Jeżeli mamy czas i nie spieszy nam się specjalnie to lepiej kupić mieszkanie bez super wykończenia, za które musimy zapłacić. Lepiej zrobić je po swojemu i tak jak nam się to podoba. Musimy pamiętać też,  że z mieszkaniem jest tak jak z samochodem.  Gdy kupujemy,  płacimy za wszystkie bajery jak sprzedajemy wszystkie sprzęty tracą  bardzo na wartości, więc w razie czego – targujmy się.

 

 • Instalacje wodne,  kanalizacyjne i elektryczne są bardzo ważne w starych budynkach. Sam mocno przeżyłem,  gdy w swoim mieszkaniu z lat 50 wymieniłem wszystkie media. Mało to pomogło, bo tuż za moją ścianą wszystko rozsypywało się w rękach, więc fachowcy mieli nawet problem wpiąć się w stare instalacje. Przez moment nawet groziło mi wymienienie całego pionu wodnego, w 3 piętrowym budynku. Było groźnie, ale jakoś się udało połączyć nową instalację ze starą.

 

 • Stolarka okienna to kolejny ważny punkt w naszym nowym mieszkaniu. Jeżeli jest w złym stanie to ważne jest, żeby sprawdzić koszty wymiany i negocjować z właścicielem mieszkania.

 

 • Podłogi, tak jak pisałem w przypadku poszukiwań domu czasem lepiej jak jest wykładzina niż zniszczona klepka, która nadaje się tylko do wyrzucenia. Koszty usunięcia są nieporównywalne.

 

 • Jeżeli na naszej drodze w poszukiwaniu mieszkania staną podobne lokale, lecz o różnej wysokości pamiętajmy, zawsze lepiej jest wybrać wyższe. Więcej powietrza oraz chłodniej w lato.

 

 • Gdy zdecydujemy się na zakup mieszkania z pięknym widokiem na miasto, czyli na wysokości 10 – 12go piętra,  koniecznie musimy sprawdzić ciśnienie wody w kranach o różnych porach dnia. Niestety może być tak, że rano i wieczorem możemy mieć bardzo słabe ciśnienie, które nie pozwoli  nam się nawet wykąpać.  Ilość i sprawność  wind w tym przypadku też jest bardzo ważna, oj odbyłem wiele wycieczek w górę i w dół dzięki ciągłym awariom windy.  Samemu jeszcze jak cię mogę, ale z dzieckiem w wózku i zakupami na 12 piętro, nie polecam.

 

 

Czytaj również: Zamieszkaj w Warszawie!

 

Czytaj również: Kupno nieruchomości to bezpieczna inwestycja

 

A teraz różne dziwne życzenia, które mają kupujący mieszkanie.  Sam już nie wiem czy to przezorność, czy duże poczucie humoru.

 

A więc zaczynamy:

 

1.      Czy możemy się przespać w Państwa łóżku i koniecznie w Państwa niezmienionej pościeli?

Cel – nie chcieli podać

 

2.      Zorganizowanie dużej imprezy przed zakupem mieszkania.

Cel – sprawdzenie jak będą reagowali sąsiedzi? Jeżeli nerwowo – lokum odpada.

 

3.       Przejście po sąsiadach z prośbą o pożyczenie cukru lub soli.

Cel – sprawdzenie życzliwości sąsiedzkiej.

 

4.      Inna para poprosiła o pozostawienie neseseru pod drzwiami.

Cel – sprawdzenie uczciwości sąsiadów.

 

5.       Przyjście z nagraniem płaczącego dziecka i puszczeniem na cały regulator.

Cel – bez komentarza.

 

Więc jak tak popatrzymy na te może dziwaczne prośby kupujących, nie zdziwią nas ci, którzy przyjadą z różdżkarzem czy medium, które powie nam o dobrych duchach w tym mieszkaniu.

 

Sprzedający często spotykają się natomiast z różnego rodzaju ,,fachowcami”,  którzy przychodzą z potencjalnym kupcem. Zadanie tych osób jest jedno, aby  udowodnić nam, że wszystko w naszym mieszkaniu jest bezwartościowe i dlatego trzeba to zostawić, aby nie robić sobie problemu. Nasze mieszkanie (choć po remoncie) wymaga generalnego remontu i ma tyle wad, że kupujący dziwią się jak w ogóle można tak mieszkać. Oni się  jednak poświęcą i je ostatecznie kupią. Sam do dzisiaj się dziwię, że uwierzyłem przemiłym staruszkom, że moje piękne rowery z lat 60 po renowacji nie będą mi potrzebne w nowym mieszkaniu. Nie mówiąc o wyposażeniu kuchni i pięknej żeliwnej wannie, którą miałem zabrać, ale zostałem przekonany, że w nowym mieszkaniu to już na pewno nie będzie pasowała.

  

A jak już jesteśmy przy  relacjach  między kupującymi a sprzedającymi: to słyszałem o ciekawej sytuacji. Mieszkanie było oglądane przez młode małżeństwo i ich rodziców. Nestor rodu podczas całej wizyty o wszystko się czepiał, nic mu się nie podobało i wszystko głośno w niewybredny sposób komentował. Na koniec wizyty już w drzwiach dorzucił na odchodne, że jak ludzie mogą żyć w takim chlewie. Mieszkanie może nie było apartamentem, ale w miarę dobrym stanie i te opinie były bardzo krzywdzące. Tak się złożyło, że do transakcji doszło i mieszkanie zostało kupione przez tych  ludzi. Kiedy doszło do przekazania  kluczy nie odbyło się to w mieszkaniu tylko na mieście. Kiedy nestor rodu wraz z dziećmi poszedł do już swojego mieszkania zastał prawdziwy ,,sajgon” z napisem na ścianie „Teraz masz chlew” Morał jest taki, że w umowie muszą być zawarte wszystkie informacje o stanie mieszkania.  Przekazanie mieszkania musi się odbyć w lokalu i trzeba sporządzić protokół zdawczo – odbiorczy no i lepiej nie wydawać niesprawiedliwych osądów tylko po to żeby zbić cenę.

 

Oj ciężkie życie kupujących i sprzedających mieszkania i domy, ale trzeba to przejść – najlepiej bez wielkich rozczarowań.

Źródło: emmerson / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19212 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 162

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >