Elektrownie oddadzą 300 mln zł, możliwe obniżki rachunków za prąd
Energetyka dostała 1,75 mld zł w wyniku rozwiązania kontraktów długoterminowych. Zwrot części tej kwoty przez elektrownie może obniżyć w przyszłym roku ceny prądu. Istnieje ryzyko, że co roku energetyka będzie dostawać więcej pieniędzy, niż powinna.
Elektrownie i elektrociepłownie dostały w 2008 roku około 1,75 mld zł. Ta kwota to zaliczka na poczet rekompensaty, jaką energetyka ma otrzymać w zamian za przedterminowe rozwiązanie kontraktów długoterminowych na sprzedaż prądu. Jednak, ponieważ – zgodnie z ustawą – wysokość rekompensaty zależy m.in. od wyników operacyjnych elektrowni, Urząd Regulacji Energetyki co roku ma sprawdzić, czy energetycy nie dostali zbyt dużych kwot. URE zweryfikował właśnie wysokość kwot przekazanych w 2008 roku. I okazało się, że elektrownie oraz elektrociepłownie będą musiały oddać część pieniędzy.
– Łączna kwota do zwrotu to nieco ponad 300 mln zł. Informacji o tym, kto i ile będzie musiał zwrócić, nie podam, bo sami zainteresowani nie otrzymali jeszcze decyzji. Byłoby niewłaściwe, gdyby dowiadywali się o kwotach z mediów – mówi Marek Woszczyk, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Opłata przejściowa
Kłopot w tym, że na owe 1,75 mld zł zrzucają się wszyscy odbiorcy energii. Suma ta pochodzi z tzw. opłaty przejściowej, wliczonej w cenę prądu.
Na podstawie stawek tej opłaty na 2009 rok Urząd Regulacji Energetyki oszacował, że w przypadku gospodarstw domowych opłata stanowi ok. 10 proc. kosztów dystrybucji prądu, a 4,8-4,9 proc. kosztów dystrybucji i samej energii łącznie.
czytaj więcej...
– Łączna kwota do zwrotu to nieco ponad 300 mln zł. Informacji o tym, kto i ile będzie musiał zwrócić, nie podam, bo sami zainteresowani nie otrzymali jeszcze decyzji. Byłoby niewłaściwe, gdyby dowiadywali się o kwotach z mediów – mówi Marek Woszczyk, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Opłata przejściowa
Kłopot w tym, że na owe 1,75 mld zł zrzucają się wszyscy odbiorcy energii. Suma ta pochodzi z tzw. opłaty przejściowej, wliczonej w cenę prądu.
Na podstawie stawek tej opłaty na 2009 rok Urząd Regulacji Energetyki oszacował, że w przypadku gospodarstw domowych opłata stanowi ok. 10 proc. kosztów dystrybucji prądu, a 4,8-4,9 proc. kosztów dystrybucji i samej energii łącznie.
czytaj więcej...
Źródło: Gazeta Prawna
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Agencje ochrony Liczba postów: 398 Grupa: Trudne tema... Taki wątek warto również założyć na forum bardziej tematycznym.
- Prezent dla kobiety? Trudna sprawa Liczba postów: 232 Grupa: Trudne tema... W natłoku zadań łatwo zapomnieć, że odpoczynek nie jest luksusem, lecz ważną częścią dbania o równowagę. Czasem wystarczy kilka minut lektury, by oderwać się od...
- Sposób na zdrowie Liczba postów: 717 Grupa: Trudne tema... Utrata zęba nie jest wyłącznie problemem estetycznym, ponieważ z czasem może prowadzić do przesuwania się sąsiednich zębów, zaniku kości i zaburzeń zgryzu. Dlat...
- Nowe mieszkania Liczba postów: 15 Grupa: Trudne tema... **„Bonusy dla nowych graczy ułatwiają dobry start”** znaczy:
- Architekt remont mieszkania Liczba postów: 67 Grupa: Trudne tema... Ja kocham naturalne drewno więc uważam, że warto ale należy poczytać o impregnacji i konserwacji i pogodzić się z tym, że drewno żyje i nie będzie wyglądało ide...

