Elektrownie oddadzą 300 mln zł, możliwe obniżki rachunków za prąd

Elektrownie oddadzą 300 mln zł, możliwe obniżki rachunków za prąd

Energetyka dostała 1,75 mld zł w wyniku rozwiązania kontraktów długoterminowych. Zwrot części tej kwoty przez elektrownie może obniżyć w przyszłym roku ceny prądu. Istnieje ryzyko, że co roku energetyka będzie dostawać więcej pieniędzy, niż powinna.

Elektrownie i elektrociepłownie dostały w 2008 roku około 1,75 mld zł. Ta kwota to zaliczka na poczet rekompensaty, jaką energetyka ma otrzymać w zamian za przedterminowe rozwiązanie kontraktów długoterminowych na sprzedaż prądu. Jednak, ponieważ – zgodnie z ustawą – wysokość rekompensaty zależy m.in. od wyników operacyjnych elektrowni, Urząd Regulacji Energetyki co roku ma sprawdzić, czy energetycy nie dostali zbyt dużych kwot. URE zweryfikował właśnie wysokość kwot przekazanych w 2008 roku. I okazało się, że elektrownie oraz elektrociepłownie będą musiały oddać część pieniędzy.

– Łączna kwota do zwrotu to nieco ponad 300 mln zł. Informacji o tym, kto i ile będzie musiał zwrócić, nie podam, bo sami zainteresowani nie otrzymali jeszcze decyzji. Byłoby niewłaściwe, gdyby dowiadywali się o kwotach z mediów – mówi Marek Woszczyk, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Opłata przejściowa

Kłopot w tym, że na owe 1,75 mld zł zrzucają się wszyscy odbiorcy energii. Suma ta pochodzi z tzw. opłaty przejściowej, wliczonej w cenę prądu.

Na podstawie stawek tej opłaty na 2009 rok Urząd Regulacji Energetyki oszacował, że w przypadku gospodarstw domowych opłata stanowi ok. 10 proc. kosztów dystrybucji prądu, a 4,8-4,9 proc. kosztów dystrybucji i samej energii łącznie.

czytaj więcej...
Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Lampy do domu Liczba postów: 37 Grupa: Trudne tema... Z chęcią zerknę. Szukam teraz jakichś lamp wiszących w kolorze złota.
  • Projekt pod stojak reklamowy Liczba postów: 5 Grupa: Trudne tema... W sumie takich rzeczy jeszcze nigdy nie miałem okazji zamawiać ale jestem zdania, że właśnie na dzień dzisiejszy kalendarze reklamowe są bardzo dobrą opcją. Mus...
  • Prezent dla dziewczyny Liczba postów: 120 Grupa: Trudne tema... Szukam jubilera, który posiada biżuteria Opole. Chciałabym zakupić naszyjnik i kolczyki na prezent. Zależy mi na wysokiej jakości złota w dobrej cenie. Jak na r...
  • Jak dbać o zdrowie? Pola elektromagnetyczne – zagr... Liczba postów: 127 Grupa: Aktualności Jeśli chodzi o zdrowie to warto o nie zadbać dużo ćwicząc i zdrowo się odżywiając. Jeśli chcesz ćwiczyć w domu to zakup w tym sklepie https://www.marbo-sport.pl...
  • Uniwersalna i oryginalna dieta Liczba postów: 348 Grupa: Trudne tema... Każdy z nas chce dobrze wyglądać i czuć się dobrze w swoim ciele, dlatego polecam Wam sprawdzić artykuł na stronie https://safepatientproject.org/pl/jak-sc hudna...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17892 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 90

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >