Jak urządzić pokój bliźniaków w 5 krokach?

Jak urządzić pokój bliźniaków w 5 krokach?

Dzieci są niezwykle wymagające, a jeśli dzielą jeden pokój każde z nich chce mieć własny kącik urządzony według własnych preferencji. Wyposażając pokój bliźniaków często stawia się na identyczne rozwiązania, podobnie jak ma to miejsce w przypadku szafy. Ewentualnie wybiera się inne kolory. Czy ten kierunek jest słuszny przy urządzaniu pokoju bliźniaków. Jak to zrobić w 5 krokach? Czytaj dalej

 

 

Krok pierwszy: wybieramy wykończenie ścian i podłóg

Jak wykończyć ściany w pokoju bliźniaków. Otóż odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem bliźniaki mogą mieć gust zbliżony albo całkowicie inny. Na pewno niezależnie od ich preferencji warto przynajmniej zdecydować się na cieniowanie. To znaczy wybrać farby w jednym kolorze, ale w różnej tonacji i temperaturze barwowej. Gdy wybieracie szarości to będzie to jasnoszary, srebrzysty szary i np. grafitowy, a gdy niebieski – królewski błękit, lodowy błękit, a także baby blue. Tak możecie postępować w przypadku każdego koloru, a do niego możecie wybrać ciekawą fakturę na jedną ze ścian, np. drobną cegiełkę stworzoną z kamienia dekoracyjnego. Niektórzy idą o krok dalej i wybierają dwie zupełnie różne tapety w dwóch częściach pokoju. Jest to ciekawy pomysł, ale musicie wtedy liczyć się z częstymi zmianami aranżacji. W końcu zainteresowania dzieci szybko się zmieniają.

 

Krok drugi: łóżko piętrowe modułowe czy dwa osobne?

Bliźniaki są zwykle ze sobą bardzo zżyte, a jednocześnie każdy z nich zasługuje na swój fragment przestrzeni. Czy zatem wybrać łóżko piętrowe, modułowe czy raczej dwa osobne. Tak naprawdę wszystko zależy od wieku dzieci i ich preferencji. Na pewno młodsze dzieciaki ucieszą się z łóżka piętrowego. Choć na pewno nawet w przypadku bliźniaków będą kłótnie o to, kto zajmie piętro. W przypadku łóżka modułowego można w dzień zapewnić więcej przestrzeni użytkowej, a w nocy wyciągnąć dolny materac. Na pewno dla nastolatków najlepszym rozwiązaniem będą jednak dwa osobne łóżka i urządzenie ich stref w różnych częściach pokoju, bo nawet bliźniaki potrzebują czasem odrobiny samotności i odosobnienia. Wtedy pokój można nawet przedzielić ścianką działową, np. wykonaną ze wzmocnionego szkła.

 

Czytaj również: Wiele funkcji w dziecięcym pokoju - podpowiadamy jak urządzić wymarzony pokój

 

Jak urządzić pokój bliźniaków w 5 krokach?

 

Krok trzeci: funkcjonalna garderoba bliźniaków – jak ją urządzić?

Dużym problemem jest też garderoba, w końcu rzeczy bliźniaków jest dwa razy więcej, ale i z tym problemem można sobie poradzić. Wystarczy postawić na odpowiednie podziały wewnątrz szafy, najlepiej przesuwnej, choć model uchylni pozwoli im korzystać ze swoich części jednocześnie. Front szafy może być zdjęciem, nawet zdjęcie bliźniaków. Jednak takie rozwiązanie średnio sprawdza się na dłuższą metę, bo starsze bliźniaki niekoniecznie będą chciały mieć na szafie swoje zdjęcie z dzieciństwa. Dlatego lepiej postawić na klasykę, czyli front z gładką powierzchnią lub rysunkiem drewna, uzupełniony o szkło dekoracyjne. W środku podział musi być sprawiedliwy. To znaczy każdy z bliźniaków ma swój drążek i tą samą liczbę półek. W przypadku szafy uchylnej będzie to zabudowa modułowa. W końcu każdy musi mieć swoją część z drążkiem i półkami. Bliźniaki mogą dzielić wspólną komodę. Wystarczy wybrać taką o parzystej liczbie szuflad. Na obuwie najlepiej sprawdzi się dno lub górna część szafy, wszak można trzymać je w transparentnych pudełkach. Zatem nie polecamy tworzenia jednej szafy, bo dzieci i tak noszą to samo i mogą wymieniać się ubraniami. Tak w istocie może być jednak warto pozostawić im w tej kwestii wybór i zastosować podziały. Szafki wiszące do pokoju mogą znaleźć się także w strefie garderobianej, wszak nie zajmą wiele przestrzeni użytkowej, a dodatkowo sprawdzą się jako bieliźniarki.

 

Krok czwarty: strefa nauki i co powinno się w niej znaleźć

Strefa nauki może być wspólna ale warto postawić biurka narożne albo dwa obok siebie ale w pewnej odległości, aby każde dziecko miało swobodę pisania i nauki. Nad biurkami znajdą się szafki wiszące pokojowe. W nich dzieci mogą przechowywać podręczniki, ale i ulubione lektury. Sprawdzą się jako miejsce do przechowywania płyt. Istotne znaczenie ma też dobór wygodnych foteli biurowych, które zapewnią dzieciom komfort zarówno w czasie nauki, jak i rozrywki. Nad strefą nauki można umieścić duży plakat np. z mapą świata. Dzieci mogą na nim zaznaczać miejsca, które chciałyby odwiedzić, ale taki element będzie również pomocny w nauce geografii.

 

Krok piąty: dodatki do pokoju bliźniaków, które podkreślą ich indywidualizm

Na koniec warto postawić na dodatki, które podkreślą indywidualizm bliźniaków. W końcu każdy może mieć niezależne zainteresowania od drugiego. Mogą to być podświetlane plakaty w antyramach na ściany albo fotografie. Oczywiście ramki na zdjęcia też się sprawdzą. Każdy bliźniak ma prawo do własnych pasji i dzielenia się nimi. Zatem w pokoju może być także miejsce choćby na akwarium z rybkami czy terrarium dla pająka.

 

Czytaj również: Szafa na ubrania dla dzieci

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18323 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 78

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >