Jak zabezpieczyć magazyn przez ryzykiem strat?

Jak zabezpieczyć magazyn przez ryzykiem strat?

Zapewnienie wysokiego standardu oraz bezpieczeństwa pracy w magazynie nie musi wiązać się z kosztami wysokiego rzędu. Dziś wskazujemy na cztery ekonomiczne sposoby, dzięki którym zabezpieczymy magazyn oraz własną działalność przed ryzykiem strat materialnych czy utratą towaru na skutek niespodziewanych zdarzeń. Czytaj dalej

 

Mówi Marcin Hankiewicz, ekspert sklepu internetowego Magazynuj.pl

 

Czy jest możliwe obniżenie kosztów magazynowania, bez uszczerbku na jakości wykorzystywanych materiałów eksploatacyjnych czy powodowania zagrożeń dla bezpieczeństwa pracy? Czy w przypadku zarządzania magazynem koncepcja lean management (ang.), zakładająca dostarczanie wymaganej wartości przy możliwie niskim koszcie i wykorzystaniu jak najmniejszej ilości zasobów, może znaleźć swoje zastosowanie? Praktyka pokazuje, że tak.

 

Czytaj również: Konior Studio z nowym oprogramowaniem

 

Mimo strategii przyjętych przez wiele firm, dążących do minimalizowania wydatków i maksymalizowania oszczędności, istnieje kilka efektywnych sposobów, które mogą pomóc w osiągnięciu wymiernych, finansowych korzyści. Dziś przedstawiamy cztery ekonomiczne inwestycje, dzięki którym można niwelować ryzyko powstawania strat materialnych w magazynach na skutek błędów popełnianych przede wszystkim przez człowieka. Osłony słupów, siatki ochronne, a także ograniczniki palet i barierki ochronne - to „fundamenty” zabezpieczeń magazynowych, które ograniczają możliwość powstania kosztownych uszkodzeń konstrukcji regałów oraz przechowywanych na nich towarów w przypadku kolizji czy wypadków w magazynie.

 

 

Zabezpieczenie regałów przed wstrząsami i uderzeniami, czyli metalowe osłony słupów 

Zgodnie z normami obowiązującymi w Polsce (EN15512), na przedsiębiorcy ciąży obowiązek umieszczania osłon metalowych na słupach narożnych, które znajdują się na korytarzach lub ich skrzyżowaniach. Ponieważ jednak koszt zakupu i montażu tego typu zabezpieczeń jest niewielki (ok. 60 zł za stalowe osłony montowane do podłogi), a możliwe straty w produktach czy konsekwencje uszkodzenia konstrukcji regału w sytuacji kolizji z wózkiem widłowym – zdecydowanie bardziej bolesne finansowo, zaleca się by montować osłony we wszystkich miejscach o dużym natężeniu ruchu, w których składuje się towary o znacznej wartości.

 

Czytaj również: Nowy strategiczny inwestor Mostostalu Export

 

Zadaniem osłon słupów jest nie tylko zwiększenie widoczności tych elementów (poprzez zastosowanie wyraźnych, zwykle żółtych barw), ale także wzmacnianie odporności oraz ochrona przed kontaktem bezpośrednim wózka widłowego z konstrukcją regału. W przypadku wystąpienia kolizji, osłona pochłania całą siłę uderzenia, a ewentualny koszt jej wymiany jest o wiele niższy niż strata, jaką mogłoby przynieść uszkodzenie całego regału.

 

Alternatywą dla osłon słupów mogą być odboje w formie niskich barierek, choć trzeba zaznaczyć, że to rozwiązanie mniej ergonomiczne oraz droższe w zakupie i montażu (ok. 140 zł).

 

 

Zabezpieczenie towaru przed upadkiem i zniszczeniem, czyli siatki ochronne

Siatki ochronne stosujemy wtedy, gdy jednostki ładunkowe są niestabilne, nie są owijane folią lub zastosowane zabezpieczenia nie zapewniają wystarczającego poziomu bezpieczeństwa. Zadaniem tych elementów jest ochrona towarów przed upadkiem oraz ewentualnym zniszczeniem.

 

Czytaj również: Przedłużona umowa najmu w parku MLP Pruszków

 

Taka inwestycja przydaje się szczególnie w magazynach wyposażonych w wysokie regały, stanowiąc ochronę zarówno dla składowanych towarów, jak i pracowników. Koszty są niewielkie, bo za siatkę zgrzewaną o wielkości 200 na 200 mm zapłacimy ok. 24 zł.

 

Dodatkowymi elementami, stosowanymi gdy chcemy zabezpieczyć tyły oraz boki gniazd regałowych przed osunięciem się towaru, są poziome siatki zabezpieczające. Takie konstrukcje umieszcza się zarówno na pierwszym elemencie nośnym, jak i wysokich piętrach. Poziome siatki zabezpieczające zapobiegają upadkom z wysokości i ewentualnym uszkodzeniom towarów składowanych na półkach.  

 

Czytaj również: Nowy doradca BPH TFI

 

Zabezpieczenie palety oraz znajdującego się na niej towaru, czyli ograniczniki palet 

Kolejnymi niedrogimi elementami, które znacząco wpływają na komfort i bezpieczeństwo pracy w magazynie, są tzw. ograniczniki palety zabezpieczające tyły gniazda regału. Utrzymując paletę we właściwym miejscu, zapobiegają ryzyku osadzenia jej zbyt głęboko w regale. To skuteczny sposób na ochronę wartościowego towaru znajdującego się na paletach. Za backstop zapłacimy ok. 130 zł, odbój palety to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

 

 

Zabezpieczanie przed manewrami wózków widłowych, czyli barierki ochronne

Barierki ochronne to elementy, dzięki którym ogranicza się ryzyko powstawania szkód w magazynie na skutek nierozważnych czy nieprzewidzianych manewrów wózkami widłowymi. Tego typu osłony stosuje się w ciągach komunikacyjnych, gdzie łatwo o kolizję z udziałem maszyn wykorzystywanych w czasie pracy w magazynie. Bariery przyjmują siłę ewentualnego uderzenia, przez co chronią konstrukcje regałów oraz znajdujący się na półkach towar. Za taki element zapłacimy ok. 190 zł.

 

Stosowanie barier ochronnych w magazynach na pewno można uznać za ekonomiczne posunięcie. To tanie rozwiązania, zarówno w zakupie, montażu, jak i późniejszej eksploatacji, których zadaniem jest ochrona tego, co w magazynie najdroższe, czyli konstrukcji oraz składowanych artykułów. Trudno podać dokładne koszty, jakie ponosi przedsiębiorca w momencie wypadku w magazynie, niemniej to na pewno większa konsekwencja, i finansowa, i społeczna niż wybór rozwiązania zapobiegającego takim sytuacjom.

2013-12-04
Źródło: Best Image / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • sklep z hulajnogami elektrycznymi Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jaki sklep z hulajnogami elektrycznymi polecacie? Chciałabym kupić e-hulajnogę do jazdy do pracy.
  • Zawodowy kurs podologiczny Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... Stopy są niestety wrażliwe, nie trudno o odciski czy nawet infekcje! Ważne jest by o nie dbać. Z tego co wiem hurtownia podolologiczna oferuje szeroki asortymen...
  • Wakacje nad morzem Liczba postów: 27 Grupa: Trudne tema... Jeśli chcesz mieć zapewnione fajne warunki, to uderzaj w takim kierunku - https://nomade.pl/grecja. I tam masz gwarancję pogody. W niektórych częściach Grecji o...
  • Jak zaoszczędzić na transporcie Liczba postów: 393 Grupa: Opinie myślę że najtańszym transportem będzie wypożyczenie busika albo znalezienie kogoś kto jedzie przez te miejsca w których musiałbyś być. https://studiapsychologic...
  • Profesjonalne Ozonowanie Liczba postów: 35 Grupa: Opinie ozonowanie bardzo dużo daje w samochodzie, uwierzcie! https://merdacz.pl/

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18514 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 167

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >