Jak zadbać o rośliny ogrodowe w lecie?

Jak zadbać o rośliny ogrodowe w lecie?

Lato zbliża się wielkimi krokami, a za oknem rozkwitła bujna zieleń. Jest to znak, że najwyższa pora zadbać o przydomowe drzewka, krzewy owocowe oraz żywopłoty. Czytaj dalej

 

Letnie przycinanie roślin nie jest ciężką pracą, a dobrze wykonana może przynieść przepiękne efekty. Z pomocą odpowiednich narzędzi marzenie  o pięknym ogrodzie stanie się rzeczywistością… Drzewka i krzewy owocowe są zazwyczaj przycinane zimą lub późną jesienią, kiedy to roślina nie rozwija się. Jednak na początku lata można przeprowadzić delikatną wersję tego zabiegu. Dzięki temu ukierunkuje się rozwój młodych pędów lub pozbędzie niepotrzebnych. Podobnie jest z żywopłotami. Ich największy przyrost przypada na koniec czerwca, później roślina rośnie wolniej i zachowuje kształt, jaki jej nadaliśmy.

 

Czytaj również: Jak pielęgnować żywopłot?

 


- "Wczesnym latem pędy są młode i miękkie. Jest to najlepszy czas dla ogrodników, aby przeprowadzić interwencję w koronach drzew i krzewów. Bez większego wysiłku można usunąć przeszkadzające pędy np. za pomocą sekatora uniwersalnego marki Husqvarna. Działanie takie jest korzystne dla stanu roślin, ponieważ reguluje się w ten sposób równomierny ich rozrost, a ponadto nie muszą dostarczać pożywienia gałęziom, które zimą i tak będą przycięte. Oprócz tego nadajemy im pożądany kształt i kierunek wzrostu" – powiedział pan Andrzej Cieciuch, ekspert firmy Husqvarna.

 

 

Przed przystąpieniem do cięcia warto przyjrzeć się, które pędy wymagają usunięcia. Zbędne latorośle wyraźnie rosną do środka rośliny, przez co blokują dostęp światła innym, właściwie ukierunkowanym gałęziom. Dobrym rozwiązaniem jest także przerzedzenie gęsto rosnącej rośliny. Żywopłoty oraz krzewy często posiadają przeszkadzające sobie wzajemnie pędy, w efekcie czego roślina nie może się bujnie rozwinąć. Z kolei w drzewkach owocowych należy przyciąć pędy rosnące ku górze i te, które przeszkadzają wierzchołkowi rośliny.

 

Czytaj również: Prace w ogrodzie łatwymi w użytkowaniu narzędziamiW większych drzewach wysoko rosnące gałęzie najlepiej usunąć przy pomocy pilarki na wysięgniku. Pozwala ona na łatwy, bezpieczny i wygodny dostęp do odrośli.


- "Przycinanie roślin ogrodowych ma kilka funkcji. Przede wszystkim chodzi o zadbanie o zdrowy stan krzewu czy drzewka. Tak samo ważne jest nadanie właściwego kształtu roślinom. Jeśli chcemy posiadać gęste „żywe ogrodzenie” powinniśmy je mocno przycinać, aby były wąskie jak mur. Do tego celu najlepiej nadają się spalinowe nożyce ogrodowe, o podwójnej listwie, które łatwo dostosują krzew do pożądanego kształtu. Natomiast symetryczny kształt koron drzewek owocowych, można osiągnąć przez skierowanie pędów bocznych do zewnątrz, a wierzchołkowych do góry. Prostym rozwiązaniem jest użycie do tego patyków bambusowych i łyka. Metoda ta sprawdza się także dla drzewek szpalerowych" – dodaje pan Andrzej Cieciuch.

 


Nawet przy lekkich pracach ogrodniczych nie można zapomnieć o bezpieczeństwie pracy. Często wiążą się one z ostrymi narzędziami. Dlatego warto pamiętać o rękawicach
i okularach ochronnych, a w pracy ze sprzętem spalinowym także o ochronnikach słuchu. Wszystko po to, aby móc się  cieszyć pięknem własnego zieleńca!

 

Czytaj również: Akumulatorowe nożyce do żywopłotuSprzęt dla każdego ogrodnika:


•    Husqvarna 327P5x

Pilarka na wysięgniku z łatwo uruchamianym silnikiem E-TECH®, charakteryzującym się dużym przyspieszeniem, a zarazem dostosowanym do najnowszych norm ekologicznych. Wszechstronna głowica tnąca ułatwia pracę nawet w gęstym lesie i zaroślach bez pomocy drabiny czy podnośnika dźwigowego. Mały ciężar, dobre wyważenie oraz silnik mocowany z tyłu zapewniają wygodną pozycję podczas pracy. Elastyczne zawieszenie zmniejsza obciążenie ramion w każdej pozycji pracy. Głowica tnąca ma regulowane, automatyczne smarowanie łańcucha. Odłączany wał ułatwia transport i przechowywanie.

 

 

•    Sekator Functional ALU

Jest wygodnym i ergonomicznym narzędziem z aluminiowymi rękojeściami. Model ten charakteryzuje wyjątkowo wąska głowica tnąca, umożliwiająca precyzyjne cięcie kwiatów, pędów i młodych gałązek. Głowica jest wyprofilowana dla optymalnego przenoszenia siły nacisku. Górne ostrze utwardzone i pokryte powłoką przeciw przywieraniu, dolne ostrze ze stali nierdzewnej.

 

 

•    Husqvarna 226HD60S

To zupełnie nowe, wytrzymałe, dwustronne nożyce do żywopłotu. Niezależnie od tego, jak duży czy trudny do przycięcia jest żywopłot, poradzą sobie z każdym obciążeniem. Solidna konstrukcja gwarantuje wytrzymałość i niezawodność. Wyposażone są  w silnik X-Torq®, który zwiększa wydajność pracy, wytwarzając maksymalną moc, w szerszym zakresie obrotów. Jednocześnie zużycie paliwa jest mniejsze o ok. 20%, a emisja zanieczyszczeń o ok.75%.

 

 

•    Rękawice Garden Pro

Oryginalne i wygodne rękawice do wielu zadań – zarówno rekreacji jak i ciężkiej pracy – jazdy na rowerze czy pracy w ogrodzie. Wykonane są z wodoodpornej skórki koźlęcej. Ich krótki krój i zapięcia na rzepy wokół nadgarstków zwiększają komfort użytkowania.

 

 

 

Źródło: Compress / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 96

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >