Klasyfikacja budowlana rozstrzyga o podatku

Klasyfikacja budowlana rozstrzyga o podatku

Budynek wielorodzinny z częścią usługową i garażami może być objęty niższą, 7-procentową stawką VAT

Chodzi o obiekt zaliczany w całości do działu 11 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), czyli do segmentu budynków mieszkalnych.

Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji podatkowej dotyczącej opodatkowania nieruchomości (sygn. IPPP1/443-2073/08-4/PR).

Z pytaniem zwrócił się wykonawca bloku mieszkalnego z parterem usługowym, piwnicą oraz garażami, w tym podziemnymi. Inwestycja została zakwalifikowana według PKOB 1122 (budynki o trzech i więcej mieszkaniach).

Wnioskodawca pyta, jaką stawkę VAT należy zastosować od 1 stycznia 2008 r. – 7-proc. czy 22-proc. Jego zdaniem właściwa będzie stawka 7-proc.

Dyrektor Izby Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem podatnika. Przypomniał, że podstawowa stawka VAT wynosi co prawda 22 proc., jednak dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT obowiązuje stawka obniżona w wysokości 7 proc. Mówi o tym art. 41 ust. 2. Opodatkowanie w tej wysokości stosuje się m.in. do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Chodzi m.in. o obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Pytanie dotyczy inwestycji sklasyfikowanej jako całość w PKOB w dziale 11 (obiekt budownictwa mieszkaniowego). Oznacza to, że stawka 7-proc. ma zastosowanie do całości robót, w tym robót związanych z lokalami użytkowymi, garażami i pomieszczeniami gospodarczymi mieszczącymi się w tym bloku.

Dyrektor Izby podkreślił, że interpretacja nie rozstrzyga, czy wnioskodawca poprawnie zaklasyfikował swoją inwestycję według PKOB. Nie jest bowiem właściwym organem, by to zweryfikować.

Zgodnie z komunikatem prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 24 stycznia 2005 r. zainteresowany podmiot sam oznacza swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Jeśli ma trudności w ustaleniu właściwego grupowania PKOB, może zwrócić się do Urzędu Statystycznego o potrzebne informacje.

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Osrodek Terapii Uzależnień Liczba postów: 73 Grupa: Trudne tema... Dobrze skorzystać z wszywki Esperal https://esperal-poznan.com.pl/, która pomoże zwalczyć alkoholizm.
  • Sklep internetowy Liczba postów: 54 Grupa: Trudne tema... Internetowy sklep rowerowy to wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą kupić rower lub akcesoria rowerowe bez wychodzenia z domu. Dodatkowo, internetowy sklep r...
  • Jaki podział domu po rozwodzie? Liczba postów: 647 Grupa: Trudne tema... A może uda Wam się jakoś porozumieć? Może nie wszystko jeszcze stracone? Nie podejmujcie zbyt pochopnie decyzji o rozstaniu, bo może jeśli się postaracie to uda...
  • Prezent dla taty Liczba postów: 75 Grupa: Trudne tema... Ja dla mojego taty zawsze kupuję kawę ze strony https://winotoskanii.pl jest ona już sprawdzona przez nas i jest wyśmienita. Całkiem inaczej smakuje niż te z su...
  • problemy z cerą Liczba postów: 52 Grupa: Trudne tema... Na wszelkie problemy z cerą idealny będzie produkt z oferty Tymofarm a dokładniej Neoglandyna i Padma. Jeden pomaga w problemach z skórą a drugi wzmacnia organi...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 127

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >