Łatwiej będzie zalegalizować samowolę budowlaną

Łatwiej będzie zalegalizować samowolę budowlaną

Właściciele samowoli budowlanych położonych na działkach nieobjętych miejscowymi planami zagospodarowania będą mogli je zalegalizować. Trzeba będzie przedstawić warunki zabudowy. Ich uzyskanie będzie możliwe także po wybudowaniu obiektu.

Inwestorzy, którzy niezgodnie z prawem wybudowali budynki, łatwiej będą mogli je zalegalizować. Senat przesłał już do Sejmu przygotowany projekt nowelizacji prawa budowlanego, który przewiduje zmiany w zakresie dokumentów potrzebnych do legalizacji.
Warunki zabudowy

Zgodnie z tą nowelizacją właściciel samowoli położonej na terenie, który nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, będzie musiał przedstawić inspektorowi nadzoru budowlanego decyzję o warunkach zabudowy. Decyzja ta nie będzie jednak musiała być wydana przed wszczęciem postępowania. Wystarczy, że inwestor uzyska ją nawet już po wybudowaniu budynku.

– Nowelizacja prawa budowlanego umożliwia legalizację obiektów zgodnych z ustaleniami ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy bez względu na termin uzyskania przez tę decyzję przymiotu ostateczności – tłumaczy Joanna Świostek, adwokat w BSJP Legal and Tax Advice.

czytaj więcej...
Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18315 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 94

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >