Najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz

Najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz

Moda nie omija wnętrz. Te same trendy, które obserwujemy w najnowszych kolekcjach ubrań, można zauważyć także w dodatkach do wnętrz, a nawet w rękodziele. Czytaj dalej

 Architekci i eksperci z branży wnętrzarskiej idą z duchem czasu i doskonale wiedzą, że zmiany stylu życia powodują innowacyjne podeście do projektowania. Stonowane kolory, naturalne materiały i powrót do przeszłości sprzed kilku dekad, tak można w dużym skrócie opisać najnowsze trendy wnętrzarskie. W nadchodzących miesiącach utrzymywać się będzie mocno obecny od jakiegoś czasu trend ekologiczny, czy moda na recykling w postaci własnoręcznie wykonanych dekoracji.

 

Minimalizm zawsze w modzie

 Młodzi ludzie nadal chętnie wybierają wnętrza urządzone jak najprościej. Po zachwycie wszelkimi drobiazgami i swego rodzaju zbieractwem, z którym mieliśmy do czynienia na przełomie XX i XXI wieku, dziś chcemy mieć w domu tylko najpotrzebniejsze sprzęty. 

 

 

 Minimalizm stał się filozofią życia. Nie chodzi o to, żeby rezygnować z przyjemności i dóbr, ale żeby wybierać to, co jakościowe i najlepsze, ograniczając przy tym do minimum, to, co zbędne. W architekturze minimalizm często idzie w parze ze słowem modernizm. Tymczasem architekci często przemycają do ascetycznych przestrzeni sentymentalne akcenty. W projektowaniu z jednej strony występuję wciąż tendencja do upraszczanie, z drugiej fuzja stylów, która pozwala współczesności prowadzić nieustający dialog z tradycją. 

 

Czytaj również: Jak oświetlić kuchnię?

 

Meble i wyposażenie

 Recykling, ekologia i drugie życie przedmiotów użytkowych utrzymują się na fali popularności. W wystroju wnętrz modne są również patchworkowe tkaniny, stylizowane na własnoręcznie wykonane. Występują w postaci narzut i tapicerek na łóżka, nowoczesne sofy, a nawet krzesła.

 Równie chętnie dalej jest podkreślany związek człowieka z naturą. Moda na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania z roku na rok zyskuje więcej zwolenników. Coraz chętniej projektanci wykorzystują też materiały ekologiczne takie jak rattan, słoma czy drewno. Nowoczesne wnętrza coraz chętniej ozdabiane są dodatkami w naturalnych kolorach. Zielone rolety, brązowe blaty czy słomkowe krzesła nadadzą ciepła każdemu pomieszczeniu. Warto też zaznaczyć, że po raz kolejny pojawiają się ozdoby pochodzące prosto z natury. 

 

 

 Na topie jest również przywracanie blasku meblom sprzed kilkudziesięciu lat, szczególnie tym z lat 60 i 70 minionego stulecia. Wielu z nas do niedawna nie doceniało wartości i uroku starych przedmiotów. Rodzajów stylizacji vintage można oczywiście tworzyć nieskończenie wiele. Łączony jest między innymi z minimalizmem, czy ze stylem postindustrialnym. We wnętrzach vintage panuje nieskrępowana swoboda i luz. Im więcej stylów umiejętnie połączymy ze sobą, tym lepiej. Dowolnie mieszamy formy, barwy i wzory.

 

Kamień dobry na wszystko 

 Może występować może pod wieloma postaciami, takich jak blaty, okładziny ścienne czy podłogi. Kamień doskonale sprawdza się w zestawieniu z drewnianymi olejowanymi meblami. Coraz chętniej przemycamy naturę w najczystszej postaci do wnętrz rodzinnych i subtelnych po to, by nadać im odrobię indywidualności i oryginalnego charakteru.

 

 

 Kamień w domu od dawna sygnalizował prestiż. Urodę kamieni półszlachetnych ceniono w sztuce renesansu, baroku i klasycyzmu. Czemu więc nie wykorzystać jej we współczesnym budownictwie, sztuce wyposażenia wnętrz i naszych ogrodów? Stawiajmy na kamień, który dopełni aranżacji ściany nad blatem w kuchni. Podświetlony onyks będzie święcił triumfy w aranżacji przestrzeni kuchennych. Podobnie sprawa się ma, jeśli chodzi o beton, który może królować w roli dekoracji ściany w salonie.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 149

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >