Nowy członek rodziny - jak urządzić pokój noworodka?

Nowy członek rodziny - jak urządzić pokój noworodka?

Kiedy przygotowujemy się na powitanie nowego członka rodziny, musimy pamiętać o wielu kwestiach. Jednym z obszarów, w którym możemy wykazać się kreatywnością, jest pokój dla noworodka. Aby zainspirować Was do stworzenia wyjątkowej przestrzeni dla malucha, prezentujemy kilka pomysłów, jak urządzić pokój noworodka! Czytaj dalej

 

 

Podział pokoju na funkcjonalne strefy

Komponując przestrzeń pokoju dla dziecka, warto wydzielić w niej strefę snu, odpoczynku oraz zabawy. Niezbędne jest również przemyślenie, gdzie będziemy karmić dziecko oraz je przewijać. Najważniejsze przy tym jest to, aby dobrze rozplanować układ wspomnianych stref, ustawiając w nich meble oraz dodatki, aby funkcjonowanie w takiej przestrzeni było wygodne. Wszystko to zależy od naszych preferencji, jednak my zdecydowanie polecamy m.in. umieszczenie miejsca do karmienia w pobliżu łóżeczka malucha czy postawienie przewijaka niedaleko tej części pokoju.


Nowy członek rodziny - jak urządzić pokój noworodka?


Zaplanowanie bezpiecznej przestrzeni

Bardzo ważne jest, aby pokój dla noworodka był miejscem bezpiecznym – i dla nas, i dla dziecka. Chodzi tutaj nie tylko o ukrycie kabli, ale i zabezpieczenie ostrych krawędzi mebli oraz podklejenie dywanu antypoślizgową tkaniną. Innym aspektem jest unikanie wieszania czegokolwiek bezpośrednio nad łóżeczkiem – a jeśli się już na to zdecydujemy, przykładowo umieszczając nad łóżkiem baldachim, powinniśmy wszystko dokładnie zabezpieczyć, aby nie spadł on bądź nie został zerwany przez dziecko.


Wybór oświetlenia

Odpowiednie oświetlenie jest kwestią niezwykle istotną. Najlepiej, abyśmy zdecydowali się na kilka różnych rodzajów źródeł światła – światło górne i mniejsze lampki. O ile przy przewijaku oraz szafkach polecamy zamontować mocniejsze światło, to w okolicy łóżeczka zdecydowanie lepiej sprawdzi się delikatne oświetlenie. Co więcej, warto wybierać ciepłe światło.


Organizacja miejsc na przechowywanie

Pokój noworodka powinien być wyposażony w szafę oraz komodę, aby przechowywać w nich niezbędne rzeczy – akcesoria oraz zabawki. Pozwoli nam to utrzymać porządek w pomieszczeniu, dzięki czemu w razie potrzeby nie wystąpią problemy z odnalezieniem potrzebnego przedmiotu. Warto w tym celu wykorzystać różnego rodzaju organizery, pudełka czy kosze.


Dekorowanie pokoju dla noworodka

Jeśli przygotowujemy się na przyjście malucha, początkowo najlepiej jest zaopatrzyć się w podstawowe, funkcjonalne akcesoria: kołyskę, pościel, lampy czy zasłony. Aby stworzyć przy tym wyjątkową przestrzeń, warto posłużyć się drobnymi dekoracjami w stonowanych kolorach. Odpowiednie będą do tego tapety na ścianę, które stanowią rozwiązanie proste, ale niezwykle estetyczne.


Trwałe tapety, które doskonale wkomponują się w stonowaną estetykę, dostępne są tutaj: muralo.pl/tapety/tematyka/dzieciece/balony/.

 

Czytaj również: Jak urządzić pokój dla małej księżniczki?


Dekorując pokój dla noworodka, warto pamiętać o drobnych akcentach, które dodadzą całości personalnego charakteru. Na ścianach możemy umieścić dekoracje w kształcie liter imienia malucha czy powiesić pierwsze zdjęcie dziecka. Będą to delikatne dodatki, które nie przytłoczą noworodka.


Dekorowanie pokoju dla noworodka – o tym pamiętaj

Należy pamiętać, że wzrok nowego członka rodziny dopiero się kształtuje, dlatego warto unikać nadmiernej ilości kolorów, wzorów oraz przedmiotów w zasięgu wzroku noworodka. Taki nadmiar bodźców może rozpraszać dziecko i wzbudzać w nim negatywne emocje. Mając to na uwadze, zdecydowanie polecamy zachować umiar podczas dekorowania pokoju dla noworodka.


Warto poświęcić czas na planowanie przestrzeni dla dziecka – w końcu jako rodzice spędzimy w niej sporo czasu, tworząc przy tym niezliczone wspomnienia. Niezwykle ważne są przy tym nie tylko nasze preferencje względem estetyki czy budżet, ale i kwestie wygody: malucha i naszej. Polecamy funkcjonalny podział pokoju, aby umieścić w nim niezbędniki, takie jak łóżeczko, przewijak, fotel do karmienia, szafę i komodę, pudełka i kosze, rolety oraz lampy. Jeśli chodzi o dekoracje, początkowo najlepiej postawić na akcesoria w stonowanych kolorach, dekorując przy tym ściany przy pomocy tapet czy umieszczając na nich kolaż zdjęć.

 

Czytaj również: Rolety materiałowe w pokoju dziecięcym

 


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak należy dobrać dobry klimatyzator? Liczba postów: 10 Grupa: Porady i op... Wszystko zależy gdzie taka klimatyzacja ma być. Przede wszystkim jak ktoś ma restauracje czy inny budynek, to bardzo ważna jest tzw. wytwornica wody lodowej htt...
  • Jak urządzić mieszkanie, aby było funkcjonalne i a... Liczba postów: 35 Grupa: Wnętrza Polecam kilka stron, na których mozna poszukać inspiracji w urządzeniu wnętrz; homebook pinterest Warto jest również przejrzeć sobie strony biur projektowych,....
  • Wyposażenie kuchni Liczba postów: 21 Grupa: Wnętrza Jak najbardziej jest to bardzo ważna sprawa i ja jeszcze chcę powiedzieć, że także bardzo ważną opcją jest to abyśmy wiedzieli skąd zamawiać jak najlepszej jako...
  • Schody drewniane Liczba postów: 15 Grupa: Wnętrza Słuchajcie a schody strychowe? Kolega zamawiał te: schody strychowe i mówił, że solidnie wykonane i proste w montażu. Ktoś zamawiał produkty z tej strony?
  • Pomysł na wakacje Liczba postów: 513 Grupa: Ciekawe pom... Ja myślę, że fają opcją mogą być wakacje pod żaglami. Można pływać od portu, do portu, dobrze spędzić czas i poznawać nowe miejsca. Ostatnio trafiłem w internec...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18320 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 123

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >