Oświetlenie przemysłowe – jakie parametry są najważniejsze?

Oświetlenie przemysłowe – jakie parametry są najważniejsze?

Oświetlenie magazynów oraz zakładów przemysłowych pełni niezwykle ważną funkcję. Wpływa bowiem na dwa istotne aspekty w funkcjonowaniu każdej firmy – ekonomiczny oraz wydajnościowy. Duże obszary magazynowe oraz przemysłowe wymagają ogromnych nakładów energii, które źle zaplanowane wpływają mocno na budżet przedsiębiorstwa. Wcześniej w tego typu organizacjach przeważało oświetlenie sodowe, jednak obecnie skutecznie wypierają je zaawansowane oprawy przemysłowe LED. Dzięki swoim parametrom oraz innowacyjnym rozwiązaniom sprawiają, że zakłady przemysłowe nie muszą przeznaczać ogromnej części swojego budżetu na rachunki za prąd. Sprawdź, jakie parametry musi spełniać oświetlenie przemysłowe.

 

Poznaj różnice między oświetleniem sodowym a LED

Jeśli rozważasz modernizację oświetlenia magazynów lub zakładu przemysłowego, warto poznać podstawowe cechy oświetlenia sodowego oraz LED. To dwa najpopularniejsze rodzaje sztucznego źródła światła w fabrykach oraz innych zakładach. Lampy sodowe przede wszystkim wyróżniają się żółtą barwą. Niestety ten typ oświetlenia dostarcza obniżonej jakości pole widzenia oraz wpływa na wąskie widmo świecenia. Najczęściej oświetlenie sodowe nadal stosowane jest w latarniach, dlatego możesz kojarzyć charakterystyczną, pomarańczową barwę z ulic w Twoim mieście.

 

Oświetlenie przemysłowe – jakie parametry są najważniejsze?

 

Czytaj również: Czy warto kupić inteligentne żarówki (smart)? Sprawdzamy!

 

Z kolei oświetlenie LED wyróżnia się ze względu na szerokie widmo światła, co oznacza, że pole widzenia jest zdecydowanie większe niż w przypadku lamp sodowych. Dodatkowo oświetlenie LED zapewnia większy kontrast oświetlanych obszarów i zapewnia wystarczającą widoczność przy niewysokiej mocy świetlnej lampy. Nowoczesne oprawy przemysłowe LED charakteryzują się białą barwą, która wpływa na pozytywne warunki do pracy w halach oraz zakładach.

 

Najważniejsze parametry oświetlenia przemysłowego

Odpowiednio dobrane oświetlenie stanowi jeden z kluczowych elementów zapewniających poprawne funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Podstawowym czynnikiem branym pod uwagę przy kupnie lamp do zakładów przemysłowych jest przede wszystkim cena produktów. Nie warto jednak kierować się tylko i wyłącznie kwotą, którą zapłacimy za nowe oświetlenie. Wysokiej jakości lampy LED wpływają bowiem nie tylko na komfort pracowników, ale także pozwalają uniknąć wielu błędów oraz wypadków przy pracy.

 

Na jakie jeszcze parametry należy zwrócić uwagę przy dobieraniu oświetlenia przemysłowego? Bardzo istotnym aspektem jest wysoka skuteczność świetlna. To miara określana za pomocą lumenów na wat (lm/W). Liczba stanowi źródło informacji o tym, jak mocny strumień światła można wygenerować zużywając jeden wat energii elektrycznej. Osoby związane z branżą oświetleniową zwracają uwagę na wysoką jakość lamp LED – ich skuteczność świetlna wynosi nawet 135 lm/W. Dla porównania warto zestawić tę wartość z wynikiem tradycyjnych świetlówek, który wynosi tylko od 60 do 105 lm/W.

 

Kolejny ważny czynnik to szacowany czas żywotności źródła światła przy uwzględnieniu optymalnego poziomu natężenia. Żadną tajemnicą jest fakt, że oświetlenie LED wyróżnia się dłuższym czasem pracy i mniejszą awaryjnością niż inne rodzaje lamp dostępnych na rynku.

 

Warto również wziąć pod uwagę takie parametry jak czas rozruchu oraz możliwość ściemniania. Wymienione czynniki wiążą się z wykorzystywaniem nowoczesnych systemów automatycznego oświetlenia przemysłowego, co może przynieść dodatkowe korzyści pod względem wydajności. Takie systemy najczęściej wyposażone są w czujniki ruchu oraz światła, dzięki którym w pomieszczeniach rzadziej odwiedzanych zużywa się tyle energii, ile realnie jest niezbędne.

 

Czytaj również: Perfektmarket – sklep z oświetleniem LED

 

Ostatnim czynnikiem, który powinno się uwzględnić przy oświetleniu przemysłowym, jest barwa światła emitowanego przez żarówki. Najczęściej spotyka się światło ciepłe, zimne oraz neutralne. W przypadku zakładów przemysłowych, producenci oświetlenia LED rekomendują używanie barwy zimnej lub neutralnej.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 95 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19161 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 212

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >