Oszczędne pranie

Oszczędne pranie

Wbrew potocznej opinii o nie zawsze przemyślanych zakupach Polaków, okazuje się, że niektóre decyzje konsumenckie podejmujemy właśnie biorąc pod uwagę długofalowe oszczędności. Z analiz Agito.pl wynika, że klienci najczęściej wybierają pralki w klasie efektywności energetycznej A+ i wyższej. Czytaj dalej

 

Mimo większych kosztów jednorazowych, klienci Agito.pl wybierają pralki, które zużywają mniej wody, piorą skutecznie w niższych temperaturach i emitują mniej hałasu. Decydując się na zakup nowej pralki warto zwrócić uwagę na jej „metryczkę”. Etykiety energetyczne – zamieszczane na urządzeniach już od 1995 roku – zostały uaktualnione na podstawie wprowadzonych w 2010 roku przepisów unijnych. Decyzja ta była podyktowana z jednej strony postępem technologicznym, jaki zachodzi w branży AGD, z drugiej zaś chęcią zapewnienia konsumentom pełniejszej wiedzy, dotyczącej parametrów kupowanych urządzeń.

 

Klasa energetyczna określa średnie parametry poboru energii elektrycznej, wody oraz emisję hałasu. Znajdziemy na niej także informacje o dodatkowych funkcjach urządzenia, takich jak wirowanie, czy suszenie. Klasy efektywności są oznaczane literami od A do G - im dalsza litera alfabetu, tym niższa klasa i mniejsze oszczędności.

 

Czytaj również: Kostrukcje Yawal

 

Kluczowe parametry

Podawane przez producentów parametry pozwalają szybko i wygodnie porównać efektywność energetyczną różnych modeli urządzeń. Decydując się na nową pralkę na początek zwróćmy uwagę na zużycie energii. Pamiętajmy, że wszystkie dodatkowe funkcje oszczędności zużycia energii jeszcze bardziej obniżą nasze rachunki, przy zachowaniu doskonałej jakości prania. Zużycie wody podczas prania również ma duży wpływ na domowy budżet.

 

Podczas jednego cyklu może to być nawet 59 litrów wody, podczas gdy najwyższe klasy efektywności zużywają jedynie 39 litrów.  Bardzo ważną kwestią jest również poziom hałasu emitowanego przez pralkę. Na etykietach efektywności energetycznej podawany jest on w decybelach i powinien być jak najniższy (np. ok. 50 db). Urządzenie działające cicho pozwala na pranie w nocy bez konieczności zamykania drzwi do łazienki. Pamiętajmy – pralko-suszarki mają osobno podane wskaźniki obu funkcji.

 

 

Klienci Agito.pl najczęściej wybierają:

1. Samsung WF 1602 W5V – klasa energetyczna A+. Pralka wykorzystuje technologię Eco Bubble. Dzięki połączeniu proszku do prania i powietrza z wody przed rozpoczęciem normalnego cyklu prania tworzone są bąbelki. Perfekcyjnie rozpuszczony detergent szybciej wnika w tkaninę, a następnie jest dokładnie wypłukiwany, bez pozostawiania resztek proszku do prania lub plam. Pralka posiada unikalny „diamentowy” bęben, którego wnętrze składa się z systemu wyprofilowanych otworów przypominających kształtem diament, niewielkie i wypolerowane otwory zabezpieczają tkaninę przed zaciąganiem włókien.

 

Układ elektryczny modelu jest chroniony za pomocą unikalnej funkcji kontroli napięcia, która zapewnia bezpieczne działanie - niezawodność i wytrzymałość. Drzwi pralki są o 20% większe niż w innych modelach, dzięki czemu wkładanie i wyjmowanie większych rzeczy nie przysparza żadnych problemów. Pralka została dodatkowo wyposażona w funkcję blokowania wyświetlacza, która chroni urządzenie przed małymi rączkami, uniemożliwiając przypadkowe przerwanie cyklu prania lub zmianę jego ustawień.

 

Czytaj również: Spadek cen transakcyjnych na rynku wtórnym


2. Electrolux EWT 1367 VDW – pralka zużywa o 10% mniej energii niż urządzenia najwyższej klasy A+++. Wyposażona została w kilka praktycznych funkcji: programy parowe, które umożliwiają usuwanie zagnieceń, TimeManager®, który pozwala określić, jak długo ma trwać cykl oraz EcoInfo™, który pozwala dodatkowo monitorować efektywność zużycia energii. Natomiast opcja MyFavourites sprawi, że za jednym ruchem uruchomimy ulubiony program. Urządzenie zapewnia doskonałe efekty prania przy minimalnym zużyciu energii i praktycznie bezgłośnej pracy.

 

3. Bosch WLX 20060 PL – pralka posiada klasę energetyczną A+. Model został wyposażony w  specjalny system zabezpieczeń przed zalaniem. Składa się on z węża doprowadzającego wodę, zabezpieczenia przeciwprzelewowego, które zapobiega nadmiernemu wzrostowi poziomu wody oraz elektrycznej blokady drzwiczek uniemożliwiającej ich otwarcie podczas trwania programu prania. System 3D-Aqua Spar zapewnia optymalne warunki prania - asymetryczne, perforowane zbieraki w bębnie gwarantują szybsze nawilżanie, proces jest przyspieszany dodatkowo przez kaskadowy natrysk wody i bęben z perforowaną ścianką tylną.

 

 

Co ważne wysoka klasa efektywności energetycznej urządzeń AGD nie tylko chroni nasz domowy budżet, ale również środowisko naturalne, obniżając poziom emisji CO2 do atmosfery.

Źródło: Monday PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Farby kolorowe dla alergików Liczba postów: 67 Grupa: Ciekawe pom... Jak długo tego typu farby utrzymują właściwości antyalergiczne?
  • Jakie panele podłogowe wybrać aby wprowadzić atmos... Liczba postów: 32 Grupa: Wnętrza Szukasz wysokiej jakości podłóg, które będą nie tylko estetyczne, ale również trwałe i łatwe w utrzymaniu? https://podlogi.kalisz.pl/miasta/pleszew .html Pragnie...
  • Rolety czy żaluzje? Liczba postów: 366 Grupa: Porady i op... W obszarze rolet stawiaj na sprawdzone firmy typu https://rolety-rolltex.pl/rolety-dachowe /. Niestety obecnie na rynku rządzi cena i jak szukasz czegoś jakościo...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 189 Grupa: Nowości ara... Szanowni Państwo, Pokój dziecka jest miejscem intensywnych zabaw. Dlatego do malowania ścian warto zastosować farbę, która pozwoli na łatwe, szybki i skuteczne....
  • Inspiracja - przedpokój? Liczba postów: 22 Grupa: Nowości ara... Szanowny Panie, Rekomenduję lateksową farbę Śnieżka Eko Plus, która może być nanoszona tradycyjnie lub poprzez natrysk. Farba nie chlapie w trakcie malowania, r...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18522 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 236

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >