
Ozdobna rola gabionów i betonu architektonicznego
Gabiony, beton architektoniczny, a nawet... płyty tarasowe mogą w ogrodzie spełniać rolę nie tylko użytkową, ale również ozdobną. Zwłaszcza, jeśli nasz ogród położony jest na pofałdowanym, urozmaiconym terenie.
Czytaj dalej
Ścianka oporowa skarpy to najczęściej murowana lub betonowa podkonstrukcja, której wykończenie to... sprawa naszej fantazji i wrażliwości estetycznej.
Skarpa ozdobiona betonem architektonicznym
Można wykorzystać w tym celu elementy z tzw. „betonu architektonicznego” - czyli niezwykle ostatnio modnego materiału, mającego niemal nieograniczone możliwości kształtowania. Doskonale sprawdza się zarówno w formie płaskich płyt (zarówno na ścianach jak i posadzkach), większych monolitycznych elementów pełniących np. rolę ławek czy innych mebli ogrodowych, jak również elementów rzeźbiarskich o skomplikowanych formach. W każdym wypadku materiał ten wymaga jednak odpowiedniego podłoża: ściany, odpowiednio przygotowanego gruntu bądź nawet fundamentu. Jako elementy wykończeniowe ścian doskonale sprawdzają się zresztą również na przykład płyty tarasowe Trawertyn.
Czytaj również: Skrzydłowa brama ogrodzeniowa
Co gabiony potrafią
Innym materiałem znakomicie spełniającym funkcję ściany oporowej czy obmurowania schodów gruntowych są gabiony. Prostopadłościenne kosze ze stalowej siatki wypełnione kamieniami lub żwirem nadają się także do umacniania skarp jak również jako wolno stojące elementy dekoracyjne. Sam materiał wypełniający (o ile traktujemy gabiony jako elementy dekoracyjne) zależy wyłącznie od fantazji projektanta lub właściciela ogrodu.
Jedynym ograniczeniem jest tu rozmiar oczek siatki, które muszą ten materiał zatrzymać. Jednak już operowanie samym kolorem, wielkością i sposobem wykończenia kamieni stawia przed nami niemal nieskończone możliwości. Zupełnie inny efekt dadzą kosze wypełnione łamanym granitem czy bazaltem, a inny - rzecznymi otoczakami.
Czytaj również: Jak wybrać te najtrwalsze ogrodzenie
Poza estetyką ogromną zaletą gabionów jest fakt, że nie wymagają w zasadzie żadnej podkonstrukcji, podstawowym czynnikiem stabilizującym jest tu masa. Może być więc jednak konieczne umocowanie koszy do wcześniej przygotowanego fundamentu betonowego, jeśli planujemy użycie lekkiego wypełnienia, takiego jak na przykład elementy szklane lub z innych tworzyw, lub też jeśli planujemy zastosowanie stosunkowo niewielkich (szczególnie w rzucie) elementów wolno stojących.
Do wypełnienia znakomicie nadają się również materiały organiczne, takie jak na przykład drewno. W tym wypadku należy jednak pamiętać o jego odpowiednim zaimpregnowaniu. Nawet jednak gabiony wypełnione kamieniami mają swoje ograniczenia – jeśli więc planujemy postawienie z nich ściany oporowej o znacznej wysokości, należy zwrócić się z tym do projektanta.
Czytaj również: Umocniony nasyp Szybkiej Kolei Hiszpańskiej
Źródło: nota bene / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Inwestycja w ogród Liczba postów: 249 Grupa: Ogród i dzi... Ostatnio rozważam, czy nie zakupić wanny spa z hydromasażem do swojego ogrodu. To marzenie, które mam od dłuższego czasu, a teraz przyszedł moment, kiedy mogę t...
- Czy ogrodzenie z pustaka łupanego to dobry wybór? Liczba postów: 21 Grupa: Ogród i dzi... Chyba nie ma żadnego limitu. Przynajmniej nigdy się nie spotkałem z informacją na ten temat.
- Narzędzia ogrodowe z wydajnym akumulatorem Liczba postów: 17 Grupa: Ogród i dzi... Moim osobistym zdaniem pod linkiem https://msv24.pl/ można znaleźć bardzo dobre i przede wszystkim profesjonalne narzędzia. Wydają się oferować wysokiej jakości...
- Jakie ogrodzenie wybrać? Liczba postów: 98 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli chodzi o ogrodzenia, to ja przede wszystkim stawiałabym na firmę, która ma bardzo dobrą jakość i wiele pozytywnych opinii klientów. Ofert i firm jest dużo...
- Wyjazdy - z psami czy bez Liczba postów: 67 Grupa: Nasze zwier... Jeśli jesteś w trakcie planowania wakacji lub krótkiego wyjazdu, może warto rzucić okiem na stronę https://albatrostravel.pl/ Mają tam wiele propozycji dla różn...