Podróż po świecie kolorów

Podróż po świecie kolorów

To już dziesiąty raz, kiedy zespół ekspertów ds. kolorystyki marki wskazał wiodące trendy we współczesnym wnętrzarstwie. UWALNIANIE POTENCJAŁU to przewodnia myśl tegorocznej edycji, zaś MORZE MOŻLIWOŚCI najmodniejszym kolorem tego roku.

 

Co zmieniło się od 2004 roku? Jak ewoluowały trendy? Co wpływało na ich ukształtowanie? Dulux zaprasza w podróż po świecie kolorów.   

 

Czytaj również: Jak poprawnie malować ściany?

 

Co roku zespół AkzoNobel Aesthetic Centre zaprasza międzynarodowy zespół ekspertów, zwany Colour Futures, na spotkanie w celu określenia trendów kolorystycznych nadchodzącego roku. Na podstawie obserwacji rzeczywistości, zawirowań gospodarczych i kondycji społeczno-ekonomicznej na świecie, specjaliści wskazują myśl przewodnią, następnie pięć wiodących trendów, a na koniec wybierają Kolor Roku.

 

 - Od 2004 do 2014 roku nastąpiło wiele wydarzeń, które miały bezpośredni wpływ na ukształtowanie współczesnego świata i zostały wyrażone w prognozowanych trendach kolorystycznych – mówi Danuta Baprawska, PR Manager marki Dulux. – Patrząc wstecz, widać gołym okiem, że ekspertyzy członków Colour Futures mają potwierdzenie w rzeczywistości. Stają się inspiracją do zmian – podkreśla Baprawska. 

 

Czytaj również: Łazienkach w relaksacyjnych barwach

 

W 2004 tematem przewodnim była równowaga, będąca odzwierciedleniem potrzeb współczesnych osób pracujących w miastach, pragnących odprężenia, co sprawiło, że dominującą barwą był lazurowy. W roku 2005 najważniejsza była witalność, upajanie się każdą chwilą i wzajemne przenikanie się różnych kultur, czego wyrazem było postawienie w centrum uwagi jaskrawego pomarańczu. Z kolei w roku 2006 siły natury w postaci huraganu Katrina wprowadziły nas w nastrój powagi skłaniając naszą uwagę ku dodającym otuchy żółcieniom i barwom neutralnym.

 

 

Rok 2007 przyniósł palety intensywnych kolorów miejskich, w których dominował męski chłodny róż, przynoszący na myśl globalną kreatywność i innowacyjność. Globalizacja i podniesienie Chin do rangi potęgi gospodarczej i olimpijskiej sprawiły, że w 2008 roku w świetle reflektorów znalazł się kolor złocisty. Rok 2009 był momentem zwrotnym, w którym przeważały niepokoje w globalnej gospodarce, skłaniając nas do przewartościowania naszych aspiracji. Nefrytowa Zieleń idealnie wpisała się, więc w nastrój panujący w tym okresie.

 

Czytaj również: Białe wnętrze też może być ciekawe!

 

W roku 2010 widoczne były skutki kryzysu kredytowego. Potrzebie odzyskania kontroli nad naszym życiem daliśmy wyraz przez umiłowanie jasnego delikatnego Błękitu Przestrzeni. Pierwsze przebłyski nadziei, pozwalające nam docenić to co mamy, miały postać przyjemnej słonecznej żółtej barwy dominującej w roku 2011.

 

Natomiast rok 2012 pozwolił nam odbudować zaufanie i zacząć na nowo kreować świat nieprzebranych możliwości. Koralowa czerwień była barwą, która doskonale oddawała ten nastrój. Odcień indygo, będący głównym kolorem w roku 2013, miał wyrażać dialog oraz bardziej dogłębne zrozumienie, a także ogromne znaczenie więzi na płaszczyźnie globalnej.

 

Czytaj również: Grunt to.. gruntowanie!

 

Rok 2014 minie pod znakiem uwalniania potencjału, którego najpełniejszym wyrazem jest morski odcień zieleni o nazwie Morze Możliwości, kryjący się pod numerem P0.20.40 w systemie mieszalnikowym Dulux Colour Mixing System. 

Źródło: MSL Group / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 57

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >