Połączenie innowacyjności z klasyką w przestrzeni biurowej

Połączenie innowacyjności z klasyką w przestrzeni biurowej

Czy jest możliwe połączenie innowacyjności z klasyką w przestrzeni biurowej? Architekci z Hiszpanii i Malty doskonale sprostali temu zadaniu. W rezultacie powstały dwa wizjonerskie projekty renowacji budynków biurowych, w których zastosowano amerykańskie drewno liściaste.

 

Do renowacji siedziby Fundacji Botín w Madrycie użyto czerwonego dębu amerykańskiego, a dzięki zastosowaniu orzecha klasyczny z zewnątrz Bastion św. Barbary w Valletcie zyskał awangardowe wnętrze. 

 

 

Hiszpański charakter, amerykańskie wykończenie

 Hiszpańskie studio architektoniczne MVN Arquitectos przeprowadziło w 2012 roku zachwycającą renowację madryckiego biura Fundacji Botín. Misją tej organizacji jest wspieranie rozwoju społeczeństwa poprzez organizację wydarzeń edukacyjnych, naukowych i kulturalnych, a także obserwację trendów społecznych. W budynku, który powstał w 1920 roku, wcześniej mieściła się pracownia złotnicza. Zainspirowało to architektów Diega Varelę de Ugarte i Emilia Medinę Garcię, do zachowania oryginalnego, industrialnego charakteru budynku. Jego historia jest odzwierciedlona w wyeksponowanych konstrukcjach stalowych i murowanych ścianach, które niezwykle efektownie kontrastują z elementami wykonanymi z czerwonego dębu amerykańskiego, szkła i stali.

 

 

Głównym celem projektu było stworzenie otwartej, ciepłej przestrzeni, dzięki której budynek wypełniałoby światło dzienne. Udało się to zrealizować poprzez utworzenie dwukondygnacyjnego atrium w lobby głównym. Sufit w budynku został wykonany z podłużnych listew z litego czerwonego dębu amerykańskiego, którego delikatna kolorystyka nadaje wnętrzu unikalnego charakteru. Architekci zdecydowali się na użycie tego drewna także do wykonania podłóg i ścian, ponieważ „zastosowanie dębu umożliwiło podkreślenie kontrastu pomiędzy >>starym<< i >>nowym<<, a drewno wygląda doskonale w zestawieniu z zabytkowym murem.” Ponadto Diego Varela dodał, że dąb „łączy w sobie ciepłą barwę i wytrzymałość, czyli cechy, których szukaliśmy do tego projektu”. Na drewno nałożono warstwę bezbarwnego oleju, który pozwolił na zaprezentowanie oryginalnego rysunku słojów przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego koloru czerwonego dębu amerykańskiego.

 

Czytaj również: Ciemne podłogi we wnętrzu

 

Podróż przez wnętrze drzewa

 Bastion św. Barbary, ulokowany na wybrzeżu Grand Harbour w stolicy Malty, Valletcie, został w 2011 roku odnowiony przez studio Architecture Project. Celem renowacji było stworzenie w budynku przestrzeni biurowej, mieszkalnej, a także oddzielnych wejść do każdej z nich. Zmodernizowany obiekt miał również współgrać z niezwykłym otoczeniem budynku, dlatego też do realizacji projektu wybrano orzech amerykański, gatunek, który łączy w sobie prestiż i elegancję, a także nadaje wnętrzu ciepła i ponadczasowego charakteru.

 

 

„Bardzo cenimy sobie ciemny odcień orzecha amerykańskiego” – tłumaczy Alberto Miceli Farrugia, główny architekt projektu, „ponieważ pięknie kontrastuje on z surowym światłem na Malcie. Dzięki wysokiej wytrzymałości mechanicznej, gatunek ten jest wszechstronny, dlatego też mogliśmy z niego wykonać schody, stolarkę w wielu miejscach budynku oraz podłogi na podeście schodów na ostatnim piętrze. Wybraliśmy orzech amerykański również dlatego, że jest on szeroko dostępny i pochodzi z lasów zarządzanych w zrównoważony sposób.”


Czytaj również: Wnętrze w stylu loftu niemal w każdym budynku

 

Budynek rozciąga się na trzech poziomach, z których pierwszy i drugi zajmuje powierzchnia biurowa, a trzeci jest przeznaczony na luksusowy penthouse. Aby zapewnić dostęp do wszystkich poziomów, architekci połączyli dwie klatki schodowe w jedną, z której można się dostać niezależnie zarówno do przestrzeni biurowej, jak i mieszkalnej. Projekt jest reinterpretacją struktury spiralnej, a wyjątkowości dodaje mu subtelna poświata na klatce schodowej, dzięki której można odnieść wrażenie, że chodzimy we wnętrzu drzewa. Ścianki rozdzielające kondygnacje schodów zostały pokryte fornirem z orzecha amerykańskiego.

 

 

Projekt Bastionu św. Barbary otrzymał nagrodę „Creative Re-Use” na festiwalu Inside Festival of Interiors Awards w Barcelonie w 2011 roku.

 

Informacje na temat gatunków amerykańskiego drewna liściastego:

 

Czerwony dąb amerykański

Kolor drewna bielu amerykańskiego dębu czerwonego waha się od białego do jasnobrązowego, a twardziel ma czerwono-brązowy odcień. Drewno czerwonego dębu amerykańskiego jest zasadniczo podobne do wyglądu dębu białego, choć ma trochę mniej wyrazisty rysunek słojów. Ma ono najczęściej prosty układ włókien i chropowatą, szorstką strukturę. Jest twarde i ciężkie, posiada średnią wytrzymałość na zginanie i sprężystość. Charakteryzuje się też dużą odpornością na zgniatanie oraz stanowi bardzo dobry materiał do gięcia po obróbce hydrotermicznej. Drewno nadaje się do obróbki maszynowej, można w nie wbijać gwoździe i wkręcać śrubki. Doskonałe rezultaty można także uzyskać przy bejcowaniu i polerowaniu drewna. Ten atrakcyjny i szeroko dostępny gatunek jest coraz częściej wybierany przez projektantów i architektów na całym świecie do wykonania mebli, stolarki, podłóg. 

 

 

Orzech amerykański

Drewno bielu orzecha czarnego amerykańskiego jest kremowobiałe, a drewno twardzieli ma kolor od jasnobrązowego do ciemnego czekoladowego brązu, na którym czasem pojawiają się ciemniejsze lub fioletowawe smugi. Ten gatunek drewna charakteryzuje się prostym układem włókien, choć niekiedy może też występować ich falistość. Orzech czarny amerykański jest bardzo modnym drewnem, używanym w produkcji mebli, szafek kuchennych, elementów wykończenia wnętrz oraz wysokiej klasy wyrobów stolarskich. Drewno orzecha jest twarde, wytrzymałe, o średniej gęstości, umiarkowanej wytrzymałości na zginanie i zgniecenia oraz niskiej sprężystości. Nadaje się ono do gięcia po obróbce hydrotermicznej.

 

Źródło: Questia PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3751 Grupa: Porady i op... Wyczyścić będzie trudno. Najważniejsze to po prostu na czas je zaimpregnować.
  • Kręgosłup - rehabilitacja Liczba postów: 67 Grupa: Porady i op... Przedstawione w artykule przypadki https://pramed.pl/aktualnosci/fizjoterap euta-kiedy-zdecydowac-sie-na-wizyte-u-sp ecjalisty/ pokazują, że wizyta u fizjoterapeu...
  • maszyny budowlane Liczba postów: 31 Grupa: Porady i op... Każda firma budowlana musi mieć na wyposażeniu odpowiednie maszyny i to sprawne. Jeśli pojawia się awaria to niestety trzeba szybko podjąć działania aby usterki...
  • Worki polipropylenowe Liczba postów: 41 Grupa: Porady i op... Worki foliowe od Colormark to niezawodny sposób na pakowanie i zabezpieczanie produktów. Sprawdź ich ofertę na https://www.colormark.pl/opakowania-foli owe/worki...
  • Budownictwo a Architektura Proszę o Pomoc. Liczba postów: 11 Grupa: Porady i op... i jeszcze pytanie czy ktoś kto skończy Budownictwo zeby zaprojektowac budynek będzie w jakis sposób podlegał architektowi ? czy ma wolną rękę w tworzeniu projek...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19162 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 182

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >