Polska liderem budownictwa powierzchni biuowych

Polska liderem budownictwa powierzchni biuowych

Polska liderem w Europie Środkowo – Wschodniej w obszarze zrównoważonego budownictwa na rynku nieruchomości biurowych. Z 1,75 mln mkw. powierzchni biurowej z certyfikatem w Europie Środkowo - Wschodniej, 730 000 mkw. przypada na Polskę.

 

Międzynarodowa firma doradcza JLL prezentuje raport „Offices: Going Green in CEE”, analizujący trendy związane ze zrównoważonym budownictwem na rynku nieruchomości biurowych w Europie Środkowo - Wschodniej.

 

Kevin Turpin, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL, mówi: „Rynek nieruchomości komercyjnych ma zasadnicze znaczenie w staraniach o poprawę stanu środowiska naturalnego czy zahamowanie zmian klimatycznych. Z szacunków UNEP - Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych - wynika, że globalnie budynki konsumują 40% energii, 30% surowców, a także produkują jedną trzecią gazów cieplarnianych”.Zgodnie z dyrektywą 2010/31/EU, od 2020 wszystkie nowo powstające budynki w Unii Europejskiej będą musiały udowodnić, że są obiektami o niemal zerowym bilansie energetycznym. Pakiet ustaw klimatycznych wyznaczających kierunki polityki ekologicznej państw członkowskich zakłada np. konieczność ograniczenia emisji dwutlenku węgla czy zmniejszenie zużycia energii w już istniejących budynkach. Dlatego m.in. jednym z najważniejszych proekologicznych trendów na rynku nieruchomości jest rozpowszechnianie się standardów budownictwa zrównoważonego.

Regina Gul, Senior Project Manager w Dziale Zarządzania Projektami JLL, LEED AP i BREEAM In-Use Auditor,  komentuje: „Pozyskanie certyfikacji dla budynku biurowego przez dewelopera czy inwestora pokazuje zaangażowanie firmy w kwestie zrównoważonego rozwoju. To również narzędzie potwierdzające ograniczony wpływ danej nieruchomości na środowisko naturalne. Warto też zwrócić uwagę na korzyści czysto biznesowe związane z certyfikacją. Takie budynki charakteryzują się wyższym poziomem wynajęcia, a przy tym łatwiej przyciągają silne, rozpoznawalne marki, dla których uruchomienie siedziby w certyfikowanym biurowcu jest elementem strategii rozwoju i polityki firmy”.

 

Czytaj również: Ceny najmu mieszkań w Polsce

 

Do dwóch najbardziej znanych na świecie systemów certyfikacji należą LEED i BREEAM, analizujące takie parametry jak m.in. oszczędność energii, racjonalne zużycie wody, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, lokalizacja budynku czy rozwiązania sprzyjające redukcji poziomu wytwarzanych odpadów. Większość programów jest w dużej mierze nastawionych również na polepszenie parametrów już istniejących budynków (BREEAM In-Use i LEED EB:OM).

 


Rośnie popularność zielonych certyfikatów w Europie Środkowo – Wschodniej, Polska na czele stawki

 

Dynamicznie rośnie wolumen certyfikowanych biur w Europie Środkowo – Wschodniej. Z analiz JLL wynika, że któryś z zielonych certyfikatów posiada już ok. 1,75 mln mkw. powierzchni biurowych w regionie, z czego ok. 730 000 mkw. (ok. 40%) przypada na Polskę. Wolumen powierzchni biurowej  z certyfikatem w krajach Europy Środkowo – Wschodniej (mkw.)




Źródło: JLL, luty 2014



Ponad 71% powierzchni z zielonym certyfikatem w Europie Środkowo – Wschodniej posiada odznaczenie BREEAM. Udział poszczególnych programów w łącznym wolumenie powierzchni biurowej z certyfikatem







Źródło: JLL, luty 2014

 


Co najmniej 2,5 mln mkw. biur w procesie certyfikacji

 

Co ciekawe, co najmniej 2,5 mln mkw. istniejących lub powstających biur w Europie Środkowo – Wschodniej zostało zarejestrowanych i ubiega się o zielony certyfikat, z czego ok. 700 000 mkw. przypada na najbardziej aktywny pod tym względem rynek polski. Należy jednak zauważyć, że wiele projektów w Polsce przymierzających się do certyfikacji w systemie BREEAM nie zostało jeszcze zarejestrowanych jako ubiegających się o takie odznaczenie. Z tego względu można przyjąć, że ostateczny wolumen powierzchni w procesie certyfikacji jest jeszcze wyższy.

 

Wśród zarejestrowanych w systemach certyfikacji projektów biurowych, zauważalny jest mniejszy udział już istniejących, starszych budynków starających się o certyfikat. Jest to związane z bardzo dużą liczbą planowanych lub realizowanych biurowców, szczególnie w Polsce (głównie w Warszawie) i poprawy sytuacji od strony nowej podaży biurowej obserwowanej na innych rynkach regionu. Eksperci JLL spodziewają się, że wśród najemców będzie rosła popularność certyfikacji zajmowanej przez nich powierzchni biurowej w ramach niecertyfikowanego (lub certyfikowanego w innym systemie) budynku, dla których dbałość o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój jest elementem polityki CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu). 

 

Czytaj również: Raport dotyczący popytu na mieszkania w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”

 

Wyzwania i szanse dla zarządców nieruchomości

 

Pomimo pojawiającej się nowej legislacji, wciąż rzadkie są przypadki ulg podatkowych czy zachęt dla inwestorów realizujących projekty w zgodzie z zasadami budownictwa zrównoważonego. To zarządcy, deweloperzy i najemcy promują dobre praktyki i są motorem wzrostu popularności certyfikacji i wolumenu tzw. zielonej powierzchni. 

 

Ewelina Karpińska, Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju w Dziale Zarządzania Nieruchomościami w Europie Środkowo – Wschodniej, podsumowuje: „Zachowania i nawyki użytkowników mają niebagatelny wpływ na to, w jakim stopniu nieruchomość oddziałuje na środowisko naturalne, dlatego ich zaangażowanie w inicjatywy proekologiczne jest konieczne. Niezależnie bowiem, jak nowoczesny jest biurowiec, jak zaawansowane rozwiązania w nim zastosowano, jeśli nie będzie zarządzany i użytkowany w sposób prawidłowy, jego negatywny wpływ na środowisko okaże się znaczący. Dlatego JLL prowadzi kampanie informacyjne i edukacyjne promujące dobre praktyki z obszaru zrównoważonego rozwoju wśród właścicieli i najemców zarządzanych przez firmę obiektów, w celu poprawy funkcjonowania nieruchomości pod względem ekologicznym, technologicznym, jak również w obszarze wydajności”.

2014-05-05
Źródło: jll / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Usprawnienie procesów produkcji Liczba postów: 134 Grupa: Trudne tema... W sprawie optymalizacji produkcji - polecam przykład firmy Danwood i case study z eq system https://www.eqsystem.pl/clients/danwood/
  • Elzap Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Szukam producenta, oferującego wysokiej jakości meble dla firmy. Polecacie sklep Elzap?
  • Zlewozmywaki stalowe Liczba postów: 4 Grupa: Trudne tema... Odnośnie poszukiwań wersji kranów i baterii do zlewozmywaków to możecie zapoznać się z ofertą marki Sotbe https://sklep.sotbe.com/baterie-kuchenne -zlewozmywakow...
  • Zlewozmywaki stalowe Liczba postów: 4 Grupa: Trudne tema... Zabierając się za poszukiwania stylowych i dobrze wykonanych propozycji w zakresie kranów i baterii kuchennych to jak najbardziej warto zapoznać się z ofertą ht...
  • Reklama firmy Liczba postów: 437 Grupa: Trudne tema... Warto także postawić na reklamę w internecie. Możliwości jest wiele - najlepiej jednak zacząć od strony internetowej. Zachęcam do wizyty na stronie domena onlin...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19152 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 341

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >