Renowacja podłogi bambusowej

Renowacja podłogi bambusowej

Wokół podłóg wykonanych z drewna bambusowego narosło wiele mitów. Jednym z częściej spotykanych jest ten, który mówi, że podłóg wykonanych z desek bambusowych nie można odnawiać ani poddać cyklinowaniu.

 

Przygotowania                                 

Renowacji poddano podłogi wykonane z bambusa naturalnego oraz bambusa skręcanego tygrysiego. Podłogi były wykorzystywane na stoiskach targowych, zatem były narażone na zużycie w o wiele większym stopniu niż podłogi, które użytkujemy w domach. Niemniej stopień zużycia podłóg nie był wystarczający i wykonano na nich rysy i nacięcia, aby łatwiej unaocznić proces renowacji przedstawiony w materiale filmowym.

 

 

 

Metoda I

Renowacja każdej podłogi, także tej bambusowej, przebiega w kilku etapach.

 

- "Renowacja to wyszlifowanie wierzchniej warstwy podłogi, do momentu, w którym usunięte zostaną wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Szlifowania dokonujemy przy pomocy materiałów ściernych o różnej gradacji, wykorzystując odpowiednie maszyny" – mówi Damian Urbaniak z Janser Polska, który przeprowadził renowację.

 

 

W ramach pierwszej metody wykorzystano trójtarczową maszynę TRI VARO 430. Należy zaznaczyć ,że jest to jedna z niewielu maszyn na rynku, która w idealny sposób radzi sobie z podłogami bambusowymi.  W pierwszym etapie podłogę zeszlifowano krążkami diamentowymi  o gradacji 70. W celu uzyskania doskonale zeszlifowanej powierzchni w drugim etapie zmieniono krążki na te o gradacji  120. W miejscach trudno dostępnych wykorzystano szlifierkę mimośrodową CEROS 650 CV z materiałami ściernymi o gradacjach 60, 80 i 100.

 

 

Ta metoda jest doskonała do wykonania renowacji deski bambusowej, nawet dla osoby która nie posiada  profesjonalnych umiejętności, ponieważ zastosowana maszyna TRI VARO 430 marki Janser jest bezpieczna dla podłogi i wybacza błędy osobie, która ją obsługuje. Po zakończeniu szlifowania podłoga jest już gotowa do lakierowania lub olejowania.

 

-"Zamierzeniem renowacji jest uzyskanie efektu maksymalnie zbliżonego do tego, który towarzyszył nam w momencie zakupu. Jak widać, taki efekt na podłodze bambusowej, udaje się bezproblemowo osiągnąć" – dodaje specjalista Janser

 

Metoda II

Druga metoda zakłada wykorzystanie popularnego wśród parkieciarzy sprzętu. Bardzo ważne jest użycie cykliniarki o małej wadze - podczas próby użyto cykliniarki walcowej Jaguar, ważącej tylko 42 kg. Użycie cięższego sprzętu może spowodować nierówności szlifu oraz strzępienie się deski bambusowej, co wynika z charakterystyki drewna bambusowego.

 

 

-Proponujemy użycie popularnej cykliniarki walcowej Jaguar, którą będziemy wykonywać poszczególne szlify, od szlifu zgrubnego do szlifu końcowego, przy użyciu papierów o odpowiednich gradacjach – tłumaczy Damian Urbaniak

 

 

 

W przypadku miejsc trudno dostępnych można posłużyć się szlifierką mimośrodową CEROS, lub szlifierką krawędziową PANDA. Następnie dokonywany jest końcowy szlif przy pomocy maszyny jednotarczowej, jednak z wykorzystaniem tarczy multidisc z 6 krążkami. Wtedy uzyskujemy powierzchnię gotową do lakierowania.

 

Rezultaty

Wbrew obawom, że bambus poddany cyklinowaniu ulega zniszczeniu, widać, że powierzchnia desek jest gładka i odnowiona. Tak jak w przypadku innych gatunków drewna tak i  w przypadku bambusa można podłogę poddawać renowacji. Ze względu na właściwości użytkowe bambusa odnawianie nie powinno być  konieczne częściej niż co 10 lat.

 

 

 

 

Źródło: Times Square Public Relations / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Czarna łazienka Liczba postów: 36 Grupa: Najnowsze t... Projektowanie łazienki, która spełnia wszystkie potrzeby, niezależnie od wieku czy stopnia sprawności, to wyzwanie, które warto podjąć. Tutaj https://oltens.com...
  • Fototapeta w kuchni Liczba postów: 241 Grupa: Porady i op... Jeśli szukacie sprawdzonej porad odnośnie aranżacji wnętrz, to mogę Wam polecić sprawdzić artykuł na stronie https://www.lawendowyblog.pl/fototapety- 3d-nowoczes...
  • Czy firanki są nadal w modzie? Liczba postów: 40 Grupa: Najnowsze t... Ostatnio zastanawiałam się nad tym samym pytaniem. Firanki mają w sobie coś klasycznego i chociaż niektórzy uważają je za przeżytek, to dla innych dodają uroku....
  • Pielęgnacja brody – co warto o niej wiedzieć? Liczba postów: 4 Grupa: Wnętrza Decydując się na współprace ze specjalistami nie marnujecie swojego czasu i pieniędzy. Jeżeli szukacie profesjonalnej pomocy lekarskiej, to polecam Wam sprawdzi...
  • Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 201 Grupa: Wnętrza Zastanawiam się nad sztucznymi roślinami doniczkowymi do łazienki.

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18797 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 93

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >