Silka i Ytong Vademecum część IV: Jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?

Silka i Ytong Vademecum część IV: Jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?

Mamy już wybrany projekt domu, zamówione materiały budowlane, załatwiliśmy wszystkie pozwolenia na budowę oraz inne formalności. Czas na wybór firmy wykonawczej, która zrealizuje nasze marzenie – wybuduje nasz dom. Bardzo ważne jest powierzenie tego zadania solidnej, sprawdzonej i wykwalifikowanej ekipie budowlanej. Właściwy wybór wykonawcy pozwala inwestorowi wznieść dom w założonym czasie oraz zgodnie z zasadami sztuki murarskiej. I co ważniejsze mieć pewność, że będzie to dom na lata. Czytaj dalej

Profesjonalna ekipa czy system gospodarczy?

Przez lata w Polsce najpopularniejszym sposobem budowania był tzw. system gospodarczy.  Polega on na tym, że to inwestor samodzielnie nadzoruje poszczególne prace zatrudniając fachowców do określonych zadań, gros z nich wykonując własnoręcznie. Dzisiaj ta sytuacja się zmienia. Fachowym ekipom budowlanym powierzany jest szerszy zakres prac, budowa domu od fundamentów aż po wykończenie wnętrz, czy nawet funkcja inwestora zastępczego. A inwestor pojawia się na budowie w celu obejrzenia postępu prac budowlanych.  

Na budowie czasem pojawiają się sytuacje, do których inwestor, prowadząc prace w systemie gospodarczym, może nie być przygotowany np. brak dostępu do bieżącej wody.

- Profesjonalna ekipa nie musi martwić się o to, czy działka jest uzbrojona. Duże znaczenia ma w tym przypadku wybór właściwych materiałów budowlanych. – mówi Ewa Wolniewicz Bard z firmy Bard, certyfikowany wykonawca YTONG. – Do wznoszenia ścian z dobrych jakościowo materiałów nie potrzeba dużych ilości wody. Woda potrzebna jest jedynie do rozrobienia kleju oraz wykonania wieńcy stropowych. Dla przykładu do wybudowania domu z poddaszem użytkowym, z podniesioną ścianą kolankową do łącznej wysokości 120 cm zużywamy 1,5 m3 wody. Więcej wody zużywamy na kawę i do umycia rąk!! — ale to już tej butelkowanej. – śmieje się Ewa Wolniewicz Bard.

 

Dobre strony fachowca


Decyzja o wyborze ekipy budowlanej jest nie tylko koniecznością, ale często gwarantem prawidłowo wykonanych prac budowlanych. Warto pamiętać, że firma wykonawcza, która zbudowała już wiele domów, oprócz wiedzy posiada także niezbędne doświadczenie przy rozwiązywaniu nietypowych problemów, które mogą pojawić się na budowie. Współcześnie korzystanie z usług firmy wykonawczej niesie same korzyści dla inwestora.

- Przewagą profesjonalnej ekipy budowlanej jest doświadczenie, które przekłada się na szybkość i sprawność pracy . – podkreśla Ignacy Kowalski z firmy Ygdom, certyfikowany wykonawca YTONG. – Dodatkowym atutem jest umiejętność przewidzenia czasu trwania poszczególnych etapów, a co za tym idzie terminowość wykonania prac.

- Inwestor zyskuje przede wszystkim pewność prawidłowego wykonania. W odróżnieniu od budowy systemem gospodarczym, budowa ze sprawdzonym wykonawcą to skrócony czas budowy. – mówi Andrzej Kruk, z firmy URB, certyfikowany wykonawca SILKA i YTONG. – Ponadto profesjonalna ekipa budowlana jest bardziej wszechstronna i dobrze zna materiały, z których buduje domy. Dobry fachowiec chce ciągle poszerzać swoje umiejętności, np. poprzez uczestnictwo w różnych szkoleniach czy prezentacjach dotyczących nowych technologii. – dodaje Andrzej Kruk.

 

W jaki sposób znaleźć dobrą ekipę budowlaną?


Eksperci, jak i inwestorzy są zgodni, że wartość ekipy budowlanej najlepiej sprawdzimy poprzez referencje.

- Warto porozmawiać z innymi inwestorami, a także obejrzeć wcześniej wzniesione przez konkretną firmę wykonawczą budynki. – twierdzi Andrzej Kruk z firmy URB, certyfikowany wykonawca SILKA i YTONG. – Rekomenduję także odwiedzenie jeszcze nie skończonej budowy i przyjrzenie się, jak postępują prace budowlane, czy na placu budowy jest utrzymany porządek – dodaje Andrzej Kruk.

- Sprawdzonej ekipy można poszukać wśród znajomych i w Internecie. – potwierdza Ignacy
Kowalski z firmy Ygdom, certyfikowany wykonawca YTONG. – Zalecam również sprawdzanie, czy firma posiada interesujące nas certyfikaty np. dotyczące  budowania z materiału, w którym wznosimy dom, oraz uzyskanie informacji czy pracownicy są odpowiednio przeszkoleni.

Już od 1995 roku ówczesna firma YTONG, jako pierwsza na rynku, zaproponowała system wyróżniania wykonawców, którzy specjalizowali się w budowie z wyrobów pod szyldem tej marki.

- Na przełomie 1996 i 1997 roku zaczęliśmy wydawać certyfikaty świadczące o przeszkoleniu firmy wykonawczej i jej pracowników. – mówi Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska. - I tak jest do dzisiaj -  blisko tysiąc firm z całej Polski zostało przeszkolonych przez naszych Instruktorów-Doradców na rzeczywistych budowach. Co więcej, na bieżąco sprawdzamy jakość domów wzniesionych przez certyfikowane przez nas firmy wykonawcze – w chwili obecnej certyfikat ma termin ważności i aby go przedłużyć należy wykazać się znajomością sztuki murarskiej. – dodaje Monika Mychlewicz.

Jakie korzyści niesie certyfikat dla inwestora? Przede wszystkim daje pewność, że wykonawca potrafi budować dom z materiałów SILKA i/lub YTONG.

Certyfikowane firmy są też umieszczane na stronie internetowej - http://www.xella.pl/html/pol/pl/ytong_certyfikowaniwykonawcy.php, gdzie każdy inwestor może znaleźć wykonawcę blisko swojego miejsca budowy. Firmy z certyfikatem są również polecane na infolinii 801 122 227- każdy, kto zadzwoni z pytaniem o solidnego wykonawcę, dostanie namiar na sprawdzone firmy.

 

Porównaj koszty

Aby sprawdzić, czy ceny proponowane przez wykonawcę odpowiadają cenom rynkowym warto poprosić kilka firm o tzw. kosztorys ślepy, czyli wykaz robót budowlanych (także z zastosowanymi materiałami) i instalacyjnych bez cen. Ceny zostają wypełnione przez różne ekipy budowlane. Inwestor może wtedy porównać koszt realny (rynkowy) i koszt otrzymany od firm wykonawczych. UWAGA: najniższe ceny wcale nie oznaczają najlepszego wyboru. Dzięki stosowaniu ślepych kosztorysów inwestor może sprawdzić, na przykład, czy wykonawca nie zaniża (lub zawyża) cen rynkowych, a więc pośrednio również jego uczciwość.

 


Podpisz umowę

Ważne jest, aby po podjęciu decyzji o wyborze ekipy budowlanej nie zaniedbać kwestii formalnych. Umowa pozwala uniknąć nieporozumień i daje możliwość egzekwowania terminów i prawidłowości wykonania.
Umowa z wykonawcą powinna zawierać informacje o zakresie wykonywanych prac oraz ich finalnej cenie, terminy wykonania prac i poszczególne etapy płatności. Warto także opisać materiały, które zostaną użyte do budowy. Ponadto należy określić warunki zdania dziennika budowy, warunki zawierania umowy z innymi podwykonawcami, warunki odstąpienia od umowy oraz warunki ewentualnego zerwania umowy.
 

 

Sprawdzaj, ale okaż zaufanie

Wielu inwestorów zastanawia się, w jaki sposób powinni kontrolować prace prowadzone przez ekipę budowlaną.

- Zachęcam, aby pojawiać się na budowie w miarę możliwości, jak najczęściej, ale nie po to, by okazywać przesadną nieufność. – radzi Ignacy Kowalski, z firmy Ygdom, certyfikowany wykonawca YTONG. – Dobrym pomysłem jest nawiązanie stałego kontaktu z kierownikiem budowy. W ten sposób będziemy otrzymywać rzetelne informacje z postępu prac budowlanych i unikniemy nieporozumień. Podpisanie umowy z wykonawcą również daje inwestorowi komfort współpracy. – uzupełnia Ignacy Kowalski.

Jeśli sumiennie i rzetelnie wybraliśmy naszą ekipę budowlaną możemy spać spokojnie. Nasz dom zostanie szybko i solidnie wybudowany.

Zobacz także inne artykuły w cyklu VADEMECUM SILKA i YTONG:

- Planowanie kosztów budowy domu

- Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

- Na co zwracać uwagę przy wyborze materiałów budowlanych?

- Co warto wiedzieć o certyfikatach i wymaganiach technicznych

 

Źródło: budnet.pl
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o. /budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 379

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >