Sposoby na ochłodzenie mieszkania w upały

Sposoby na ochłodzenie mieszkania w upały

Upały potrafią być mocno dokuczliwe. Dla niektórych nawet pojedyncze dni z temperaturą przekraczającą 30 stopni stanowią problem jednak w niektórych warunkach jest to zrozumiałe. Praca na zewnątrz przy takiej temperaturze jest dużo bardziej męcząca i może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Czytaj dalej

Wysoka temperatura w mieszkaniu

Jeśli w czasie upałów przebywamy w domu możemy umilić sobie czas wypoczynku poprzez obniżenie temperatury za pomocą kilku sposobów. Podstawowym z nich, który pewnie przyjdzie do głowy w pierwszej kolejności jest wentylator. Jego działanie oparte jest na wprawieniu powietrza z wnętrza pomieszczenia w ruch, co daje wrażenie ochłodzenia, jednak zasięg tego chłodu jest mocno ograniczony a strumień powietrza nawet z różnych kierunków nie jest wskazany ze względów zdrowotnych, ale w umiarkowanych ilościach nam nie zaszkodzi.



Innym typowym sposobem na ochłodzenie jest otwieranie okien. Powstający w ten sposób przeciąg pozwala na pozorne ochłodzenie wnętrza pomieszczenia, jednak tak naprawdę wpuszczamy cieplejsze powietrze z zewnątrz do środka budynku, co odczujemy szczególnie podczas słabszych przeciągów. Minusem tego rozwiązanie jest także nalot komarów i innych owadów przez otwarte okna. Co najpewniej okaże się uciążliwe - zwłaszcza wieczorem i w nocy. Wietrzenia należy unikać zwłaszcza w czasie największego nasłonecznienia.



Lepszym sposobem na upał niż otwarcie okien jest ich osłonięcie, na przykład za pomocą rolet. Blokujemy w ten sposób dostęp promieni słonecznych, które wpadają przez szybę do wnętrza, a szkło dodatkowo je podgrzewa. Wskazane jest w tym przypadku użycie ciemnych rolet, ale spowoduje to znaczne ograniczenie dopływu naturalnego światła do pomieszczenia. Kolejną wadą tego rozwiązania jest zmniejszony ruch powietrza, co powoduje, że jest nam duszno.



Duży wpływ na obniżenie temperatury we wnętrzu budynku ma jego "ocieplenie" - potoczna nazwa jest w tym przypadku wyjątkowo myląca. Chodzi oczywiście o termoizolację ścian. Materiał izolacyjny ma wpływ nie tylko na ocieplenie wnętrza zimą, ale również na ochłodzenie latem. Termoizolacja oczywiście nie zapewni nam komfortowej temperatury w czasie upałów, ale obniży ją przynajmniej o kilka stopni w porównaniu z budynkiem nieizolowanym o tych samych parametrach.

Ciekawym urządzeniem dającym wrażenie schłodzenia pomieszczenia jest nawilżacz powietrza. Gorącu najczęściej towarzyszy "suche" powietrze co dodatkowo (a może szczególnie) dokucza nam w trakcie upałów ponieważ oddycha nam się trudniej. Jest to urządzenie najczęściej tańsze niż klimatyzator, jednak nie może się z nim równać.

Pamiętajmy, aby w trakcie upałów unikać długiego gotowania potraw, ponieważ towarzysząca mu para wodna powoduje dodatkowy wzrost temperatury w pomieszczeniu. Nie powinniśmy w tym czasie włączać zbyt wielu urządzeń elektrycznych ponieważ każde z nich podczas pracy wytwarza ciepło, dlatego powinniśmy wyłączać sprzęt, którego w danej chwili nie używamy.

Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem na upalne dni jest klimatyzacja. Oczywiście wiele zależy od jakości i typu urządzeń. System klimatyzacyjny w postaci kanałów, wentylatorów i sprężarek daje nieporównywalnie lepszy efekt niż klimatyzator przenośny. Jednak rzadko mamy możliwość rozprowadzenia w budynku potrzebnego osprzętu, a koszt jego montażu jest znaczny. Wewnętrzne klimatyzatory mogą być całkiem niezłym rozwiązaniem problemu z upałami. Nie należy jednak przesadzać ponieważ różnica temperatur może odbić się na naszym zdrowiu. Przemieszczanie się między obszarami o różnicy temperatur rzędu 10 i więcej stopni może spowodować na przykład silne przeziębienie, mimo że temperatura w każdym z miejsc jest przecież dodatnia.

Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19162 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 235

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >