Systemy automatyki budynkowej oraz kontroli dostępu na stadionach

Systemy automatyki budynkowej oraz kontroli dostępu na stadionach

W Polsce przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 zbudowano lub rozbudowano aż 4 główne stadiony oraz 2 zapasowe, do czterech z tych obiektów Schneider Electric dostarczył swoje rozwiązania m.in. systemy automatyki budynkowej oraz kontroli dostępu.

 

Już za kilka dni zostaną rozegrane w Polsce i na Ukrainie Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Stadiony są jedną z kluczowych inwestycji związanych z tym wydarzeniem. Nasze obiekty spełniają najwyższe wymagania UEFA dla kategorii Elite i jednocześnie są obiektami wielofunkcyjnym, gdzie oprócz meczów piłkarskich i koncertów odbywać się będą różne wydarzenia kulturalne oraz imprezy. Nasze flagowe stadiony, takie jak Stadion Narodowy w Warszawie, PGE Arena Gdańsk, Stadion Miejski w Poznaniu czy Stadion Klubu Legii Warszawa, dzięki rozwiązaniom Schneider Electric są obecnie w czołówce najnowocześniejszych obiektów sportowych w Europie. Na większości z nich już za kilka tygodni będziemy przeżywać piłkarskie, niezapomniane emocje. Kompleksowa oferta rozwiązań z zakresu systemów bezpieczeństwa i automatyki Schneider Electric sprawia, że oddane do użytku publicznego obiekty sportowe nie tylko zwiększają efektywność energetyczną ale przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo i komfort użytkowania podczas mistrzostw i innych wydarzeń.

 

Czytaj również: Przyznano nagrody VIP Innowacyjna Stolarka 2012

 

"Stadion Narodowy jest jedną z największych instalacji w Polsce, która została zrealizowana w oparciu o rozbudowane systemy automatyki i bezpieczeństwa, jak również złożone instalacje elektryczne . Zainstalowany system TAC Vista, jaki oferuje nasza firma, zawiera ponad 30 tys. fizycznych punktów i dodatkowo integruje się z wieloma innymi instalacjami. Jakże istotna kontrola dostępu, obejmująca ponad tysiąc drzwi również bazuje na naszych rozwiązaniach." .– podkreśla Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric.

 

zdj. Janusz Partyka [Stadion Klubu Legii Warszawa]


W obiekcie PGE Arena został zainstalowany system automatyki i BMS oparty o urządzenia Vista/Xanta, obejmujący swoim zakresem sterowanie i monitoring pracy m.in. 16 central wentylacyjnych, węzłów przygotowania ciepła i chłodu, oświetlenia, 250 klimakonwektorów oraz  podgrzewaniem murawy. System automatyki obejmuje również odczyt i monitorowanie energii elektrycznej wykorzystywany do odciążania energetycznego stadionu oraz odczyt głównych liczników ciepła. Integracja urządzeń z protokołem Modbus: analizatory sieci zasilania elektrycznego oraz UPS.Do konfiguracji systemu zastosowano narzędzie integracyjne LonMaker. System automatyki i BMS został zbudowany w oparciu o sterowniki TAC Xenta 400 oraz Xenta 121 oraz 3 stanowiska komputerowe TAC Vista do obsługi systemu.

 

Czytaj również: Stadion PGE Arena zwyciężył w konkursie Stadium Business Awards 2012


"Jedną z głównych przesłanek decydujących o wyborze naszych systemów przy tak prestiżowych inwestycjach, jak np. Stadion Narodowy czy stadion w Gdańsku, jest ich jakość i niezawodność. Na tak dużych obiektach potrzebny jest system sprawdzony i cieszący się bardzo dobrą opinią innych użytkowników. Ale również system, który pozwoli efektywnie zarządzać obiektem, umożliwi optymalizację kosztów zużycia energii oraz zapewni komfort użytkowania. Oferowane przez nas systemy mają duże możliwości techniczne i niestandardowe funkcje integracji z urządzeniami różnych, niezależnych producentów, dzięki czemu kompleksowo odpowiadamy na oczekiwania Klienta Końcowego" – dodaje Jacek Parys, Wiceprezes Pionu Budynków Schneider Electric.

 

Rozwiązania Schneider Electric są wykorzystywane również w innych obiektach sportowych w Polsce, między innymi  na stadionie Legii Warszawa, który już teraz zyskał sobie przydomek – obiekt sportowy XXII wieku. Zastosowanie zaawansowanych technologii z portfolio Schneider Electric zapewnia bezpieczeństwo kibicom, zawodnikom i wszystkim użytkownikom stadionu.

 

2012-05-30
Źródło: Monday PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18815 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 99

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >