W każdym ważnym wnętrzu

W każdym ważnym wnętrzu

Estetyka wnętrza, poczucie komfortu - to cechy, którymi powinno się charakteryzować każde pomieszczenie biurowe, szkolne i akademickie. Wszystkie te parametry można osiągnąć kompleksowo i w bardzo szybki sposób - zakładając sufit podwieszany Czytaj dalej

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę jak wielkie znaczenie dla wydajnej pracy ma odpowiednio dobrane krzesło, biurko i sposób oświetlenia. Ciągle jeszcze zbyt mało uwagi poświęcamy jednak stworzeniu odpowiednich warunków akustycznych, winą za opieszałe wykonywanie obowiązków obciążając wyłącznie brak koncentracji.

Pełny komfort
Komfort akustyczny można kształtować na różne sposoby. Podstawowym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniego materiału na ścianach i suficie. Przez swą różnorodność, najpopularniejszym i najłatwiejszym jest akustyczny sufit podwieszany (płyty o właściwościach dostosowanych do każdego rodzaju pomieszczeń – izolujące, pochłaniające, o pochłanianiu i izolacyjności na średnim poziomie).

Za głośno, za cicho

O akustycznym komforcie decydują: czas pogłosu oraz dźwiękoizolacyjność. Potocznie czas pogłosu nazywamy echem - im echo większe tym czas pogłosu dłuższy. Fale odbite dodają się do dźwięku pierwotnego, wytworzonego przez źródło i powodują jego zniekształcenie. Słuchacz odbiera dźwięk zakłócony, trudny do rozpoznania i interpretacji. Ten sam dźwięk dociera z różnych stron, w dodatku opóźniony w czasie, przez co słyszymy go kilkakrotnie. Im silniejsze źródło dźwięku w warunkach pogłosowych, tym większe generuje zakłócenie. Czas pogłosu powinien być dostosowany do funkcji i przeznaczenia pomieszczenia. Inny czas pogłosu będzie w sali koncertowej, a inny w pomieszczeniu biurowym. Materiały pochłaniające dźwięk zmniejszają czas pogłosu (zmniejszają echo), materiały odbijające dźwięk zwiększają czas pogłosu (zwiększają echo). Czas pogłosu w pomieszczeniu nie może być ani zbyt długi, ani za krótki. Jeśli jest zbyt długi, sylaby „zlewają" się ze sobą i stają się niewyraźne. Gdy pogłos jest zbyt krótki, przestrzeń wydaje się być „martwa".

Jeśli pomieszczenia oddzielone są od siebie ściankami działowymi dochodzącymi do poziomu sufitu podwieszanego, przyczyną zakłóceń będą dźwięki przechodzące ponad jego powierzchnią. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie sufitów podwieszanych o tzw. wysokiej izolacyjności wzdłużnej. Płytami o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych są płyty mineralne twarde. Poziom izolacyjności akustycznej wzdłużnej, który można uzyskać dzięki zamontowaniu np. sufitu Armstrong Ultima, odpowiada typowym oczekiwaniom ludzi pracujących w pokojach oddzielonych ściankami działowymi. Natężenie dźwięku będącego efektem rozmów prowadzonych w sąsiednim pokoju pozostaje na poziomie tła akustycznego. Zapewnia to wysoki poziom izolacyjności akustycznej wzdłużnej pomiędzy sąsiednimi pomieszczeniami i ochronę przed hałasem powodowanym przez urządzenia znajdujące się w przestrzeni ponad sufitem.

Mądrej głowie…

Budynki szkół i uczelni mieszczą sale wykładowe: audytorium, aulę, pomieszczenia zaplecza, korytarze itp. itd. – o różnym przeznaczeniu, funkcji, oczekiwanych parametrach akustycznych. Dobrą realizację najlepiej widać na przykładach. W budynku Wydziału Teologicznego w Katowicach skorzystano z szerokich możliwości, jakie daje różnorodność sufitów podwieszanych. W korytarzach uczelni zawieszono akustyczne płyty Ultima i Optima. Do sal wykładowych trafiły sufity Optima z krawędzią Microlook. W gabinetach językowych, do miejsc przeznaczonych dla tłumaczy, przewidziano czarne, miękkie sufity Neeva. Pomieszczenia gospodarcze wyposażono w typowe sufity z modułami 600 x 600 mm, a zaplecze gastronomiczne – w sufity z płytami Parafon Hygien. W głównym holu wejściowym znalazły się metalowe sufity Orcal. Dla uzyskania szczególnego efektu wizualnego wykorzystano płyty z perforacją wielkoformatową 1x 1 cm.

Przed wyborem sufitu podwieszanego konieczne jest oszacowanie wpływu na akustykę pomieszczenia wszystkich materiałów wykończeniowych, które zostaną w nim użyte. Pomocne mogą okazać się programy komputerowe jak np. Estimate, który pomoże oszacować czas pogłosu (z uwzględnieniem materiałów na ścianach, podłodze, drzwi i okien) i dobrać najlepszy dla danego pomieszczenia sufit podwieszany.

 

Źródło: YASNA Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18308 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 112

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >