Wmurowano kamień węgielny pod budynki Kamienicy za Teatrem w Poznaniu

Wmurowano kamień węgielny pod budynki Kamienicy za Teatrem w Poznaniu

Budowa Kamienicy za Teatrem ruszyła 19 kwietnia 2010 roku. 7 miesięcy po wjeździe pierwszych maszyn na teren budowy, podpisano akt erekcyjny i wmurowano go w fundamenty budynku. Czytaj dalej


Budynki Kamienicy za Teatrem powstają w miejscu starego parkingu przy ulicy Dąbrowskiego 29. W chwili uprawomocnienia się pozwolenia na budowę mogliśmy zabrać się za zdjęcie starej nawierzchni i uporządkowanie terenu oraz doprowadzenie mediów – wody, prądu i kanalizacji – tłumaczy Katarzyna Kępińska, menedżer projektu Kamienica za Teatrem w firmie Nickel Development. – Potem wykonaliśmy tak zwane ściany szczelinowe – specjalny rodzaj ścian fundamentowych, które powstają przed wykonaniem zasadniczego wykopu po to, by nasze prace ziemne nie zagrażały okolicznym zabudowaniom. Kolejnym etapem prac było wylanie płyty fundamentowej.

W budynkach, które stawia się na otwartym terenie, bez podpiwniczenia, prace idą bardzo szybko i taki dom można postawić w kilka miesięcy. W przypadku obiektów przy ulicy Dąbrowskiego 29, powstających pomiędzy zabytkowymi kamienicami poznańskich Jeżyc, konieczne było wykonanie wykopu pod dwupoziomową halę garażową, zabezpieczenie jej przed wilgocią, a wszystko to pomiędzy istniejącą, ciasną zabudową. Wszystkie prace przygotowawcze zostały już zakończone. W czwartek (18 listopada) podpisano akt erekcyjny i wmurowano go w fundamenty budynku.

 

 

Czym jest akt erekcyjny?

To dokument informujący o dacie powstania budynków, których dotyczy. Umiejscawia budowę w czasie, podaje nazwę inwestora, sponsorów (w przypadku budynków użyteczności publicznej), projektantów oraz wykonawców obiektu. Dokument zostaje zamknięty w specjalnej metalowej tubie lub skrzynce, która stanowi swoistą kapsułę czasu – bowiem razem z dokumentem umieszcza się w niej aktualne wydanie miejscowej gazety czy monety będące w obiegu. Oznakowane kamienie węgielne i akty erekcyjne są po setkach lat doskonałym źródłem informacji dla archeologów i historyków. Dlatego, choć perspektywa ich odkrycia w fundamentach nowych budowli jest niezmiernie odległa, warto takie dokumenty tworzyć. Akt erekcyjny Kamienicy za Teatrem podpisała Dagmara Nickel, prezes Nickel Development – głównego inwestora budynków oraz dr Marian Nickel, prezes PTB Nickel - głównego wykonawcy inwestycji.

- "Teraz budowa w sposób zauważalny przyspieszy" – mówi Kępińska. – N"ajtrudniejszy etap został zakończony i jeśli dopisze nam pogoda, bardzo szybko będziemy mogli obserwować pnące się w górę ściany budynków. "

Oddanie inwestycji do użytkowania planowane jest na trzeci kwartał 2012 roku i nic nie wskazuje na to, by spółka Nickel Development nie dotrzymała terminu. W Kamienicy za Teatrem powstanie 160 mieszkań, lokale handlowo usługowe, a w linii zabudowy ulicy Dąbrowskiego stanie budynek biurowy oferujący 1500 m kw. powierzchni biurowej klasy B+. Sprzedaż lokali mieszkalnych, jak i biur i lokali handlowych prowadzona jest od maja tego roku.

 

 

Kamienica za Teatrem

Nowa inwestycja Nickel Development jest zlokalizowana w samym centrum miasta, w otoczeniu pięknych zabytkowych kamienic. Kamienica Za Teatrem przy ulicy Dąbrowskiego 29 nawiązuje swym kształtem do sprawdzonej w tkance miejskiej zabudowy kamienicznej, ale w świeżej, nowej odsłonie. Od frontu, przy ulicy, powstanie nowoczesna, prosta bryła kamienicy biurowej. Skromna, nieskomplikowana elewacja budynku ma podkreślać urok sąsiednich, starych kamieniczek. Zaprojektowano w niej, na pięciu kondygnacjach 1500 m kw. powierzchni biurowej klasy B+. Podział i aranżacja wnętrz uzależnione będą od potrzeb inwestorów. Tętniący życiem w dzień budynek biurowy, pod wieczór stanowić będzie ekran dźwiękowy dla oddalonej od ulicy części mieszkalnej.

Część mieszkalna złożona będzie z 5 segmentów tworzących przestronne atrium, w którym posadzona zostanie zieleń. Tutaj też ulokowane zostaną potrzebne mieszkańcom punkty usługowe. Projekt patio zakłada ciekawe rozwiązania – pergole, szklane przepierzenia, ławeczki i nastrojowe oświetlenie. Łącznie w Kamienicy Za Teatrem powstanie 160 mieszkań o powierzchni od 26 do 90 m kw. Prawie każde z nich będzie miało balkon lub loggię. W niektórych będą dwa balkony - jeden w części dziennej i jeden w głównej sypialni. Kamienica Za Teatrem powstaje w samym centrum miasta oferując swoim lokatorom bardzo bogatą infrastrukturę. Stąd wszędzie jest blisko – do teatru, parku, sklepu, szpitala, klubu fitness. Wszystko, co jest potrzebne do życia znajduje się w zasięgu 10-minutowego spaceru.

 

 

Nickel Development

Nickel Development Sp. z o.o. działa na rynku od 1998 roku. Przez ten czas spółka wypracowała sobie znaczącą pozycję na wielkopolskim rynku deweloperskim, stając się jednym z czołowych jego uczestników. W obszarze działań firmy znajduje się przede wszystkim budownictwo mieszkaniowe, ale udane realizacje komercyjne dowodzą, że spółka równie dobrze radzi sobie z budową i sprzedażą mieszkań, jak i lokali usługowych, biur, centrów handlowych i realizacją inwestycji dedykowanych.

Mieszkańcy Poznania kojarzą tę spółkę z takich realizacji, jak Pelikan nad Wartą, Zaułek Piątkowski przy ul. Piątkowskiej, czy realizacja rozległego osiedla Księżnej Dąbrówki w podpoznańskiej gminie Dopiewo. To także ta firma wybudowała kamieniczki przy ulicy Koszalińskiej na Strzeszynie, czy Osiedle Poziomkowe w Suchym Lesie. Łącznie do tej pory zakończono 18 projektów tego dewelopera, w których znalazło się ponad 1200 mieszkań. Firma jest członkiem Polskiego Związku Firm Developerskich i stosuje Kodeks Dobrych Praktyk.

 

 

Źródło: ImagePR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19254 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 229

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >