Wygórowane opłaty legalizacyjne samowoli budowlanych blokują inwestorów

Wygórowane opłaty legalizacyjne samowoli budowlanych blokują inwestorów

Za legalizację samowoli inwestor ponosi wygórowane opłaty, bez względu na przewinienie. Konieczne jest wprowadzenie przepisów, które uzależnią wysokość kar od ciężaru wykroczenia. Bezpłatna legalizacja samowoli sprzed 1995 roku nie jest możliwa, bo zaskarżono przepisy do TK.

ANALIZA

Przepisy o legalizacji samowoli budowlanych, wbrew intencjom ustawodawcy, odgrywają coraz mniejszą rolę. Blokadą dla inwestorów są wygórowane opłaty legalizacyjne. Na przykład za legalizację domu jednorodzinnego trzeba zapłacić 50 tys. zł, a garażu 25 tys. zł. Dla właścicieli takich obiektów kary te są za wysokie. Są oni więc zmuszeni do rozbierania swoich budynków. Taka jest bowiem konsekwencja niezapłacenia opłaty legalizacyjnej w terminie.

– W trakcie budowy domu zdecydowałem się na dobudowanie do niego garażu. Kierownik budowy zapewniał mnie, że zmiany zostaną uwzględnione w projekcie. Okazało się jednak inaczej i teraz nadzór budowlany straszy mnie 50 tys. zł grzywny albo rozbiórką domu. Nie stać mnie na zapłacenie takich pieniędzy i nie wiem, co mam zrobić – pisze do GP, prosząc o pomoc, Tadeusz z Gliwic.

Bariery finansowe

Wysokie opłaty legalizacyjne to efekt złego systemu ich naliczania. Opłata ta w żaden sposób nie jest bowiem uzależniona od rodzaju przewinienia, jakiego dopuścił się inwestor. Nie jest ona też zależna od stopnia zaawansowania prac. Nie ma żadnego znaczenia, czy inwestor ukończył już budowę domu, czy dopiero przystąpił do prac.

– Opłata legalizacyjna jest uzależniona od rodzaju obiektu i celu, jakiemu ma służyć, oraz od jego kubatury – wyjaśnia Elżbieta Pawlikowska, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Oławie.


czytaj więcej...

Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Wątroba-jakie badania? Liczba postów: 9 Grupa: Trudne tema... A ja za to mam pytanie co do badań marynarzy i osób podróżujących. Niedawno trafiłem na taką firmę https://hms-assistance24.com/, która zajmuje się takimi badan...
  • biuro rachunkowe Liczba postów: 222 Grupa: Trudne tema... Nie korzystam z biura rachunkowego, ponieważ nie muszę, odchodzi mi zapewne niezły koszt. Na razie radzę sobie sama, a może radziłam sobie sama. Teraz z tym Pol...
  • Porady biznesowe Liczba postów: 262 Grupa: Trudne tema... Witam wszystkie osoby zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli szukacie sprawdzonego portalu informacyjnego, to polecam Wam sprawdzić stronę https://www.si...
  • Akcesoria drogowe Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... Widać, że macie spore doświadczenie w zakupie akcesoriów drogowych. Ja zastanawiam się natomiast gdzie dostanę barierki drogowe Orientujecie się?
  • Zegarki Daniel Wellington-co sądzicie? Liczba postów: 34 Grupa: Trudne tema... To prawda, że Wellingtona zegarki są spoko, ale z tego samego sklepu co pisał poprzednik w oko wpadł mi https://www.crazytime.pl/product-pol-488 5-Zegarek-meski-...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18040 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 909

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >