Zanim rozpoczniemy budowę –  czyli, o jakich formalnościach trzeba pamiętać

Zanim rozpoczniemy budowę – czyli, o jakich formalnościach trzeba pamiętać

Zanim zlecimy komuś budowę naszego domu, bądź sami się za nią zabierzemy, musimy postarać się o skompletowanie odpowiednich decyzji i dokumentów. Jakich? Czytaj dalej

DECYZJA O WARUNKACH ZABUDOWY

Najpierw sami musimy zorientować się czy działka na odpowiednie wymiaru pod zabudowę, jak chociażby 4metry pomiędzy ścianą z oknem lub drzwiami, a granicą działki i 3metry pomiędzy ścianą bez okna i drzwi, a granicą działki. Następnie sprawdzić zagospodarowanie przestrzenne działki oraz przyszłe inwestycje w tym terenie. Takie informacje udzieli nam wydział architektury w naszej gminie. Nasza rada, jeśli nie jesteśmy pewni zakupu konkretnej działki, z różnych powodów, a które to mogą nam w przyszłości przysporzyć problemów w budowie, możemy jeszcze przed zakupem wystąpić z wnioskiem o decyzję o warunkach zabudowy. Będą nam potrzebne do tego:

- mapa geodezyjna z oznaczeniem działki,
- opis planowanego budynku (czy to dom jednorodzinny, czy podpiwniczony, z garażem, itp.)
- opis instalacji (czy studnia, czy szambo, jaki rodzaj ocieplenia).

Decyzja ta określa: rodzaj budynku, warunki-ilość kondygnacji, kształt, rozwiązania instalacyjne wody, ścieków, itp., linie graniczne, do kiedy pozwolenie jest ważne, a także dokumenty i warunki jakie trzeba zgromadzić i spełnić, aby otrzymać pozwolenie na budowę. W tym momencie jesteśmy już na tyle zorientowani w przeznaczeniu terenu, że możemy podjąć decyzję o kupnie tej działki lub szukaniu innej. Jednak na tym nie koniec formalności.

 

 

PROJEKT NASZEGO DOMU

Teraz czeka nas wybór projektu domu. Można już kupić gotowy projekt, na który się czeka zdecydowanie krócej niż na indywidualny i jest o wiele tańszy. W tym miejscu musimy też wiedzieć, czy architekt będzie nadzorował budowę i ile to będzie kosztowało. Projekt architektoniczny będzie się składał z:

- mapy z granicami działki,
- uwzględnieniem istniejących oraz planowanych obiektów, jak wyjazd, czy studnia,
- projektu uzbrojenia terenu, jak instalacje i przyłącza,
- sposób oczyszczania szamba,
- układ komunikacyjny i zagospodarowanie zieleni.
Jest to jednak tylko element dokumentacji potrzebnej do ubiegania się o zgodę na budowę.

 

 

ZGODA NA BUDOWĘ

Na tym etapie możemy już kompletować całą dokumentację, aby następnie złożyć ją w stosownym urzędzie w celu otrzymania zgody na budowę. Niezbędne są: projekt budowy wraz z decyzjami o warunkach zabudowy, opiniami i pozwoleniami – w trzech egzemplarzach oraz dowód własności terenu w celu budowlanym. Oprócz tego, jeśli jest jakiś problem natury technicznej budowy, trzeba dołączyć opinię fachowca z uprawnieniami lub instytutu badawczego. Uwaga – jeśli pełnomocnik występuje w imieniu inwestora to potrzebne na tym etapie jest jego pisemne upoważnienie. Zgodę na budowę wydaje odpowiedni organ samorządowy – wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Na rozpatrzenie naszego wniosku ma miesiąc. Pamiętajmy jednak, że jeśli sprawa jest skomplikowana może to potrwać nieco dłużej.

 

 

TERMINY BUDOWY

Pozwolenie jest prawomocne w ciągu dwóch tygodni od jego odbioru i wygasa po upływie dwóch lat. Nie znaczy to, że od razu możemy przystąpić do budowy. Na 7 dni przed jej rozpoczęciem należy to zgłosić do urzędu. Zostanie nam na miejscu wydany i ostemplowany dziennik budowy. W nim będziemy wpisywać przebieg pracy na każdym jej etapie. W urzędzie będziemy poproszeni także o oświadczenie o przejęciu obowiązków kierownika budowy i inspektora nadzoru (w dwóch różnych osobach). Musimy też pamiętać o tablicy informacyjnej postawionej w widocznym miejscu, na której wypisane są: dane inwestora, kierownika budowy i wykonawcy. Za niedostosowanie się do tego grozi nam mandat. W tym momencie możemy rozpocząć budowę.

 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Joanna Perz/budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18811 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 128

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >