Zimowa ochrona roślin

Zimowa ochrona roślin

Zima to szczególnie niebezpieczny czas dla naszych ogrodowych roślin. Jedne mniej, drugie bardziej - wszystkie potrzebują wyjątkowej ochrony i pielęgnacji. Podpowiadamy, co robić, aby mróz nie zniszczył naszych zielonych

 

Zadbaj o wszystkie, młode pędy

Szczególnie podatne na mróz są te najmłodsze i najmniejsze rośliny. Warto więc dokładnie sprawdzić ich stan i zadbać o każdy, młody pęd. Rośliny te należy chronić nie tylko przed mrozem, ale także przed suszą i wiatrem. Najlepszym sposobem będzie więc okrycie roślin wybranym tworzywem, którgo rodzaj powinien być dopasowany bezpośrednio do każdej rośliny. Takie informacje najłatwiej uzyskać w porządnym poradniku bądź wykwalifikowanym sklepie ogrodniczym.

 

Czytaj również: Tunele foliowe – dla początkujących i zaawansowanych działkowiczów

 


 

Najbardziej popularnym i dostępnym tworzywem do ochrony roślin jest słoma (mata wykonana z pojedynczych ździebeł). Taki chochoł nadaje się nie tylko do młodych roślin, ale i do dużych drzew. Innym izolatorem może być lniany lub jutowy wór. Należy okryć nim roślinę i delikatnie przywiązać do pnia lub łodygi.

 

Czytaj również: Czy śnieg niesie same niebezpieczeństwa?

 Nie zapomnij o podłożu

Dla lepszej ochrony roślin warto zadbać również o glebę, w której znajdują się rośliny. Optymalnym rozwiązaniem dla każdego rodzaju krzaczków, kwiatów i drzew, będzie obsypanie roślin ściółką przygotowaną z drobnych gałązek iglastych, kompostu i kory.

 

Czytaj również: Ogród zimą także wymaga opieki

 

Wieczna zieleń

Pielęgnując ogród nie wolno zapominać o zimozielonych drzewkach czy krzewach. Mimo intensywnej, zielonej barwy, rośliny te również potrzebują pielęgnacji. Najlepszą ochroną dla nich będzie siatka cieniująca, która zapewni stały, umiarkowany dopływ promieni UV i ochroni przed silnym wiatrem.

 

Czytaj również: Odśnieżanie nie musi być katorgą!

 


Agrowłóknina

Rośliny stałocieplne okryj agrowłókniną. Tworzywo uchroni roślię przed nagłymi wahaniami temperatur, ochroni przed mrozem i zachowa stały poziom nawodnienia. Dopiero co wyrosłe pędy, przysyp ziemią na wysokość około 30 cm.

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć system nawadniający przed zimą

 


 

Pierwsze prace związane z otulaniem roślin zacznij zanim jeszcze nastaną mrozy, ale tuż po pierwszych przymrozkach. Spowoduje to, iż cykl życia rośliny nie zostanie zaburzony. Pamiętaj też, aby nie zrzucać z roślin śniegu, który także chroni je przed mrozem.

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Lewandowska

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18319 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 91

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >