Gdzie stosować wyspy sufitowe?

Gdzie stosować wyspy sufitowe?

Wyspy sufitowe są skutecznym rozwiązaniem w budynkach, w których ze względu na ograniczone warunki techniczne nie można zamontować tradycyjnego sufitu podwieszanego.

 

Pozwolą one nie tylko poprawić komfort akustyczny, ale również zapewnią odpowiednią cyrkulację energii cieplnej w pomieszczeniach. Poprawa akustyki w obiektach,  w których zastosowano nietypową konstrukcję dachu (np. szklany) lub takich, gdzie występują ograniczenia związane z zagospodarowaniem stropu (np. przez wykorzystywanie masy termicznej) jest utrudniona, ponieważ wymaga dedykowanych do tego celu rozwiązań. Identyczna sytuacja występuje w budynkach wpisanych do Krajowego Rejestru Zabytków.  Instalacja wysp sufitowych w odpowiedniej konfiguracji, pozwoli zmniejszyć czas pogłosu w pomieszczeniu bez nadmiernego obciążania stropu, jednocześnie zapewniając do niego swobodny dostęp.

 

Redukcja hałasu

W budownictwie coraz częściej wykorzystuje się materiały twarde, takie jak szkło czy beton, które odbijając fale dźwiękowe, zwiększają czas pogłosu i utrudniają zrozumienie mowy. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w dużych obiektach, gdzie wielu ludzi przebywa w jednym pomieszczeniu.

 

Czytaj również: Co warto wiedzieć o wyspach sufitowych?

 

Wyspy sufitowe pochłaniają fale dźwiękowe padające na ich powierzchnię z obu stron. Dzięki temu nawet te o niewielkich rozmiarach są w stanie znacząco zredukować hałas – mówi Andrzej Skrzypczak z firmy Rockfon.

 

Istotne w procesie optymalizowania warunków akustycznych wnętrz jest również odpowiednie rozmieszczenie takich absorberów. Instalując je bezpośrednio nad danym obszarem np. biurkiem, można znacząco wyciszyć to miejsce. Ważny jest zarówno odpowiedni dobór wysokości, jak i rozmiar płyty, co w efekcie zapewni skuteczne pochłanianie powstających fal.

 

Czytaj również: Sufit zaskakujący nietypową formą i wykończeniem


Wyspy sufitowe można również stosować jako uzupełnienie pełnego sufitu akustycznego, gdy aktualne parametry pochłaniania dźwięku nie są wystarczające.

 

 

Kontrola energii

Sposób montażu absorberów ma także pozytywny wpływ na cyrkulację powietrza. W obiektach, w których wykorzystuje się masę termiczną stropu można efektywnie dostosowywać temperaturę pomieszczenia, rozprowadzając nagromadzone ciepło.

 

Zaletą jest również możliwość wykorzystania wysp sufitowych do polepszenia warunków oświetleniowych. Te o białym kolorze mogą odbijać nawet do 80% światła, co przy większych powierzchniach może zredukować koszty energii elektrycznej.

 

Czytaj również: Sufity podwieszane w obiektach zdrowotnych


Płyty wykonane z wełny mineralnej nie absorbują też wilgoci, dlatego para nie wpływa na ich kształt czy strukturę. Najważniejsze jednak, że uniemożliwiają rozwój grzybów oraz innych, szkodliwych  mikroorganizmów. 

 

Montaż i design

Instalacja absorberów jest bardzo prosta i zajmuje niewiele czasu. Płyty mogą być montowane pod różnego rodzaju konstrukcjami stropów. Wykorzystuje się w tym celu spirale kotwiące oraz odpowiedni system zawiesi . Duże możliwości w zakresie doboru rozmiarów oraz konfiguracji pozwalają nadać pomieszczeniu unikatową estetykę.Czytaj również: Co zrobić, by sufit był jak nowy przez długie lata


Wyspy sufitowe można podwieszać pod różnymi kątami. Nie ma również dokładnych wytycznych co do ich liczby. Dzięki temu projektanci skutecznie wykorzystują je do tworzenia oryginalnych aranżacji mówi ekspert z Rockfon.

 

Minimalistyczne wykończenie płyt pozwala dopasować je do istniejącego już sufitu modularnego lub gipsowego, dlatego absorbery można z łatwością wkomponować do większości stylów architektonicznych.

 

Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jakie płatności online do sklepu internetowego? Liczba postów: 9 Grupa: Porady i op... Skoro jesteśmy przy płatnościach, to czy korzystacie z płatności mobilnych na co dzień? Jak dla mnie sens mają już tylko te konta, które dają taką możliwość htt...
  • Małe zmiany w łazience Liczba postów: 21 Grupa: Ciekawe pom... Ja wiele rzeczy do łazienki kupowałam w lokalnym sklepie. Ceny nie były wygórowane, a jakość produktów bardzo dobra.
  • Aranżacja salonu Liczba postów: 300 Grupa: Nowości ara... https://ceramik91.pl/ jest producentem starej cegły, pustaków max, płytek dekoracyjnych kamieniopodobnych oraz ceramicznych. Jeśli marzysz o ścianie zbudowanej....
  • zmywarka dla 2 osób? Liczba postów: 182 Grupa: Porady i op... Bo pewnie to nie Ty zmywasz naczynia ;) Ja sobie nie wyobrażam już zycia bez zmywarki, oszczędzam mnóstwo czasu. A co do tabletek, o które wczesniej pytałam, t...
  • projektant wnetrz warto? Liczba postów: 408 Grupa: Porady i op... Też mniej więcej wiedziałam co mi się podoba, a projektant opanował chaos w głowie, pokazał jak to będzie wyglądać, a co najważniejsze zaproponował funkcjonalne...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17310 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 139

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >