Ile gminy wydają na wodę i energię?

Ile gminy wydają na wodę i energię?

Jak wynika z analizy ankiet konkursu ECO-MIASTO, polskie samorządy wydają na zaopatrzenie w wodę i energię budynków od kilku do nawet 11% środków ze swoich budżetów. Jedyną możliwością na obniżenie tych kosztów jest inwestycja w efektywność energetyczną zarządzanych nieruchomości. Jak pokazują przykłady, termomodernizacja szkół może nawet dziesięciokrotnie obniżyć roczne koszty eksploatacji takiego budynku. W budżetach 19* polskich miast zarezerwowano kwotę 670 milionów złotych na inwestycje w efektywność energetyczną budynków.

 


Efektywność energetyczna budynków jest jedną z trzech kategorii w tegorocznej edycji Konkursu ECO-MIASTO, skierowanego do samorządów lokalnych.
Organizatorem konkursu jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.


W oparciu o dane z formularzy konkursu ECO-MIASTO 2013 aż 90% samorządów uważa, że zbyt dużo wydają na zaopatrzenie w wodę i energię budynków, którymi zarządzają. W niektórych miastach przeznacza się aż 11% budżetu na ten cel, więc szansa na obniżenie wydatków stanowi główną motywację samorządów do działania na rzecz efektywności energetycznej.


W Budzowie na Śląsku wybudowano szkołę, której zużycie energii jest niemal zerowe. Budynek posiada innowacyjne rozwiązania techniczne, takie jak pompy ciepła, dzięki którym ogrzewany jest ciepłem pochodzącym od sprzętów znajdujących się w salach oraz od samych uczniów. Ponadto, aby ograniczyć do minimum straty ciepła zamontowano energooszczędne okna, wyposażono budynek w specjalny system wentylacji oraz zainstalowano na dachu panele, dzięki którym szkoła może korzystać z energii słonecznej. Ten model grzewczy jest bardzo opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia. Roczne koszty utrzymania szkoły w Budzowie to wydatek dla gminy rzędu 8 tys. zł, podczas gdy szkoła o tradycyjnym systemie ogrzewania kosztuje aż 10 razy więcej**. Budownictwo pasywne to kierunek rozwoju sektora budowniczego na najbliższe lata, twierdzą specjaliści firmy Saint-Gobain. Oprócz korzyści ekonomicznych są także te związane ze środowiskiem naturalnym. Mniejsze zużycie energii to mniejsza emisja szkodliwych substancji, a co za tym idzie czystsze powietrze i bardziej korzystne warunki do życia.


Co więcej dzięki nowej perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020 gminy mają ogromną szansę na dynamiczny rozwój. Aby z szansy tej skorzystać, konieczne jest zadbanie aby środki na wspieranie efektywności energetycznej budynków zostały wykorzystane – mówi Henryk Kwapisz, Dyrektor ds. Relacji Instytucjonalnych Saint-Gobain.

 

Czytaj również: Ile zajmuje dojazd do centrum Warszawy?
 

 

 

Czytaj również: Student we własnym M w Poznaniu

 


Łódź z kolei, w ramach programu „Mia100 szkół” przeprowadziło w latach 2012-2013 termomodernizację aż 39 budynków oświatowych i tym samym zaoszczędziło tylko w 2012 roku ponad 1,1 mln złotych. Do końca roku 2014 miasto planuje poddać termomodernizacji jeszcze 17 placówek szkolnych. Prace obejmują ocieplenie ścian i dachów, wymianę okien, instalację ogrzewania, a także montaż systemów oszczędzających energię elektryczną. Podobne korzyści przyniosła termomodernizacja trzech budynków oświatowych w Lublinie. Inwestycja pozwoliła zmniejszyć roczne zapotrzebowanie na energię cieplną aż o 60%.


Aby zmiany związane ze zużyciem energii w budynkach były efektywne, najlepiej przed wykonaniem modernizacji przeprowadzić audyt energetyczny. Pozwoli on dokładnie ocenić, ile dany budynek zużywa energii, jakie elementy i części budynku odpowiadają za największe straty ciepła oraz jakie działania podjąć, aby zyskać największe oszczędności. Analizy przeprowadzone przez firmę Schneider Electric pokazują, że wdrożenie pomiarów efektywności energetycznej w szkole może zapewnić nawet 30% oszczędności. Dostosowanie wentylacji i oświetlenia w klasach do planu zajęć czy instalacja automatycznego oświetlenia na korytarzach, klatkach schodowych i w toaletach to tylko niektóre z elementów wpływających na zmniejszenie zużycia energii. Modernizacja wentylacji i oświetlenia jednego tylko pomieszczenia (np. biblioteki) może zmniejszyć koszty utrzymania budynku nawet o 20%.


Emisja CO2 w Polsce może zmaleć do 2030 roku o ok. 65 mln ton rocznie, co jest równoważne nawet kilkunastu elektrowniom węglowym. Tak czytamy w scenariuszu opracowanym przez Europejski Instytut Wydajności Budynków (BIPE), Instytut Ekonomii Środowiska i Narodową Agencję Poszanowania Energii. By ten scenariusz zrealizować, potrzebne są konkretne działania na rzecz efektywności energetycznej. Wszystko jest na dobrej drodze – polskie samorządy inwestują i chcą dalej inwestować w zrównoważony rozwój. 

2014-08-20
Źródło: constanspr / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Szkolenie BHP Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Poszukuje firmy przeprowadzającej szkolenia bhp wrocław. Ktoś z tu obecnych jest zorientowany w temacie?
  • Szkolenie BHP Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Poszukuje firmy przeprowadzającej szkolenia bhp wrocław. Ktoś z tu obecnych jest zorientowany w temacie?
  • Pralnia Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Mój płaszcz potrzebuje odświeżenia. Gdzie w w Warszawie bezpiecznie mi go wypiorą? Nie jest najtańszy i nie chce, aby został zniszczony. Potrzebuję odpowiedniej...
  • Jak o siebie dbacie? Liczba postów: 1314 Grupa: Trudne tema... Jeśli mamy w tym momencie stany depresyjne to warto jednak zgłosić się do psychologa lub nawet psychiatry, ponieważ zdarza się, że dopiero wtedy udaje się nam o...
  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 105 Grupa: Trudne tema... Mój sposób to zdrowe jedzenie na co dzień, codziennie też minimum godzina spaceru, jak się przeziębię to piję sambucol, wtedy mi szybko przechodzi i po paru dni...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16381 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 279

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >